- „Суд и Тужилаштво БиХ су формирани на криминалан начин одлуком Волфганга Петрича, која се касније у парламентарној процедури показала као класична превара политичког Сарајева, јер високи представник не може да буде предлагач закона у парламенту БиХ“
- Ово је тренутак у којем БиХ мора тачно да зна шта има право да ради и шта не смије. Уколико се ова криза не разријеши, могућ је распад БиХ и да Република Српска крене ка излазу, у шта нико не треба да сумња. То више не могу да спријече ни они са робусним наводним акцијама или потезима везано за санкционисање или нешто слично
- На путу којим смо кренули могуће је да нећемо све да остваримо, да нешто нећемо успјети у оваквим околностима. Ово је Балкан и на овом простору дјелују велике силе које намећу своје интересе и то знамо… Али, неће бити одустајања
- Биће интересантно гледати Шмита ако нешто предузме, како ће се то завршавати. Он не може ништа да учини, нити ћемо ми прихватити иједну његову одлуку. То би било као да прихватимо да било који туриста који дође овдје у БиХ може да наметне закон и да ми кажемо у реду. То се наравно неће десити
СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да је стање у БиХ доведено до потпуног апсурда, јер ствари у земљи не могу да функционишу ако је било који од три конститутивна народа потиснут.
– Два од три конститутивна народа не подржавају кретање БиХ онако су то Бошњаци замислили. Они би да Хрватима бирају представнике, а Србима одузимали шуме, земљиште и сва права и још би да им аплаудирамо – рекао је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву.
– Муслимански политички врх предвођен Бакиром Изетбеговићем и Жељком Комшићем, као и Шефиком Џаферовићем, жели да прикаже да су стручни, па потпуно промаше. Желе да прикажу да су добронамјерни према свима, а видимо шта је на сцени – рекао је Додик.
Он је оцијенио да многи у региону наивно и масовно коментаришу ситуацију у БиХ, а „муслиманска страна је покренула харангу немајући легално и легитимно средство да одговори на питања која поставља Република Српска у погледу кршења Устава БиХ и Дејтонског мировног споразума“.
– Они желе да прибаве себи право да бране БиХ, а ми мислимо да бранимо и Републику Српску и БиХ, позивајући се на слово Дејтонског споразума и слово Устава БиХ- истакао је Додик.
Подвукао је да је БиХ могућа само поштовањем слова Устава и Дејтонског мировног споразума, а не оркестрираним покушајем наметања мишљења.
– Није могућа она БиХ коју они безочно бране, неправна, неуставна, она која злоупотребљава институције, покушава да наметне и буде против воље два конститутивна народа, Срба и Хрвата – додао је он.
Додик каже да је потребно што прије нормализовати односе са Србијом, Хрватском, Мађарском, Русијом, Кином и другим земљама које исказују своје ставове.
Нагласио је да је „историја Суда и Тужилаштва БиХ историја политичких прогона“.
Додик је напоменуо да су“ Суд и Тужилаштво БиХ формирани на криминалан начин путем одлуке тадашњег високог представника Волфганга Петрича, која се касније у парламентарној процедури показала као класична превара политичког Сарајева, јер високи представник не може да буде предлагач закона у парламенту БиХ“.
Обје ове институције, истиче Додик, осим Уставног суда БиХ су антиуставне.
– Историја Суда и Тужилаштва БиХ је историја политички прогона – од Мирка Шаровића до Драгана Човића и многих других којима никада ништа нису доказали. Тако су кренули и против мене и предсједника Републике Српске Жељке Цвијановић и других у погледу референдума у Републици Српској, па ни ту ништа нису доказали – рекао је Додик.
Он је истакао да је ОБА БиХ стављена под потпуну контролу Бошњака.
– ОБА је под озбиљан обавјештајни третман ставила искључиво Републику Српску и Србију па прати свакога од функционера и одговорних лица и покушава да наметне атмосферу одговорности тако што креира, а онда притиска и утиче на Суд и Тужилаштво БиХ да уђу у срамне процедуре везане за прогоне најодговорнијих лица политичких партија и институција Српске – навео је српски члан Предсједништва БиХ.
Он је истакао да „Република Српска нема намјеру да дозволи да неки квазиобавјештајци држе на омчи, на даљинском управљачу, судије и тужиоце у БиХ“.
Говорећи о правосуђу на нивоу БиХ, Додик је рекао да постојање Суда и Тужилаштва БиХ није у складу Уставом и Дејтонским споразумом, те да су настали наметањем од стране високог представника.
Милорад Додик изјавио је да је ово тренутак у којем БиХ мора тачно да зна шта има право да ради и шта не смије, односно да је, уколико се ова криза не разријеши, могућ распад БиХ и Република Српска ће кренути ка излазу, у шта нико не треба да сумња.
