- Енвер КАЗАЗ, политички аналитичар и професор из Сарајева: Оживио је скупа с Ердоганом османске фантазије и скупа с њим одобравао је употребу силе и рата као начина рјешавања политичких питања
- Миле ЛАСИЋ, професор Филозофског факултета Свеучилишта у Мостару: Изетбеговић је током посјете Ердогана циљано извео турчење Бошњака, које ће се обити о главу и Бошњацима и цијелој БиХ
- Душанка МАЈКИЋ, посланик СНСД-а у Представничком дому БиХ: Долазак Ердогана у Сарајево приказује прецизну дијагнозу међунационалних односа у БиХ, која свједочи да три народа имају потпуно различите спољнополитичке интересе и циљеве
ВЕЋИНА аналитичара и политичара дијели мишљење да је ватрени говор Бакира Изетбеговића, лидера СДА и предсједавајућег Предсједништва БиХ, приликом страначког митинга Реџепа Тајипа Ердогана, турског предсједника, у сарајевској „Зетри“ у најмању руку непримјерен, те да је код припадника три народа у БиХ изазвао различите емоције.
Сматрају и да је Изетбеговић митинг искористио за јачање позиције СДА пред опште изборе у октобру.
Тако Енвер Казаз, политички аналитичар и професор из Сарајева, каже како је Изетбеговић у недјељу Ердогана прогласио „божјим послаником“, вјерујући да он има директан контакт са небесима и вјерујући да турски предсједник не чини по Турској хапшења, прогањања и отпуштања с посла својих политичких противника.
„Изетбеговић је показао да жели унитарну државу и да жели да уништи секуларизам на сваки могући начин. Показао је да одобрава насилна средства власти, да не кажем тоталитарна. Оживио је скупа с Ердоганом османске фантазије и скупа с њим одобравао је употребу силе и рата као начина рјешавања политичких питања“, изјавио је Казаз.
Ни Миле Ласић, професор Филозофског факултета Свеучилишта у Мостару, није штедио Изетбеговића.
Он сматра да је Изетбеговић током посјете Ердогана циљано извео турчење Бошњака, које ће се обити о главу и Бошњацима и цијелој БиХ.
Душанка Мајкић, посланик СНСД-а у Представничком дому БиХ, сматра да је СДА посјету искористила да поправи свој пољуљани политички рејтинг пред октобарске изборе.
„О томе најбоље говори Изетбеговићева изјава која Ердогана ставља у улогу божјег изасланика који долази да ‘помогне браћи кад год затреба’. Долазак Ердогана у Сарајево приказује прецизну дијагнозу међунационалних односа у БиХ, која свједочи да три народа имају потпуно различите спољнополитичке интересе и циљеве“, истиче Мајкићева.
Марио Караматић, хрватски делегат у Дому народа БиХ, тврди да је Ердоганова посјета показала цијелом свијету ко заправо опструира европске процесе у БиХ и ко заправо жели неке друге интеграције.
„Посјета је показала ко умјесто уједињене Европе жели уједињене емирате. Мени је драго што је до овога дошло и што су све маске пале. Ово не утиче на односе у БиХ јер ми знамо каква је бошњачка политика већ годинама“, рекао је он.
Дамир Бећировић, посланик ДФ-а у Представничком дому БиХ, каже да је скуп у „Зетри“ био легалан, али да све то добија негативне конотације због предстојећих избора.
„Очигледно је да ово одговара политикама које већ деценијама владају у БиХ, јер на тај начин дижу рејтинг међу својим бирачима“, казао је Бећировић.
Ердогановим митингом бавили су се и свјетски медији па „Дојче веле“ наводи да многи муслимани у БиХ виде Турску као своју заштитну земљу на свјетској сцени и Ердогана као великог брата, док британски „Дејли мејл“ констатује како нико није очекивао да БиХ заустави турске политичаре у одржавању предизборног скупа на територији БиХ због блиских веза „вође босанских муслимана Изетбеговића и његове СДА и Ердоганове владајуће АК партије“.
„Евроњуз“ пише да Ердоганово присуство у БиХ пркоси другим европским земљама, укључујући Холандију, Њемачку и Аустрију, које су спријечиле турске политичаре да одрже предизборни скуп на њиховом тлу, а АФП наводи да је јавност подијељена, док су Ројтерс и Спутњик писали о спекулацијама о покушају атентата на турског предсједника.
Додај коментар