- „Волио бих да неки имају чиме да ме демантују у томе. Неки пријете да је то немогуће на миран начин. То је само политички став о томе, ништа друго“
- „Потребно је сачувати одређења у Дејтонском споразуму која још функционишу, а која су нападнута. Жели се обезбиједити укидање ентитетског гласања у институцијама БиХ, што би аутоматски значило потпуно прегласавање и елиминацију и Срба и Хрвата у БиХ“
- „Ми тражимо да се све што је урађено кроз праксу наметања закона високог предсатвника редефинише тако што ће се о томе разговарати и договорити неки нови оквир“
- „Српска за првих шест мјесеци 2021. има БДП већи за десет одсто. Просјечна плата исплаћена у Српској у јулу била је 1.019 КМ, упркос пандемији вируса корона.Република Српска има запослених сада више него икада, а има и већи извоз од увоза. Покривеност увоза извозом је више од 80 одсто. То је нешто што је 2005. односно 2006. године било око 35 одсто“
- „Стабилност Српске проблем је за неке унутрашње и спољне факторе који покушавају да скрену пажњу од позитивних економских показатеља и „одвуку причу на неки Дејтон два“. А нико није поменуо никакав Дејтон два“
СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик је оцијенио данас да БиХ губи капацитет за одрживост као земља, те да је разумно разговарати о обезбјеђењу дисолуције на миран и одржив начин.
„Волио бих да неки имају чиме да ме демантују у томе. Неки пријете да је то немогуће на миран начин. То је само политички став о томе, ништа друго“, поручио је Додик.
Он је рекао да активности међународне заједнице БиХ нису учиниле државом, нити дугорочно одрживом, те да то могу само снаге унутар БиХ.
Додик је истакао да су високи представници значајно девастирали Дејтонски мировни споразум.
„Они су, умјесто да га спроводе, Дејтонски споразум мијењали. О томе је говорио и Педи Ешдаун, који је и рекао да је његов задатак био да сруши Дејтонски споразум, а у његовом мандату пише да треба да га спроводи“, подсјетио је Додик и додао да то говори о дуплим аршинима и криминалу, те да је сада тренутак да се то заустави.
Додик је поручио да је потребно сачувати одређења у Дејтонском споразуму која још функционишу, а која су нападнута.
„Жели да се обезбиједи укидање ентитетског гласања у органима, у институцијама БиХ, што би аутоматски значило потпуно прегласавање и елиминацију и Срба и Хрвата у БиХ“, нагласио је Додик.
Додик је подсјетио и да према Уставу у БиХ не постоји овакав Савјет министара, те да се он третира као помоћни орган Предсједништву БиХ.
„Данас имамо то што имамо. Људи који долазе у виду представника Америке и ЕУ стално инсистирају на функционалности БиХ, рачунајући да је то примамљиво и да прође као оквир који би на крају довео до унитарности“, истакао је Додик, поручивши да то не може.
Српски члан Предсједништва БиХ истакао је да вјерује да се народи у БиХ могу договорити да то буде приступачна земља и једнака за све.
„То сада дјелује немогуће, али ја вјерујем да је могуће. У БиХ се очигледно види да су два конститутивна народа незадовољна стањем. Ми тражимо да се све што је урађено кроз праксу наметања закона високог предсатвника редефинише тако што ће се о томе разговарати и договорити неки нови оквир“, поручио је Додик.
Један медиј покушава бити центар политичког одлучивања и моћи
Додик је изјавио је данас у Источном Сарајеву да један медиј у Републици Српској покушава да буде центар политичког одлучивања и моћи.
Наводећи да се тај медиј служи разним начинима, као што је прича о његовом наводном ранијем учешћу на сједници Предсједништва и доношењу неке одлуке, Додик је рекао да се за 24 часа испоставило да није било сједнице, али да није било ни извињења.
„И даље настављају са својим пљувањем, лобирањем и притиском на опозиционе лидере. Позната је пракса да тај медиј пише саопштења за поједине лидере, па им то ставља у уста и на тај начин их веже за себе и своју улогу, а да ти лидери не смију да се супротставе томе, тако су ми рекли, јер ће тада постати и сами дио оргијања тог медија“, истакао је Додик на конференцији за новинаре.
Он је додао да је то приватни медиј и да се зна о коме говори.
„Пошто се тај медиј бави политиком, а не информисањем, ја ћу у свим својим наступима указивати на зло које се зове тај медиј“, каже Додик.
Српска на добром економском путу, за неке је то проблем
Српски члан Предсједништва је додао да је Република Српске на добром економском путу и да је бруто домаћи производ /БДП/ у прва два квартала ове године већи за 10 одсто него прошле године.
Додик је рекао да је просјечна плата исплаћена у Српској у јулу била 1.019 КМ, упркос пандемији вируса корона.
„Република Српска има запослених сада више него икада, а има и већи извоз од увоза. Покривеност увоза извозом је више од 80 одсто. То је нешто што је 2005. односно 2006. године било око 35 одсто. То говори да смо направили успјех у тешким економским околностима и да је Република Српска стабилна“, нагласио је Додик.
Он је рекао да је пројекција да ће Српска до краја ове године, али и за идућу, обезбиједити сигурну економију, те да не постоји забринутост.
„Жеља је да економија буде што је могуће боље јача, а не да стагнира“, навео је Додик.
Он је рекао да је стабилност Републике Српске проблем за неке унутрашње и спољне факторе који покушавају да скрену пажњу од позитивних економских показатеља и „одвуку причу на неки Дејтон два“.
„Нико није поменуо никакав ‘Дејтон два`, а око тога се пласира нека прича“, рекао је Додик.
За грађане је важан осјећај заједничког дјеловања власти и опозиције
Додик је поздравио одлуку опозиције да остане привржена закључцима Народне скупштине Републике Српске, те оцијенио да је за грађане веома битан осјећај заједничког дјеловања на опасности које долазе са стране.
Додик је на данашњој конференцији за новинаре у Источном Сарајеву након сједнице Предсједништва БиХ рекао да сматра да је и он данас показао на који начин се то ради.
„Ми ћемо и даље остати у некој врсти заједништва. Важно је да се опозиција досљедно понаша у Представничком дому (Парламентарне скупштине БиХ), гдје имају утицај“, истакао је он.
Додик је нагласио да владајућој већини у Српској за поступање у складу са закључцима Народне скупштине РС формално ни бројчано није ни потребна опозиција, јер ни једна одлука у Представничком дому не може бити донесена без Дома народа, који има капацитет да то обезбиједи, док је о Савјету министара и Предсједништву сувишно и говорити.
Он је нагласио да је веома добро да опозиција буде ту, јер је за грађане Републике Српске веома важан осјећај заједничког дјеловања на опасности које долазе и које су инпутиране са стране.
„Република Српска не може прихватити наметање закона и првенствено одбацује ту праксу. Мени је драго што су закључке заједничког састанка диктирали и креирали и предсједници опозиционих странака, јер се то поклапало са оним што и ја мислим да треба. Сматрам да је оно што је написано у закључцима суштина онога што су они сами предложили и рекли“, истакао је Додик.
Српски члан Предсједништва БиХ је упозорио да би било какво одступање опозиције од закључака Народне скупштине било „искакање од самих себе“, те да у том погледу очекује да ће сви остати на тим питањима, што је важно.
Додај коментар