- Бранислав БОРЕНОВИЋ: Не постоји политичка воља странака на власти да се мијења изборни закон. Треба се оканити великих политичких тема које су наметнуте да се створи криза, а у једном дијелу наметања таквих тема учествовали и представници међународне заједнице укључујући Инцка
МИРКО Шаровић, предсједник СДС, изјавио је да за СДС није проблем да се за избор чланова Предсједништва БиХ у Изборном закону изостави национални префикс.
„Немамо проблем да се иде у измјене изборног закона у мањем пакету уколико се све ствари не могу договорити“, рекао је Шаровић новинарима након састанка представника опозиционих странака у Републици Српској са америчким представником задуженим за изборну реформу у БиХ Метјуом Палмером и директором при Европској служби за спољне послове Ангелином Ајхорст.
Он је истакао да су техничке измјене врло важне јер, како каже, изборе освајају они који броје гласове, те додао да су на састанку изнијели став да не вјерују у промјену изборног законодавства јер „то није у интересу владајуће коалиције на нивоу БиХ“.
Шаровић је навео да су од Палмера и Ајхорстове чули да желе да се дође до рјешења за избор чланова Предсједништва, односно имплементације одлуке Европског суда за људска права у случају „Сејдић и Финци“, на шта им је рекао да ће се „начекати и да не знају с ким имају посла“.
Када је у питању Дом народа парламента БиХ, Шаровић је рекао да о томе није било говора на састанку, али да асиметричан приступ није проблем, јер то већ постоји у избору предсједника Републике Српске и Федерације БиХ.
Предсједник ДНС-а Ненад Нешић рекао је да су представници опозиције указали на проблеме које је донио наметнути „Инцков закон“ и да је то, како каже, вјетар у леђа владајућој коалицији, како у Републици Српској, тако и у ФБиХ.
Он је истакао да му је драго што је чуо од Палмера да за њих није упитна Република Српска у оквиру БиХ и да они желе да се кроз измјену Изборног закона, за чије је усвајање потребна двотрећинска већина, дође до рјешења прихватљивог за сва три народа.
Предсједник ПДП-а Бранислав Бореновић сматра да не постоји политичка воља странака на власти да се мијења Изборни закон.
Он је рекао да се треба оканити великих политичких тема које су наметнуте да се створи криза, напомињући да су у једном дијелу наметања таквих тема учествовали и представници међународне заједнице.
Као примјер је навео бившег високог представника Валентина Инцка, за којег је рекао да је беспотребно наметнуо измјене и допуне Кривичног закона, што је требало да буде домаћи производ.
Предсједник Социјалистичке партије Српске Горан Селак изразио је задовољство Палмеровом изјавом да жели јаку, стабилну и перспективну, не само БиХ, већ и Републику Српску.
(Срна)
Додај коментар