- „Били смо наивни. Величину преваре нисмо видјели у том моменту. Изиграли су нас. Високи представник и представници међународне заједнице објаснили су нам да док су та рјешења наметнута, ми то прихватимо тако како јесте, а када процеси постану власништво домаћих институција, да тада можемо да мијењамо оно што нам се не свиђа. Заиста смо у том тренутку били врло наивни и зато више никад нећемо себи дозволити да нам се тако нешто понови“
- „Дјеловање српских прадставника (у Сарајеву) било је штетно, често врло незрело, а често вођено тотално бесмисленим поривима. Прихватали су кадровска рјешења на уштрб српских позиција, настојали су ставити правосуђе БиХ у функцију својих политичких циљева како би прогонили оне које они нису могли побиједити на изборима, блатили су РС по међународним форумима, држали су под блокадом близу 750 милиона марака намијењених грађанима РС…“
ОХР и међународна заједница су преварили СНСД и друге када су обећали да ће наметнуте одлуке високих представника бити могуће накнадно измијенити, каже у интервјуу за „Независне“ Жељка Цвијановић, предсједница Владе РС.
„Били смо наивни. Величину преваре нисмо видјели у том моменту. Изиграли су нас и више то нећемо дозволити“, истакла је она.
Одговарајући на питање хоће ли бити референдума о независности РС у складу с програмским циљевима СНСД-а до краја 2018, рекла је да се бира тајминг када да се то питање делегира институцијама.
„Када се то буде десило, могу да вам кажем да ће ту бити и још неких политичких циљева. Али, о том – потом“, каже Цвијановићева, која је и висока функционерка СНСД-а.
НН: Како сте задовољни европским путем? Мени се чини да ми сами не показујемо неки велики ентузијазам. Како се то Вама чини?
ЦВИЈАНОВИЋ: Дефинитивно не постоји велики ентузијазам ни кад је у питању Европа ни кад смо у питању ми. Европа је данас оптерећена неким проблемима којих раније није било. ЕУ је данас осјетила да неко из ње и излази, а не само да улази, и ма како се они трудили да то можда мало минимизирају, то је ипак огромна ствар. С друге стране, ЕУ јесте наше политичко и стратешко опредјељење, међутим, у овој држави је много година било немогуће остварити било какав напредак јер смо се ми хватали за вратове шта је чија надлежност. Ствари су се донекле поправиле кад је усвојен механизам координације, иако смо, искрено, то могли урадити и много раније.
НН: Мени се чини да је ЕУ нама потребнија него ми њој и зато не мислите ли да бисмо ми сами морали да се ипак мало више потрудимо?
ЦВИЈАНОВИЋ: Јесте, али тешко се мало више потрудити ако ми унутар ове земље нисмо ријешили нека базична питања. Дакле, није ствар да ли неко нешто жели, него поштовање оног што каже Устав. Што прије погледамо истини у очи и утврдимо шта су чије надлежности, прије ћемо ријешити и та питања.
НН: Ви, дакле, мислите да је прво требало да ријешимо унутрашње односе, па онда да приступимо преговорима о чланству?
ЦВИЈАНОВИЋ: Рекла бих да је овдје поремећен редослијед ствари. Прво на терену морате имати довољно широк политички консензус међу партијама, па тек онда можете тај процес дати у власништво институцијама. Умјесто тога, увијек смо били оптерећени унутрашњим нередом, прије свега зато јер смо имали захтјеве из Сарајева да се нешто подведе као европско питање, занемарујући чија је то уставна надлежност. Много година смо потрошили да то искомуницирамо.
НН: Изборна је година, има ли шанси да се направи неки искорак?
ЦВИЈАНОВИЋ: У вези с европским интеграцијама тешко. То кажем с великим жаљењем.
НН: Мислите ли да смо погријешили што смо увијек у први план истицали политику, а нисмо дозволили нашим бизнисменима да они креирају оно што им је важно?
ЦВИЈАНОВИЋ: То је у пракси јако тешко зато што имамо задати сценарио који се односи на политичка, уставна, безбједносна и слична питања. Али у праву сте да пословна заједница никад није добила прилику да каже шта је оно што је њима важно.
НН: Незадовољни сте радом српских представника у институцијама БиХ. Зашто?
ЦВИЈАНОВИЋ: Њихово дјеловање је било штетно, често врло незрело, а често вођено тотално бесмисленим поривима. Прихватали су кадровска рјешења на уштрб српских позиција, настојали су ставити правосуђе БиХ у функцију својих политичких циљева како би прогонили оне које они нису могли побиједити на изборима, блатили су РС по међународним форумима, успостављали су тијела којима се умањивала уставна позиција институција РС, узурпирали су наша овлаштења, првобитно су усвојили механизам координације без консултација с институцијама РС, држали су под блокадом близу 750 милиона марака намијењених грађанима РС, причали су неистине у медијима, давали лажна обећања пољопривредницима и још много тога чиме су показали да су се тотално одметнули од РС. Процеси који се сада дешавају у њиховом политичком блоку су цијена коју плаћају.
