- Савјетник српског члана Предсједништва БиХ: Република Српска се на ту одлуку Уставног суда неће обазирати јер њу једино обавезује Устав БиХ, у којем нема ни Инцка, ни високог представника, нити права било којег неизабраног странца да доноси одлуке умјесто изабраних демократских представника, а поготово не да намеће некакве законе
НАКОН одлуке Тужилаштва БиХ да неће водити истрагу против њега због „негирања геноцида“ услиједила је озбиљна хајка против њега у сарајевским медијима, рекао је савјетник српског члана Предсједништва БиХ Радован Ковачевић и додао да се због тога такође врши и озбиљан притисак на Тужилаштво.
Ковачевић је рекао да је уложена жалба на такву одлуку Тужилашта, да траже да Тужилаштво покрене процес против њега и да га осуди на барем шест мјесеци.
Навео је да постоји истрага против великог броја људи, међу којима је и он, који су пријављени, али је поручио да политичке квалификације не могу бити прихваћене и да се српски народ не може ућуткати да говори истину.
Ковачевић је подсјетио да га је пријавило неколико људи и организација, а да је недавно Тужилаштво БиХ објавило да неће водити истрагу против њега јер су утврдили, што је и тачно, да никог није имао намјеру да увриједи, нити је распиривао мржњу или позивао да понови и почини било какав злочин.
Ковачевић је за ТВ Танјуг рекао да су се обраћали и Кристијану Шмиту, који се лажно представља као високи представник, и да вјероватно очекују да га и он осуди.
„Све то показује у каквим околностима Срби живе у БиХ, али и у читавом окружењу, ако се стави у контекст и овај догађај око посјете предсједника Србије Александра Вучића Јасеновцу“, рекао је Ковачевић.
Нагласио је да уважава и искрено жали све жртве ратног злочина у Сребреници.
„Али, не можемо да прихватимо једну такву политичку квалификацију и то је нешто од чега ми нећемо одступити“, рекао је Ковачевић.
Он је подсјетио на недавну изјаву Вучића да никада није довољно, ма колико српски државници исказали пијетет према жртвама Сребренице, него да једино желе да чују ту квалификацију како би се на основу тога извршио додатни притисак на Републику Српску и да се Српска, на крају, као некаква „геноцидна творевина“ укине.
„Не. Република Српска се никада неће укинути. Српски народ ни у Србији, ни у БиХ, Републици Српској или на било којем другом мјесту, неће се ућуткати. Ми ћемо говорити и даље оно што је истина и што су наши ставови, уважавајуће све и поштујући све. Од тога не планирамо да одустанемо. Настављамо да се боримо за слободу нашег народа, за истину. А ми из Републике Српске настављамо да се боримо за слободу наше државе Републике Српске“, рекао је Ковачевић.
Он је напоменуо да је и бивши предсједник Србије Борис Тадић био у Сребреници, као и Вучић, кога су замало убили, као и тадашњи предсједник Републике Српске Милорад Додик.
Ковачевић је подсјетио да је Скупштина Републике Српске одмах по доношењу антидејтонске и антиуставне одлуке посљедњег високог представника за БиХ Валентина Инцка о кажњавању негирања геноцида, изгласала да то не важи у Српској и да се неће примјењивати.
Он је додао да је Уставни суд БиХ, у којем три странца и два Бошњака прегласавају Србе и Хрвате, умјесто да пониште Инцкову одлуку, поништило закон Народне скупштине Републике Српске.
Ковачевић је истакао да се Република Српска на ту одлуку Уставног суда неће обазирати и да њу једино обавезује Устав БиХ, у којем нема ни Инцка, ни високог представника, нити права било којег неизабраног странца да доноси одлуке умјесто изабраних демократских представника, а поготово не да намеће некакве законе.
Додај коментар