РС и матица

Бриселски штаб НАТО демантовао Хелеза: БиХ није донијела одлуку о приступању алијанси

ОН У ВАШИНГТОНУ РЕКАО И ДА ЋЕ МО БиХ ОДРЖАТИ СА НАТО ВЈЕЖБУ НА МАЊАЧИ И МИМО ПРЕДСЈЕДНИШТВА БиХ
  • Замјеник министра одбране БиХ Александар ГОГАНОВИЋ: Ако колега Хелез говори да ће мимо Предсједништва то радити, то је рушење БиХ, то је антидејтонско, то је антиуставно дјеловање и то нас сигурно води у једну неизвјесну будућност
  • Радован КОВАЧЕВИЋ: Однос НАТО-а и БиХ остаје на нивоу сарадње, коју је програмом реформи у прошлом мандату дефинисало Предсједништво
  • Срђан ПЕРИШИЋ: САД губе рат у Украјини, а траже да се све остале државе које нису чланице НАТО-а окупе у НАТО. За то користе бошњачке министре спољних послова и одбране. Продужена су рука спољног фактора, прије свега Вашингтона и Брисела гдје је сједиште НАТО. Хелез дјелује у складу са инструкцијама спољног фактора, што је незаконито и неуставно

НАКОН што је без именовања Предсједништва БиХ наступао као гувернер ММФ-а, министар одбране у Савјету министара Зукан Хелез у Вашингону самоиницијативно износи и ставове БиХ о НАТО-у. Каже да је у Пентагону чуо да је БиХ на добром путу да уђе у НАТО и да ће, иако нема консензуса у Предсједништву, наћи рјешење да Оружане снаге БиХ у мају учествују у НАТО војној вјежби

И није Хелез усамљен у причи о уласку БиХ у НАТО.

Изјава предсједника Републике Милорада Додика да нема одлуке о чланству и да Српска остаје неутрална – наишла је на серију напада неистомишљеника у Српској и федералних медија.

Све их је демантовао званични Брисел. Из НАТО штаба су потврдили да БиХ није донијела одлуку о приступању алијанси.

Још једна злоупотреба положаја бошњачких политичара. Овај пут, искључиво сарајевску политику, без сагласности Предсједништва, у Пентагону, Стејт дипартменту и Савјету за националну безбједност при Бијелој кући заступао је министар одбране Зукан Хелез. О свему је говорио за „Глас Америке“.

Америчким колегама, каже, пренио је да је БиХ на добром путу да уђе у НАТО, те да ће Mинистарство одбране, мимо Предсједништва, наћи начин да се у мају на Мањачи одржи НАТО вјежба „Непосредан одговор-23“.

– Али будите увјерени да ћемо наћи начина – убудуће ће се одржавати вјежбе у БиХ и за то ће се питати Министарство одбране – рекао је Хелез.

Самоиницијативно заступање БиХ, без консензуса три представника у Предсједништву није одјекнуло у федералним медијима као што су ставови Републике Српске о НАТО-у које је изнио предсједник Милорад Додик.

„На нож“ су прије два дана сарајевски медији, али и опозиција у Српској, дочекали Додикову изјаву да Српска неће ући у НАТО, нити да се то уопште разматра. Да се ради о покушајима дискредитовања Додика, потврђује и званичан став из Брисела.

За „Дневни аваз“ из НАТО штаба саопштили су да БиХ није донијела одлуку о чланству.

– Наставићемо подржавати евроатлантске реформске напоре БиХ – за добробит свих њених грађана – у складу с националним нивоом амбиција БиХ и без прејудицирања коначне одлуке о чланству – навели су из НАТО-а.

Током гостовања у студију у Вашингтону, Хелез је, заступајући искључиво бошњачку политику, појаснио да би одржавање НАТО војне вјежбе у БиХ значило отворено „окретање леђа руском утицају“. Занемарујући, намјерно или случајно, да је прије два дана предсједник Милорад Додик нагласио да Српска задржава неутралан став о руско-украјинском сукобу.

Тада је најавио и да ће тражити да се прекину све војне вјежбе у БиХ док траје сукоб у Украјини.

– Подржавам опредјељење Жељке Цвијановић које је одраз наше заједничке политике да прекину се све могуће вјежбе са било ким на простору БиХ док траје овај сукоб у Украјини – истакао је Додик.

На Хелезове самоиницијативне позиве за одржавање НАТО вјежбе у БиХ, реаговао је и његов замјеник. Александар Гогановић каже да је Хелезова политика рушилачка, подсјећајући да је одбрамбена и спољна политика БиХ искључиво надлежност Предсједништва.

– Ако колега Хелез говори да ће мимо Предсједништва то радити, то је рушење БиХ, то је антидејтонско, то је антиуставно дјеловање и то нас сигурно води у једну неизвјесну будућност – поручио је Гогановић.

Оно што је за сада извјесно је да однос НАТО-а и БиХ остаје на нивоу сарадње, коју је програмом реформи у прошлом мандату дефинисало Предсједништво, каже делегат у Дому народа БиХ Радован Ковачевић.

Радован Ковачевић

– Све оно што тренутно слушамо од људи из Сарајева само су празне приче а то је потврђено и данас, ево, из сједишта НАТО-а. БиХ може да сарађује са НАТО-ом али чланство не долази у обзир. Програм реформи не прејудицира чланство у НАТО-у што значи да се чланство у НАТО уопште не разматра – рекао је Ковачевић.

Ако је јасан и став НАТО штаба у Бриселу, због чега онда Хелез, као и поједине западне амбасаде, стишћу БиХ и игноришу став Срба и Републике Српске?

Срђан Перишић каже да користе руско-украјински сукоб да БиХ на мала врата увуку у сјеверноатланску алијансу.

– Очито је да Запад и САД као страна у овом рату, а видјели смо да је страна према процурелим извјештајима Пентагона, да САД у том сукобу губе овај рат, а траже да се све остале државе које нису чланице НАТО-а окупе у НАТО – сматра Перишић.

А за то додаје, према пракси, користе бошњачке министре спољних послова и одбране.

Срђан Перишић (Фото: Прес центар УНС)

– Продужена су рука спољног фактора, прије свега Вашингтона и Брисела гдје је сједиште НАТО-а. Хелез дјелује у складу са инструкцијама спољног фактора што је незаконито и неуставно – додао је Перишић.

Српски члан и предсједавајућа Предсједништва Жељка Цвијановић најављује да ће покретати механизам вета у Народној скупштини, настави ли Министарство спољних послова да супротно ставу сва три кабинета, шаље инструкције мисијама БиХ при међународним организацијама.

Коментаришући то што је Зукан Хелез у Вашингтону присуствовао и сједници ММФ-а, Цвијановићева подсјећа да је Предсједништво одбило приједлог Савјета министара о његовом именовању и то због компетенција. Хелезово присуство сједници ММФ-а је, каже Цвијавоићева, најгрубље кршење формалних процедура, које би у било којој другој земљи било санкционисано, али не и у БиХ.

(РТРС)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар