- Дође овдје неки Кристијан Шмит, донесе неки `закон`, а они чекају моменат да нас све скупа сломе и то ставе у Устав. Сви досадашњи покушаји промјене Устава БиХ имали су функцију да у њега уграде оно што је сада неуставно
- Да је давно, прије 30 година, Уставни суд БиХ рекао да не постоји уставни основ да високи представник доноси законе, ми не бисмо данас причали ни о том судији, ни о таквом суду и тужилаштву
ПРОФЕСОР уставног права Синиша Каран оцијенио је да се крњи Уставни суд БиХ и даље труди да живи у нелегалности, нелегитимитету и кршењу свих уставних норми и принципа, што потврђује и најновији случај судије Сеаде Палаврић која противуставно сједи у тој провосудној установи иако је испунила услове за пензију.
– Да је давно, прије 30 година, Уставни суд БиХ рекао да не постоји уставни основ да високи представник доноси законе, ми не бисмо данас причали ни о том судији, ни о таквом суду и тужилаштву – рекао је Каран.
Он је навео да би у Уставном суду БиХ можда и могли да добију одређену верификацију, легалитет и легитимитет да су се понашали у складу са процедурама, својим функцијама и постојањем уставног основа.
– Односно да се прво промијени Устав, па онда доносе закони. Међутим, они су ишли тако да овдје дође неки Кристијан Шмит, донесе неки `закон`, па да након тога чекају моменат да нас све скупа сломе и то ставе у Устав. Дакле, сви досадашњи покушаји промјене Устава БиХ имали су функцију да у њега уграде оно што је сада неуставно – напоменуо је Каран.
Он је поновио да Суд БиХ и Тужилаштво БиХ немају уставни основ, јер нису основани на бази Устава, те да је најновији случај са Палаврићевом наставак спирале неуставности и незаконитости.
– То је све у функцији рушења уставног поретка БиХ, а на том плану се пуних 30 година ради на начин да се сруши уставна федерална позиција Српске. Поновићу, такви суд, тужилаштво и судије немају легитимитет ни легалитет. Имају процесну грешку која се назива високи представник – поручио је Каран који је и министар унутрашњих послова Републике Српске.
Судија крњег Уставног суда БиХ Сеада Палаврић јуче је напунила 70 година, што је, према одредбама Устава БиХ, горња граница за пензионисање судија у овом суду.
Одраније у Уставном суду БиХ нема представника Републике Српске и српског народа.
Додај коментар