- Агата ДЕМАРЕ, директорка Economist Intelligence Unit за глобална предвиђања: Једно од средстава за парирање санкцијама је развој незападних система плаћања. Кинеска алтернатива, позната као Систем прекограничног међубанкарског плаћања, још увек не може да се такмичи са СВИФТ-ом, али само његово постојање је победа Москве и Пекинга
- Други важан `алат` су дигиталне валуте. Око 300 милиона Кинеза већ користи дигитални јуан у више од 20 градова, укључујући Пекинг, Шангај и Шенжен
Извор: Факти
РУСИЈА и Кина могу ускоро да оконча својим дејствима ставити тачку на„златно доба америчких санкција“ – објавио је најутицајнији амерички спољнополитички часопис Foreign Affairs.
Што је такође индикативно, аутор текста је Агата Десмараис, директорка Economist Intelligence Unit за глобална предвиђања.
Она је подсетила да су санкције дуго биле омиљено дипломатско оружје Беле куће, али да су многе државе почеле да штите своје економије од таквих мера.
„Способност Сједињених Држава да уведу санкције другим земљама произлази из доминације америчког долара и степена контроле који Бела кућа има над глобалним финансијским каналима“, оценила је Демаре.
Притом је указала да санкционисане земље траже финансијске инструменте којима смањују предност Вашингтона.
И навела да су билатерални валутни свопови, који им омогућавају да заобиђу амерички долар, „један од начина на који постају отпорне на санкције САД“.
За пример је навела дејства Москве и Вашингтона која су омогућила Кини да по први пут има више од половине своје трговине са Русијом у неамеричкој валути.
Демаре посебно указује на развој „незападних система плаћања“:
„Кинеска алтернатива, позната као Систем прекограничног међубанкарског плаћања, још увек не може да се такмичи са СВИФТ-ом, али само његово постојање је победа Москве и Пекинга“.
Дигиталне валуте су – указала је Демаре – треће средство које амерички противници користе да би избегли санкције:
– Кина предњачи у овој области. Око 300 милиона Кинеза већ користи дигитални јуан у више од 20 градова, укључујући Пекинг, Шангај и Шенжен. Дигитални јуан је заштићен од санкција. САД немају могућност да ограниче употребу виртуелног новца који емитује централна банка друге земље. Све ово значи да једностране америчке санкције после више деценија имају све мањи ефекат“.
Руски премијер Михаил Мишустин је изјавио да је РФ, упркос више од 12 хиљада антируских санкција, успела да избегне негативне сценарије у својој економији.
Додај коментар