- „Живимо у држави у којој се крши међународно право. Дејтонски споразум крше они који би требали да га чувају и унапређују“
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је да Предсједништво БиХ није дебатовало о кризи у Украјини, нити да су доношене било какве одлуке, те да министар спољних послова у Савјету министара Бисера Турковић нема право да износи било какве ставове, осим ако нису лични или ставови њене политичке партије.
Коментаришући оглашавање Турковићеве на друштвеним мрежама о овој теми, Цвијановићева је навела да се Турковићева као извођач спољне политике, коју дефинише Предсједништво, ту не пита ништа.
– Бисера Турковић је само извођач нечега што јесте спољна политика. Она није креатор, нити неко ко утврђује ставове и одређене платформе. То је Предсједништво – рекла је Цвијановићева новинарима у Градишци.
Цвијановићева је нагласила да ако се говори о међународном праву, онда оно мора да се брани на сваком терену, сваког дана, сваке године и на сваком примјеру.
– Ми смо, нажалост, у ближој прошлости имали много ситуација да је кршено међународно право. Коначно, живимо у држави у којој се крши међународно право. Дејтонски споразум крше они који би требали да га чувају и унапређују – навела је Цвијановићева.
Нагласила је да БиХ нема став о овом питању, осим појединачних, личних и партијских ставова.
– Сматрам да ако живите у вишенационалној заједници, тамо гдје имате различите агенде, а очито да у овој земљи постоје различите политичко-етничке агенде, онда треба да се уздржите од било чега и да задржите неутралну позицију – додала је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, сви политичари у БиХ треба да се уздржавају од смјештања БиХ, као вишенационалне заједнице, било гдје гдје јој није мјесто.
– Ми смо превише мали, много пута су нас увлачили у нешто што су неки проблеми свјетских или мало ширих размјера. Али, ту су нас други увлачили, ми се тамо никад нисмо смјештали – нагласила је Цвијановићева.
Цвијановићева је истакла да је овдје потребна локална прича која се односи на то како уредити односе у оквиру БиХ, како обезбиједити да се овдје поштује међународно право.
Додај коментар