- У Источном Сарајеву рекао: „Одавде идем у Бањалуку да учествујем у раду проширеног колегијума Владе да се договоримо о динамици израде радних аката и да одржимо рок за акте који враћају уставну потенцију Републици Српској“
- „Република Српска не жели да узурпира ништа од онога што је БиХ дато Уставом и Дејтонским споразумом. Те ствари и даље ће остати БиХ. Српска не удара ни на једну уставну ствар која припада БиХ, Федерацији БиХ или кантонима“
- „Ја нисам Алија Изетбеговић који је мир жртвовао за БиХ, не желим да мир жртвујем за Републику Српску, али ћу учинити све да политичким средствима обезбиједим права Републици Српској и, ако треба нешто да жртвујем, жртвоваћу себе. Не желим да из овог времена изађемо са неријешеним стварима – не вјерујемо високом представнику, не вјерујемо Уставном суду гдје три странца и два муслимана доносе одлуке“,
- „Од чланова Предсједништва БиХ Жељка Комшића и Шефика Џаферовића, који наступају заједнички, чуо сам да у тексту уговора са Исламском вјерском заједница у БиХ пише да је она домицилна, а да су СПЦ и Ватикан страни субјекти. То иде за тим да се каже да су Срби и Хрвати, католици и православци овдје странци, а да је једини домицилан фактор овдје ислам“
- „За мене је неприхватљиво да се већа права дају једној вјерској заједници него другима, односно – тражењу да јавни и приватни сектор омогуће вјерницима муслиманима да петком прекину посао ради одласка на молитву“
СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поновио је данас да једино Савјет за спровођење мира /ПИК/ БиХ може деблокирати рад институција БиХ и да се не би изненадио да то тијело, које је подстицало бившег високог представника Валентина Инцка да допуни Кривични закон БиХ, повуче ту одлуку.
„У сваком случају, док се то не учини, немамо потребе да расправљамо и одлучујемо у Парламентарној скупштини“, рекао је Додик, констатујући да спорна одлука није била приједлог ниједног домаћег органа па да би Парламентарна скупштина о томе одлучивала.
Додик је истакао да су предсједник Републике Српске, Народна скупштина, као и он у својству предсједника најјаче политичке партије у Српској, били у праву доношењем одлуке о стављању ван снаге Инцковог рјешења у вези са допуном Кривичног закона БиХ.
„Одавде идем у Бањалуку да учествујем у раду проширеног колегијума Владе да се договоримо о динамици израде радних аката и да одржимо рок за акте који враћају уставну потенцију Републици Српској“, навео је Додик.
Он је поновио да Република Српска не жели да узурпира ништа од онога што је БиХ дато Уставом и Дејтонским споразумом и да ће те ствари и даље остати БиХ.
„Не удара се ни на једну уставну ствар која припада БиХ, Федерацији БиХ или кантонима“, рекао је Додик на конференицји за новинаре у Источном Сарајеву.
Према његовим ријечима, очигледно постоји проблем зашто Република Српска има та права и да неки желе да то грубом силом отму.
Српски члан Предсједништва БиХ навео је да високи представници и троје страних судија у Уставном суду БиХ континуирано руше уставни поредак БиХ, због чега ће спорне одлуке Уставног суда бити проглашене ништавним.
„Земљиште ће бити уписано на Републику Српску, као што јој и припада, јер нигдје у Уставу не пише да БиХ има своју имовину. А Устав је рекао да само оно што је изричито дато БиХ припада БиХ, а све остало ентитетима. Не може Уставни суд да одређује како то да се уреди, може само да процијени да ли је неки закон у складу са Уставом БиХ“, закључио је Додик.
Подсјећајући да је Уставни суд прописао да су њихове одлуке обавезујуће и да неко треба кривично да одговара за то, Додик је поручио да ће онда морати да затворите сву политичку гарнитуру која је на власти.
„Не можемо да трпимо преваре и подметања која чини Уставни суд, који донесе незакониту одлуку и онда се позива на њу, а нигдје се не позива на Устав“, нагласио је Додик.
Он је истакао да је Република Српска и раније покушала да обезбиједи дијалог и да је Народна скупштина усвојила платформу за то, али да политичко Сарајево то није прихватило.
„Због тога је неопходно да чинимо све да наша уставна права афирмишемо“, рекао је Додик.