Он је додао да то више не могу да спријече ни они са „робусним наводним акцијама или потезима везано за санкционисање или нешто слично“.
– Позивам ЕУ и земље ЕУ да престану да нас сматрају екпериментом и да покушају да дозволе неутралан оквир. За почетак, кренимо од Дејтонског споразума и покушајмо видјети шта је могуће у њему прилагодити да би БиХ могла да буде функционална, а шта мора, и да се јасно прецизира као обавеза ентитета – изјавио је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву.
Он је истакао да треба захвалити министру иностраних послова Мађарске Петеру Сијарту, који је рекао „разговарајте са свима, па и са Србима у БиХ, а не о њима“.
– Ово је простор на којем живе Бошњаци, Срби и Хрвати, они су засебне националне и народне и вјерске заједнице, они су увијек доминантно одлучивали о томе како ће изгледати овај простор и када су ратовали и у миру живјели. Имали су консензус о неким питањима и када је међународна заједница наметала глобални оквир за БиХ, то је увијек био знак за нови сукоб или за нову дестабилизацију – истакао је Додик.
Он је истакао да Република Српска зна шта ради, да покушава да обезбиједи своје интересе и да ту неће бити стајања.
– На том путу могуће је да нећемо све да остваримо, да нешто нећемо успјети у оваквим околностима. Ово је Балкан и на овом простору дјелују велике силе које намећу своје интересе и то знамо. Конфузност те ситуације, поготово од међународних фактора доведена је до врхунца – нагласио је Додик.
Он је напоменуо да конфузији у БиХ доприноси и ситуација са Кристијаном Шмитом који је доведен у БиХ без одлуке Савјета безбједности УН о постављању за високог представника.
– Биће интересантно гледати Шмита ако нешто предузме, како ће се то завршавати. Он не може ништа да учини, нити ћемо ми прихватити иједну његову одлуку. То би било као да прихватимо да било који туриста који дође овдје у БиХ може да наметне закон и да ми кажемо у реду. То се наравно неће десити – истакао је Додик.
Он је додао да ће се у том погледу и односити према томе.
– Није довољно да САД, Велика Британија, Њемачка кажу да је он високи представник ако нема именовања од Савјета безбједности, а те одлуке нема. Видимо и разјареност новог министра иностраних послова Њемачке (Аналени Баербок) која покушава да се сада због тога обрачуна са Србима и Републиком Српском, а пошто сам ја чије име се најчешће помиње, онда и са мном – истакао је Додик.
Он је додао да њему то не смета, јер зна да је у праву.
Изјавио је да нуди разговор о свим актуелним проблемима, те да сматра да ова генерација још има шансу да очува БиХ и да је сљедећа неће имати.
– Не тражим бенефите само за Републику Српску. Желим добро БиХ и свим људима који живе у њој – рекао је Додик.
Он је упитао – зашто Република Српска не може да има оно што је добила и што је потписано у Дејтону, а зашто неко други може да има више него што Срби имају или што им се даје.
– Све су то питања о којима се може сталожено да разговара, ако неко хоће – нагласио је српски члан Предсједништва.
Измишљена прича
Милорад Додик је истакао да је измишљена прича у вези са комесаром ЕУ за проширење Оливера Вархељија.
– Он је био у разговору са нама веома јасан и тражио је да органи у БиХ функционишу. Рекао је да у том погледу не треба одуговлачити, него да треба покушати рјешавати ствари – рекао је Додик.
Он је додао да је Вархељи рекао да су многи проблеми направљени због наметнутог „Инцковог закона“.
– Ако неко не мисли тако, он није реалан – рекао је Додик и додао да је тачно и да је Вархељи покушао све да би се приближили ставови у БиХ.
Додик је поручио да није фер начин на који јавност из федералног Сарајева покушава дискредитовати поједине људе.
– Добро је што постоје земље које јасно износе своје ставове о ситуацију у БиХ, јер као сталне чланице ЕУ имају право на то да релевантно коментаришу – рекао је Додик.
Иза Комшића су само Изетбеговић и шака муслимана
Додик се осврнуо и на коментар члана Предсједништва БиХ Жељка Комишића да ће се са њим обрачунати, поручивши да Комшић не смије да оде ни у једну општину са хрватском већином.
Према његовим ријечима, иза Комшића стоји само Бакир Изетбеговић и шака муслимана да би подвалили Хрватима.
– Не могу да вјерујем да у бошњачком политичком тијелу и врху нема разумијевања за позицију другог и мањег, а да се толико жели прибавити право за себе. То нигдје не функционише и неће овдје функционисати – оцијенио је Додик.
Додај коментар