- ХНС трећим закључком саопштио да ће се досљедно залагати за изворна уставна начела постигнута у Вашингтонском и Дејтонском мировном споразуму
- Хрватски политички представници упозорили да ће се одлучно супроставити свим даљим иницијативама које иду ка деконституирању хрватског народа у БиХ
ХРВАТСКИрватски народни сабор (ХНС) и све његове чланице ће с крајњом пажњом пратити наставак политичких преговора о измјенама Изборног закона и ограниченим уставним реформама, као и рјешења укупне политичке ситуације у БиХ. Ако се и даље настави с процесом деконституирања хрватског народа, ХНС ће покренути све правне процедуре и политичке кораке за нову институционалну и територијалну организацију БиХ на начелима федерализма и консоцијацијске демократије, којом ће се обезбиједити потпуна уставна равноправност сва три конститутивна народа у БиХ.
Наведено је то, између осталог закључцима које је на ванредној сједници усвојио ХНС, а које је прочитао лидер ХДЗ-а БиХ Драган Човић.
Човић је навео да је једногласно донесено седам закључака те да су они измијењени у односу на документ који је јавности представљен у претходним данима.
Први закључак се односи на оцјену досадашњих преговора о Изборном закону БиХ, а оцјенује се да је преговарачки тим ХНС-а досљедно и одговорно спроводио претходно утврђени преговарачки оквир о начелима измјена и допуна Изборног закона, посебно у дијелу који се односи на легитимно представљање“.
ХНС изражава жаљење што уложени напори нису успјешно окончани те спремност да наставе преговоре „са бошњачким и другим политичким странкама на трагу већ усаглашених измјена Устава БиХ са представницима Венецијанске комисије, а како би се створили предуслови за одржавање Опћих избора“.
У трећој тачки наводе да ће се ХНС досљедно залагати за изворна уставна начела постигнута у Вашингтонском и Дејтонском мировном споразуму.
– Спремни смо одлучно се супроставити свим даљим иницијативама које иду ка деконституирању хрватског народа у БиХ – стоји у овој тачки.
У сљедећој тачки ХНС наводи да ће све политичке ставове којим се заступа блокирање спровођења Политичког споразума из Мостара од 17. јуна 2020. године и тиме онемогућава хрватском конститутивном народу легитимно политичко представљање у домовима народа и Предсједништву БиХ сматрати супротним хрватским политичким правима те угрозом националних интереса и политичког субјективитета Хрвата у БиХ“.
У петој тачки наводе да „неће бити испуњени формално правни услови за одржавање избора све док се не буде измијенио постојећи Изборни закон БиХ“.
– У ту сврху нужно је провести Одлуку Уставног суда БиХ и све пресуде Европског суда за људска права како би се сваком од трију конститутивних народа обезбиједило легитимно политичко представљање као и могућност кандидовања свакој особи с правом гласа, а све у складу с уставним одредбама проистеклим из Опћег оквирног споразума за мир у БиХ – наводи ХНС.
ХНС у једном од закључака наводи да Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ није и не може бити законодавац нити има право преузимати надлежности Парламентарне скупштине БиХ.
– Једнако наглашавамо да ЦИК није изабран и именован у складу са одредбама Изборног закона БиХ. Ако се Изборни закон не буде измијенио у складу са претходним тачкама и упркос томе у тим условима буду расписани и спроведени Општи избори, ХНС ће их сматрати супротним слову Устава те духу и начелима Дејттонског мировног споразума. Таквом поступку представници ХНС-а супротставиће се свим легитимним правним и политичким средствима – наводи се.
У посљедњој тачки наводе да ће с крајњом пажњом пратити наставак политичких преговора о измјенама Изборног закона и ограниченим уставним реформама као и рјешења укупне политичке ситуације у БиХ.
На сједници ХНС-а нису били представници Хрватске републиканске странке јер су, како кажу, незадовољни Човићевим начином модерирања самог састанка, преносе медији у ФБиХ.
Човић је казао да ће преговори о изборном закону бити настављени и да је увјерен да ће бошњачки политичари разумјети закључке ХНС-а.
На питање новинара да ли је оптимистичан и да ли се очекује учествовање представника међународне заједнице казао је да још увијек спреман преговарати, пренио је Кликс.
– Мислим да ће у уторак у 12 часова у Мостару бити наставак разговора око модела за избор чланова Предсједништва БиХ између једног дијела бошњачких странака и нас из ХНС-а. Надам се да оно што смо издоговарали кроз ове онлајн конференције у ова два дана да смо појаснили садржај који смо усагласили у Неуму. Тако да мој оптимизам који сам на један начин описао у Неуму ево још увијек има једну своју димензију – рекао је Човић.
Није желио говорити о детаљима али је казао да је разговарао с Жозепом Борељом и Јоханом Сатлером прије два дана.
– Договорили смо се да је сасвим реално ако би овај искорак ишао даље на трагу оних већ утврђених опција из Неума да идемо на надоградњу. Примарно мислим о изборима два члана Предсједништва из Федерације, јер друге ствари мање више смо усагласили. Онда би крајем седмице, или почетком наредне вјероватно било поново окупљање представника међународне заједнице да завршимо тај процес – истакао је предсједник ХДЗ-а.
Нагласио је да је увјерен да ће бошњачки политичари разумјети закључке ХНС-а и да су до краја отворили врата за разговор и договор.
– Буде ли начин понашања какав је до сада био, једног дијела тих преговарача, наравно да нико од ових људи нема оптимизма да ће се нешто направити. Ја дубоко вјерујем да управо то партнерство са међународним институцијама које имају огромну одговорност за што ћемо се договорити. Управо они задњих 20 година дефинишу пуно оних измјена које су настале. Ми смо их звали пузајућим промјенама Дејтона, кроз измјене устава ентитета, промјена закона и свега другог, што се радило – изјавио је.
Додај коментар