Он је поновио да Република Српска не атакује на БиХ и њен територијални интегритет, као и да не жели да угрози мир.
„Ја нисам Алија Изетбеговић који је мир жртвовао за БиХ, не желим да мир жртвујем за Републику Српску, али ћу учинити све да политичким средствима обезбиједим права Републици Српској и, ако треба нешто да жртвујем, жртвоваћу себе. Не желим да из овог времена изађемо са неријешеним стварима – не вјерујемо високом представнику, не вјерујемо Уставном суду гдје три странца и два муслимана доносе одлуке“, закључио је Додик.
Парламент Српске изјасниће се о тачкама против којих сам гласао
Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је на данашњој сједници Предсједништва био против свих тачака дневног реда, те да ће о свим тим питањима на посебној сједници изјаснити Народна скупштина Републике Српске.
Он је навео да је ријеч о десетак тачака против којих је гласао.
„Међу њима је и тачка о отварању конзулата Руске Федерације у Бањалуци. Народна скупштина ће се према томе односити јер је она коначно мјесто доношења те одлуке, као што је предвидио Устав, а не Предсједништво“, рекао је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву и изразио увјерење да ће републички парламент донијети одлуку у складу са интересима Српске.
Као кључно питање данашње сједнице Предсједништва БиХ Додик је навео уговор са Исламском заједницом у БиХ, за коју је рекао да се изненада појавио на дневном реду.
„То је тачка која стоји од 2006. године, када је Српска православна црква потписала уговор са БиХ, односно 2008. године када је потписала Католичка црква, односно Ватикан“, рекао је Додик и додао да је то стајало јер постоје проблеми, јер се прави дискриминација међу вјерницима.
Он је истакао да је апсолутно неприхватљиво и понижавајуће нешто што се данас сазнало и што има везе са политичким и правним односима у БиХ, а не само са питањем вјере.
„Нисам против да се уреде односи БиХ и Исламске заједнице“, рекао је Додик и додао да без обзира и да је све утаначено, данас не би гласао за то, имајући у виду да се придржавао закључака Народне скупштине Републике Српске да српски представници у заједничким институцијама неће доносити одлуке.
Српски члан Предсједништва прецизирао је да је потпуно ново и неприхватљиво да се мијења процедура усвајања таквог уговора.
Он је навео да је од чланова Предсједништва БиХ Жељка Комшића и Шефика Џаферовића, за које је рекао да наступају заједнички, чуо да су након оволико времена открили да је Исламска заједница у БиХ домицилна, а да су СПЦ и Ватикан страни субјекти.
„Што иде за тим да каже да су Срби и Хрвати, католици и православци овдје странци, а да је једини домицилан фактор овдје ислам. Као да је БиХ једина земља у којој се ислам упражњава као вјера“, упозорио је Додик.
Према његовим ријечима, Комишић и Џаферовић су тражили да ово усвоји Предсједништво БиХ и да не иде у Парламентарну скупштину, која се изјашњавала о уговорима са друге двије вјерске заједнице.
„Наравно да је неприхватљиво да се већа права дају једној вјерској заједници него другима“, рекао је Додик, који се противи и Комшићевом образложењу да јавни и приватни сектор омогуће вјерницима муслиманима да петком прекину радно вријеме ради одласка на молитву.
– Они хоће да кажу да су Срби и Хрвати странци, а једини фактор су Бошњаци. Они су тражили да то усвоји Предсједништво и да то не иде на Парламентарну скупштину и наравно да је то неприхватљиво да се даје веће право једној вјерској заједници“, рекао је Додик.
Истакао је да нема ништа против вјерских обичаја, али да је неприхватљиво да се дозвољава да муслимани напусте своје радно мјесто и да је послодавац дужан да им то надокнади.
„То би требало да буде уједначено и да се омогући да сви вјерници имају исти третман. У сваком случају, ја сам против да се то ставља на дневни ред док се те ствари не ријеше и не усагласи са вјерским заједницама. Овај приједлог врви од дискриминације“, каже Додик.
Тиме би, додао је, православцима и католицима била послата порука да су странци и да одавде треба да оду.
„То није тако и то је још једна подјела наивних да понижава друге и дискриминише. Они су на крају повукли ту тачку дневног реда, то је њихова одлука била, не моја, али сам исто тако рекао зашто нисам гласао и зашто сам против“, истакао је Додик.
Додај коментар