- Милорад ДОДИК: Један од услова је да се у пракси види да је Сарајево одустало од опструкција учешћа Републике Српске у процесу ЕУ интеграција у њеном пуном капацитету, у складу с Уставом и Дејтонским мировним споразумом
- „Немам намјеру – за разлику од министра иностраних послова у Савјету министара Елмедина Конаковића, који је махао писмом подршке седам министара спољних послова ЕУ отварању преговора и којем се привиђа малигни руски утицај због којег ћемо отворити преговоре – да обмањујем ни домаћу ни европску јавност. Јер, у том Конаковићевом писму вересије недостаје 20 потписа других чланица ЕУ, што значи да ЕУ у овом тренутку нема сагласност о БиХ“
Извор: РТРС
РЕПУБЛИКА Српска је још увијек опредијељена за пуноправно чланство БиХ у ЕУ, што смо показали подршком усвајању закона из 14 кључних приоритета. Отварање преговора је значајан корак према том циљу, али за разлику од многих у ФБиХ, сматрам да тај корак треба да направимо када за то будемо спремни ми у БиХ, али и наши партнери у ЕУ, рекао је предсједник Републике Српске Милорад Додик.
– У ту причу не треба да улазимо стихијски и на вересију, како политичари у Сарајеву заговарају. У преговоре с ЕУ може, када сви у БиХ прихвате двије ствари – каже он.
Додаје, да се најприје, о свему може одлучивати без странаца.
– Друго, да се у пракси види како је Сарајево одустало од опструкција учешћа Републике Српске у процесу ЕУ интеграција у њеном пуном капацитету, у складу с Уставом и Дејтонским мировним споразумом. Када је у питању спремност ЕУ, за разлику од министра иностраних послова у Савјету министара Елмедина Конаковића, који је махао писмом подршке седам министара спољних послова ЕУ отварању преговора и којем се привиђа малигни руски утицај због којег ћемо отворити преговоре, немам намјеру да обмањујем ни домаћу ни европску јавност – напомиње Додик.
Истиче, да у том Конаковићевом писму вересије недостаје 20 потписа других чланица ЕУ, што значи да ЕУ у овом тренутку нема сагласност о БиХ, а по његовим информацијама, ни о Украјини и Молдавији.
– У том смислу, уколико се заиста држи до чланства у ЕУ, питање отварања преговора, због нас у БиХ, али и због ЕУ, морали бисмо оставити за период након што ЕУ у децембру донесе неке стратешке одлуке шта жели од себе и шта нуди кроз проширење, али и за период након избора за Европски парламент и Европску комисију, на љето наредне године. С новом гарнитуром у ЕУ и уз напредак у спровођењу 14 приоритета у БиХ, можемо разговарати о овом важном кораку као озбиљни партнери – закључује Додик.
Додај коментар