НН: Шта ће бити с радарима? Постоје озбиљне примједбе да је противзаконито да приватни партнер убире оно што су јавни приходи.
ЦВИЈАНОВИЋ: Претпостављам да ће доћи до исправке уколико постоји нешто нејасно. Видјећемо прво на који начин ће се правити расподјела. Међутим, као пројекат, он би свакако требало да буде реализован путем јавно-приватног партнерства. Чујем опозицију да би било боље да смо тих 12,5 милиона обезбиједили у буџету или се задужили. Ја морам рећи да то није само 12,5 милиона. Ту има читав низ других активности, од одржавања и уређаја и мреже до отклањања кварова, запошљавања већег броја људи на тим пословима и слично. Заборавља се да је основни циљ постићи већу безбједност, од тога да нам мање људи гине на цестама, па до повећања опште безбједности.
Наш МУП ће процјењивати гдје су те локације за радаре. Њихов приоритетни циљ је да допринесу безбједности, а онда ће то имати ефекта и на мању смртност, мање несрећа, породичне трауме да и не спомињемо. Ми нити смо измислили радаре ни те камере, ни јавно и приватно партнерство. Рекла бих да смо ми ту чак у заостатку у односу на ЕУ и САД. Ви данас у Америци ни стадион не можете направити без јавно-приватног партнерства.
НН: Ко би могао бити кандидат владајуће коалиције за предсједника РС?
ЦВИЈАНОВИЋ: Онај чије име саопшти владајућа коалиција.
НН: Да ли ће Република Српска након октобра имати предсједника или предсједницу?
ЦВИЈАНОВИЋ: Аха, значи сад уводимо мушки и женски род. Лукаво питање. Што се тиче СНСД-а, предсједник је јасно и гласно рекао да ће СНСД имати своје кандидате и да ћемо до рјешења доћи заједно с нашим дугогодишњим партнерима.
НН: Хоће ли РС организовати референдум о независности, у складу са страначком платформом Ваше партије?
ЦВИЈАНОВИЋ: Политичке партије дефинишу своје политичке циљеве и ставове о појединим питањима и нуде за њих рјешења. Ми смо као партија давно разумјели да се питање референдума мора уредити законски, али и етаблирати као право у нашем друштву, и то смо успјели. Задовољна сам што смо успјешно спровели референдум о Дану Републике, иако смо били суочени с пријетњама међународне заједнице, опструкцијом институција БиХ, али и подривањем самог тог процеса од стране опозиције, из које су, у договору са странцима, тај референдум звали „Додиковим“ и причали да је у функцији предизборне кампање. Неки високи функционери СДС-а су се чак и јавно хвалили да нису изашли да гласају на референдуму. Дакле, питање референдума је важно, а кад се који организује, то се темељи на процјени. А, што се тиче самог питања враћања одузетих надлежности, на шта се и односе примједбе СНСД-а из вашег питања, обавеза свих је да инсистирају на поштивању уставних овлаштења. То што у БиХ Устав каже једно, а пракса показује друго, није баш допринијело њеној ефикасности, већ, напротив, допринијело је њеној хаотичности.
НН: Тамо је дат јасан рок до краја ове године за референдум.
ЦВИЈАНОВИЋ: Мислим да сам јасно рекла да када политичке партије неко питање делегирају институцијама, тек тада нешто иде у процедуру. Када се то буде десило, могу да вам кажем да ће ту бити и још неких политичких циљева. Али о том – потом.
НН: Руку на срце, све странке, па и СНСД, су учествовале у том када су се преносиле надлежности које сад желите вратити, зар не?
ЦВИЈАНОВИЋ: Тачно, али ћу вас подсјетити на концепт. Када смо прихватили двадесетак аката у парламенту, био је присутан велики притисак да се то уради јер смо показали неке озбиљне резерве. Тада су нам високи представник и представници међународне заједнице објаснили да док су та рјешења наметнута, ми то прихватимо тако како јесте, а када процеси постану власништво домаћих институција, да тада можемо да мијењамо оно што нам се не свиђа. Морам да кажем да смо ми у том тренутку били врло наивни и зато више никад нећемо себи дозволити да нам се тако нешто понови.
НН: Мислите на СНСД, да сте били наивни?
ЦВИЈАНОВИЋ: Мислим и на СНСД и на све друге који су то подржали. Умјесто да ти процеси постану домаће власништво, очигледно се све намјерно проблематизује да се никад не постигне сагласност унутар БиХ. Био је то очигледно јефтин трик на који смо сви насјели. Бошњаци никад нису хтјели да сједнемо заједно и да разговарамо о тим спорним питањима. Све што нам је остало је читав низ накарадних рјешења која нам је оставио високи представник. Умјесто да то поправимо у интересу свих, сада су нам та рјешења остала и вуку нас назад. Били смо наивни. Величину преваре нисмо видјели у том моменту. Изиграли су нас и више то нећемо дозволити.
Додај коментар