Свијет

Aмерички извиђачки авион шпијунирао Србију из ваздушног простора БиХ

СТИГАО ИЗ РУМУНИЈЕ И ПРЕЛЕТЕО ИЗНАД МАЂАРСКЕ И ХРВАТСКЕ
  • Након уласка у ваздушни простор БиХ, CL-650 „Артемис“ је наставио да се креће на потезу Тузла-Сарајево-Мостар, одакле летјелица америчког ваздухопловства може да прикупља податке о положајима јединица и ратне технике Војске Србије
  • Америчка војска од почетка 2024. године редовно користи ову летјелицу за осматрање српске војске, а претпоставља се да су главни предмет интересовања системи ПВО кинеске производње ФК-3 и недавно представљени ХКу-17

Извор: rt.rs

ИЗВИЂАЧКИ авион за прикупљање обавјештајних података и пресретање комуникација CL-650 „Артемис“ који користи Ратно ваздухопловство Оружаних снага САД, данас поново лети изнад БиХ и око граница Републике Србије.

Како се може видјети на сајту „Флајтрадар“, летјелица је полетјела око 7 сати из Констанце, односно базе „Михаил Когалничану“.

Одатле се запутила према сјеверозападу, гдје је ушла у мађарски ваздушни простор и летјела уз сјеверну границу Мађарске и Србије, да би затим кроз хрватски ваздушни простор дошла до БиХ.

Након пристизања у ваздушни простор БиХ, „Артемис“ је наставио да се креће на потезу Тузла-Сарајево-Мостар, одакле летјелица америчког ваздухопловства може да прикупља податке о положајима јединица и ратне технике Војске Србије.

Иначе у питању је авион, који се налази у власништву компаније „Леидос дифенс груп“ са сједиштем у Вирџинији, ког поменута компанија редовно „изнајмљује“ Оружаним снагама САД за потребе њихових шпијунских мисија, конкретно за извиђање, осматрање и праћење активности Оружаних снага Републике Србије, пише РТ Балкан.

„Артемис“ је опремљен специјалном опремом – системима за прикупљање података путем електронских сигнала (ELINT, Electronic Intelligence) и радаром за бочно осматрање помоћу ког се могу осматрати и пратити покретни циљеви на копну и мору.

Америчка војска од почетка 2024. године редовно користи ову летјелицу за осматрање српске војске, а претпоставља се да су главни предмет интересовања системи ПВО кинеске производње ФК-3 и недавно представљени ХКу-17.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар