Одабрано Свијет

Хил: Нема најаве да ће бити уведене санкције против Нафтне индустрије Србије

НАВЕО ДА СУ САД ЗАБРИНУТЕ ЈЕР ЈЕ ТО ЈЕДИНА РАФИНЕРИЈА У СРБИЈИ, А У ВЕЋИНСКОМ РУСКОМ ВЛАСНИШТВУ
  • Амерички амбасадор Кристофер ХИЛ: Русија наставља да води рат против Украјине, што је варварски, јер ово је 21. вијек, а то и даље траје. Постоји забринутост да НИС у руским рукама финансијски помаже Москви у рату у Украјини. То треба размотрити
  • Коначна одлука о НИС-у ни на који начин неће утицати на српску привреду. Она биљежи раст и ми смо заинтересовани да са тим и настави

АМБАСАДОР Сједињених Америчких Држава у Србији Кристофер Хил изјавио је данас да нема најаве да ће бити уведене санкције против Нафтне индустрије Србије, али да постоји забринутост САД јер је то једина рафинерија у Србији, а која се налази у руском већинском власништву.

Како је рекао за РТС, када су Руси купили НИС, у Вашингтону је због тога постојала забринутост.

– Русија наставља да води рат против Украјине, што је варварски, јер ово је 21. вијек, а то и даље траје. Постоји забринутост да НИС у руским рукама финансијски помаже Москви у рату у Украјини. То треба размотрити – изјавио је Хил.

Према његовим ријечима, коначна одлука о НИС-у ни на који начин неће утицати на српску привреду.

– Српска привреда биљежи раст и ми смо заинтересовани да она са тим и настави – рекао је Хил за РТС.

Говорећи о свјетској изложби ЕXПО27, амбасадор Хил је рекао да су се САД обавезале да обезбиједе фондове за озбиљан павиљон те земље на Светској изложби.

– За Србију је то историјски тренутак и ми желимо да учествујемо у томе – закључио је Хил.

На питање о евроинтеграцијама Србије, Хил је рекао да није на њему да говори о Европској унији и кога треба да приме, али да Србија може много да понуди у погледу својих економских достигнућа и чињенице да има веома активну дипломатију широм света, укључујући и на глобалном југу.

– И мислим да Европа и САД треба да буду свјесне чињенице да Србија има добре односе у том дијелу свијета и мислим да треба да учинимо више са Србијом и надам се да ће Европска унија доћи до тог закључка. Иначе, ту је увијек питање критичних минерала за које знам да у Србији постоји проблем са литијумом, а у остатку Европе је то питање критичних сировина, тако да Њемачка спроводи рударске операције тог типа, друге европске земље и Сједињене државе то раде такође. Тако да постоји много питања која могу Србију да приближе Европској унији. Искрено, свако ко је био у Србији десет минута, зна да је ово европска земља – закључио је Хил.

(Танјуг)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар