- Послије састанка са Његовим преосвештенством епископом бањалучким ЈЕФРЕМОМ рекао: „Мислимо да СПЦ овдје у Републици Српској и Србији, заједно са државним институцијама ради на јачању нашег националног идентитета. Република Српска жели да ојача значај и улогу цркве“
- Владика ЈЕФРЕМ: „Желимо да и у Цркви и у држави, као и цијелом нашем народу, буде све добро, напредно, благословено, како у овом времену тако и у будућности. Однос Републике Српске и наше Православне цркве је коректан, текућих проблема увијек има, али смо свјесни да можемо да их поправимо, побољшамо и тако ћемо и радити“
- ДОДИК: „Уништена нам је Војска, хтјели су да укину и полицију, једва смо успјели да је сачувамо. Оно што ми данас радимо није различито од онога што раде полиције Аустрије, Њемачке, Француске. Полиција се наоружава, спремна је да осигура безбједност и ту нема вишка оружја. Има мањка. Потребно је далеко више, али и то што имамо многи гледају као јерес јер желе да они одлучују о томе како ћемо ми да се бранимо“
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Милорад Додик најавио је да ће од нове школске године у средњим школама у Републици Српској бити уведена вјеронаука.
Додик је послије састанка са Његовим преосвештенством епископом бањалучким Јефремом истакао да ће се на овом питању радити у наредна два мјесеца.
Он је рекао да је коректан однос између власти у Српској и Српске православне цркве и да се заједничким снагама покушавају ријешити нека отворена питања, која, како каже, нису питања само овог времена, већ и прошлости.
Додик је нагласио да је на састанку било ријечи о изградњи нових вјерских објеката, прије свега Руског православног центра, чији је главни инвеститор Епархија бањалучка.
„Ово је прилика да се захвалим владици Јефрему за преданост на свим пројектима које смо имали, на многим изграђеним нашим православним вјерским објектима и на посвећености изградњи овог центра који ће бити у оквиру наше цркве“, рекао је Додик новинарима у Бањалуци.
Он је нагласио да је разговарано и о будућој сарадњи Републике Српске и СПЦ, те да је жеља да се појача друштвени и укупни јавни значаја Цркве.
„Мислимо да СПЦ овдје у Републици Српској и Србији, заједно са државним институцијама ради на јачању нашег националног идентитета. Значај Цркве и ван ове наше двије државе веома је велики. Свједок сам томе да се наша дијаспора искључиво окупља око Цркве и да Црква врши не само вјерску него и образовну и културнолошку функцију“, оцијенио је Додик.
Према његовим ријечима, у том погледу Република Српска жели да ојача значај и улогу цркве.
Додик је свим православним вјерницима честитао празник Христовог Васкрсења, са жељом да у животу виде боље ствари.
„Желим да погледамо наша достигнућа, да се заједно окупимо у јачању наше љубави према Републици Српској, српском народу и СПЦ, као и свему ономе што нам даје овај идентитет“, нагласио је Додик.
Он је изразио задовољство чињеницом да је Васкрс честитао и Његовом преосвештенству епископу бањалучком Јефрему, истичући да је Васкрс празник када се породица окупља у добром расположењу, са пријатељима, гдје се његује љубав и покушава наћи нова енергија за све будуће дане и мјесеце.
Епископ бањалучки Јефрем истакао је да је посјета предсједника Републике Српске увијек значајан догађај за Епархију и радосна прилика, посебно у овом претпразначном расположењу, када су једни другима упутили васкршње честитке.
„Желимо да и у Цркви и у држави, као и цијелом нашем народу, буде све добро, напредно, благословено, како у овом времену тако и у будућности. Констатовали смо да је однос Републике Српске и наше Православне цркве углавном коректан, текућих проблема увијек има, али смо свјесни да можемо да их поправимо, побољшамо и тако ћемо и радити“, поручио је владика Јефрем.
„Срби морају да се окупе и дефинишу своје националне циљеве“
- Предсједник Српске указао да сви маштају да се сретну са предсједником Русије Владимиром Путином, али да када он то уради, онда броје колико је пута био са њим и шта је уговарао. Притом је нагласио: „Потпуна је хистерија на Западу – ко је са нама, ко није, тај је против, а поготово ако те идентификују да сарађујеш са Русијом“
БЕЗ обзира на тежину трагедије коју су преживјели, Срби морају да се саберу, окупе и дефинишу своје националне циљеве, истакао је у васкршњем интервјуу за београдски лист „Ало“ предсједник Републике, Српске Милорад Додик.
Уз поруку да је вријеме за интеграцију свих Срба, предсједник Српске је навео и да је апсолутно потребно да црква изнесе став о државним процесима, као што и држава треба да буде консултована у вези са неким процесима у цркви.
Српски народ у годинама које су пред нама мора да дефинише свој национални интерес, да дође до хомогенизације и интеграције Србије и Републике Српске, изјавио је предсједник Додик. За предсједника Српске је, како је истакао, кључна ријеч интеграција.
„Мислим на интеграцију српског народа у сваком погледу, у државотворном, али и на интеграцију у смислу наших вриједности – свуда гдје живе Срби. Треба доћи до сваке српске заједнице, гдје год да се она налази, како бисмо се интегрисали у тим вриједностима и ојачали наш идентитет“, рекао је Додик.
Претходни вијек био је трагичан за српски народ, али упркос томе и бројним притисцима, по угледу на озбиљне нације, Срби морају легализовати право на интерес, став је предсједника Српске. Црква је, каже, постала најзначајнији дио српског идентитета и централно мјесто окупљања. Власт и црква, поручио је Додик, морају да раде у синергији. Говорећи о проблему наталитета, истакао је да тренутно постоје пројекти, али да то није довољно.
„Треба радити на свијести младих људи. Не желим никог да критикујем, али примјетан је комформизам код младих који подразумијева хтијење да се сва питања ријеше прије него што се роде дјеца. То је неодрживо, јер никада нећете ријешити све у животу и никада нећете имати све. Потребна је родитељска одговорност и жеља, ја сам поносан на своју ћерку јер је родила четворо дјеце, навео је предсједник Српске.
Коментаришући питање Космета и притиске које због тога трпи Србија, а у контексту његовог става да у тај пакет преговора можда треба укључити Српску, Додик је рекао да је питање Косова тешко, али да се Србија данас другачије поима и разумије у круговима који се баве регионом.
„Србија, која је гарант Дејтонског споразума, није чланица Савјета за спровођење мира у БиХ, али јесу западне земље, јесте Турска. Најчешће су турски ставови у Савјету они које заговара и бошњачка страна и то се сматра нормалним и легитимним. А када се појави Србија, или када се покрене српско национално питање, онда сви праве проблем. Ми се морамо борити сами, неће нико умјесто нас“, рекао је Додик.
Реагујући на чињеницу да је многим засметало отварање новог центра полиције Републике Српске, Додик је рекао да је више од 20 година све чињено да би се разоружали Срби и био уништен сваки могући потенцијал.
„Уништена је Војска, хтјели су да укину и полицију, једва смо успјели да је сачувамо. Оно што ми данас радимо није различито од онога што раде полиције Аустрије, Њемачке, Француске. Полиција се наоружава, спремна је да осигура безбједност и ту нема вишка оружја. Има мањка. Потребно је далеко више, али и то што имамо многи гледају као јерес јер желе да они одлучују о томе како ћемо ми да се бранимо“, рекао је Додик.
Предсједник Српске каже да сви маштају да се сретну са предсједником Русије Владимиром Путином, али да када он то уради, онда броје колико је пута био са њим и шта је уговарао.
„Потпуна је хистерија на Западу – ко је са нама, ко није, тај је против, а поготово ако те идентификују да сарађујеш са Русијом“, рекао је Додик.
Упитан да ли је уплашен за личну безбједност, Додик је рекао да нема човјека који се не плаши, али да се он опредјелио да ради оно што ради и да ниједан предсједник не смије да се плаши, нарочито за политичка рјешења.
Говорећи о актуелном проблему наталитета, Додик је рекао да породиље у Српској имају плаћено трудничко боловање годину дана и да Република и општине дају стимулансе за свако новорођено дијете, али да то није довољно и да се морају предузети неки кораци.
„Прије свега треба инсистирати на отварању нових радних мјеста што је гаранција да ће се наталитет повећати“, рекао је Додик.
(Срна)
Додај коментар