- Мора се говорити о позицији Европе у будућем свету, јер много тога се мења
- „Моја порука кључна ће бити да се коначно крене у разговоре о примирју, а не о томе ко ће да победи, пошто ја не мислим да има победника у рату, већ како да се направи мир. Тај мир је благородан за цијели свет, за Европу посебно, ако то неки људи неће да разумеју, али видећете и данас, већ могу да наслутим како ће то да изгледа“
ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић изјавио је, по доласку у Будимпешту на Самит европске политичке заједнице, да очекује отворен разговор у свјетлу нових геополитичких околности и по питању неколико ствари које су за Србију важне, као и да очекује да Европа доноси стратешке, а не бирократске одлуке.
Вучић је, уочи почетка самита, рекао да ће имати изузетну част да о интересима Србије говори на отвореном, пленарном дијелу самита.
– Истовремено, морате говорити о позицији Европе у будућем свету, јер много тога се мења – рекао је Вучић.
Предсједник Србије је, у том контексту, указао да није лако донијети закључке у једном дану или неколико сати.
Истакао је да сматра да Европа мора да се понаша стратешки одговорно, да мора да доноси стратешке одлуке, а не да се бави трицама и кучинама и бирократским процедурама око било чега.
Вучић је навео да ће његова основна порука бити да се крене у разговоре о примирју, не о томе ко ће да побиједи, већ како да се дође до мира који ће бити благородан за цијели свијет и за Европу.
– И неко мора данас да говори о миру и моја порука кључна ће бити да се коначно крене у разговоре о примирју, а не о томе ко ће да победи, пошто ја не мислим да има победника у рату, већ како да се направи мир. Тај мир је благородан за цијели свет, за Европу посебно, ако то неки људи неће да разумеју, али видећете и данас, већ могу да наслутим како ће то да изгледа – рекао је Вучић.
Домаћин самита у Будимпешти је предсједник Владе Мађарске Виктор Орбан, који ће у Арени „Пушкаш“ угостити 47 шефова држава и влада из земаља ЕУ, кандидата за чланство и других држава које се граниче са ЕУ.
ЕУ ће представљати предсједници Европског савјета и Европске комисије, Шарл Мишел и Урсула фон дер Лајен и високи представник за спољну политику и безбједност Жозеп Борељ.
На петом састанку Европске политичке заједнице учесници ће разговарати о европским безбједносним изазовима, укључујући Украјину, ситуацији на Блиском истоку, нерегуларној миграцији, о економској безбједности и повезивању у смислу енергије, транспорта, ИТ и глобалне трговине.
Самит је претходно одржан у Гранади, Кишињеву и Прагу, док ће се сљедећи самит одржати у Албанији на прољеће 2025. године.
(Спутњик)
Додај коментар