- На научном скупу у организацији Института за међународну политику и привреду рекла: „Будући да је садашње стање неодрживо, неопходно је трагати за неким новим, можда и сасвим уникатним решењима како би се у овом делу Европе усоставили трајна стабилност и мир. Уверена сам да је то могуће, уколико међу најутицајним субјектима у међународној заједници буде постојао интерес да исход буде такав“
- „Они који верују – упозорила је Брнабић – да се једностраном сецесијом политичке олигархије у Приштини завршава историја на Балкану, не знају ништа ни о историји, ни о Балкану. Заставе и политичка уређења су се у Приштини у протеклом веку мењале више од десет пута. Ништа од тога није довело до решавања проблема“
ПРЕМИЈЕРКА Србије Ана Брнабић изјавила је данас да је неопходно трагати за новим, „уникатним решењем“ за Косово, које ће омогућити трајни мир и стабилност на Балкану.
Она је истакла да је Србија спремна да учествује у рјешавању проблема на „зрео и одговоран начин“, али да неће признати постојање друге државе на сопственој територији.
„Будући да је садашње стање неодрживо, неопходно је трагати за неким новим, можда и сасвим уникатним решењима како би се у овом делу Европе усоставили трајна стабилност и мир. Уверена сам да је то могуће, уколико међу најутицајним субјектима у међународној заједници буде постојао интерес да исход буде такав“, рекла је Брнабић је на научном скупу у Београду о Косову који је организовао Институт за међународну политику и привреду.
Премијерка је навела да је једнострано проглашење независности Косова далекосежно утицало на међународне односе и упитала да ли „човечанство има право да затвара очи пред чињеницом да је протекла деценија била охрабрење за сепаристичке покрете“ широм свијета.
Подсјетила је да је Косово прогласило независност противно вољи српског народа, уз директно кршење Устава Србије и резолуције 1244 Савета безбједности УН, и то у вријеме мира, када је „Србија била афирмисани и угледан члан међународне заједнице“.
„Истина, били смо те 2008. године сведоци кршења права, али не људских, већ међународног права. Били смо сведоци бруталне геополитичке игре великих сила које су најважније принципе међународног права и регуле међународних односа подредиле себичним једностраним интересима“, оцијенила је Брнабић.
Премијерка је оцијенила да су користи од сецесије једино остварили бивши команданти ОВК и неки политичари из држава које су подржале независност Косова, док је четврт милиона Срба протјерано, а обични грађани албанске националности живе горе, уз стопу незапослености од 62 одсто.
„Они који верују да се једностраном сецесијом политичке олигархије у Приштини завршава историја на Балкану, не знају ништа ни о историји, ни о Балкану. Заставе и политичка уређења су се у Приштини у протеклом веку мењале више од десет пута. Ништа од тога није довело до решавања проблема“, поручила је Брнабић.
Директор Институт за међународну политику и привреду Бранислав Ђорђевић је изјавио да је данас приређена расправа дала допринос „унутрашњем дијалогу“ о Косову.
По његовим ријечима, док Србија иде ка свом стратешком циљу ка чланству у Европској унији, њени партнери са Запада успоравају тај процес „дајући га на кашичицу“ и стављајући пред Србију изазове као што је очување суверенитета.
„Србија се данас суочава са изазовом очувања суверенитета, са којим се ни једна земља у скорије време није суочавала“, упозорио је Ђорђевић.
На скупу у Београду су научници из 12 земаља чија су мишљења о независности Косова објављена у зборнику радова „Косово и Метохија. Суи генерис или преседан у међународним односима“.
Бета
Додај коментар