- Парастос за 413 припадника војске и полиције Републике Српске и Републике Српске Крајине који су погинули у акцији пробоја Коридора ослужио умировљени владика средњеевропски Константин
- Милорад ДОДИК: „Увијек су нас хтјели раздвојити од Србије. Након ослобађања од Турака, Аустроугари су уз Дрину насељавали Бошњаке, само да би раздвојили Србе како би нас звали босанским, хрватским, па замислите и србијанским Србима, говорећи да нисмо један народ, него да смо одвојени, раздвојени, смањени и умањени, како би лакше нама манипулисали и кроз историју и ратове готово нас преполовили“
- „Срби су у 20. вијеку уложили многе илузије ослободивши Србију и многе крајеве бивше Југославије и као државотворни народ поклонили слободу и Хрватима и Словенцима и муслиманима, који су с друге стране, у другој Југославији правили претпоставке за своје државе и сањали да ће Срби бити сатјерани у оно што се зове Београдски пашалук“
- „Нећу да дозволим да Република Српска у било каквим односима у БиХ смањи своју страну и да умањи своја права, јер ја немам права да то чиним пред онима који су страдали на овом Коридору, пред свих 30.000 страдалих у овом рату, пред оних 500.000 страдалих у Јасеновцу и свих који су страдали у јамама или који су страдали када су прелазили планине у Албанији“
- „Немојте нам говорити ни о каквој причи о БиХ која треба да јача, да се гради као држава, јер то не може и не смије да нам се деси. Ојача ли БиХ, а смањи ли се Република Српска, овај народ овдје ће нестати. Наша слобода је искључиво везана на нашу државу и тамо гдје немамо државу немамо ни слободу“
- „Српска је ту да би била слобода за све и у то су вјеровали они који су гинули за њу да нам дају слободу и да живимо добро. Зато не смије бити илузија. Ми не смијемо више да живимо ни за једну идеологију и нема ниједне политике изнад националне српске политике“
ЊЕГОВО преосвештенство умировљени владика средњеевропски Константин служио је данас код спомен-обиљежја на Дугој Њиви код Модриче парастос за 413 припадника војске и полиције Републике Српске и Републике Српске Крајине који су погинули у акцији пробоја Коридора.
Поводом 26 година од пробоја Коридора, вијенце на спомен-обиљежје положио је предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар рада и борачко-инвалидске заштите Миленко Савановић, министар индустрије, енергетике и рударства Петар Ђокић, предсједник Борачке организације Републике Српске Миломир Савчић, Миленко Ристић, изасланик српског члана Предсједништва БиХ Младена Иванића, делегација Народне скупштине Српске.
Вијенце су положиле и делегације Удружења породица заробљених и погинулих бораца, Савеза логораша, Савеза организација и удружења ратних војних инвалида Републике Српске, Удружења ветерана Српске, Удружења старјешина ВРС, представници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ.
На спомен-обиљежје вијенце су положиле и делегације Специјалне полиције Републике Српске Крајине, представници општина Модрича, Добој, Вукосавље, Брод, Србац и Шамац, те представници око 300 учесника Марша од Осјечана до Дуге Њиве дугог 12 километара.
Прије полагања цвијећа пуштено је 12 бијелих и један црвени голуб као знак мира и знак сјећања на 12 бањалучких беба умрлих 1992. године због недостатка кисеоника и тринаесту преминулу касније.
Директан повод за акцију „Коридор живота“ била је смрт 12 беба у бањалучком породилишту због недостатка кисеоника.
Након парастоса обављен је обред ломљења славског колача поводом обиљежавања манастирске славе Свети цар Лазар, којој је присуствовао и Додик, овогодишњи кум славе умировљени владика средњевропски Константин, министар Савановић, представници борачких организација, вјерници и свештенство.
Изведен је и културно-умјетнички програм са учешћем глумаца Народног позоришта Републике Српске из Бањалуке и хора „Вила“ из Приједора.
Војна операција Пробој коридора трајала је од 14. до 28. јуна на просторима цијеле Посавине, чиме је окончана 42 дана дуга копнено-ваздушна блокада западног дијела Републике Српске и Републике Српске Крајине са око 1,5 милиона становника.
У акцији „Коридор 1992″, која је означена као судбоносна, погинула су 273 борца Војске Републике Српске, 70 бораца Министарства унутрашњих послова Републике Српске и 70 бораца Војске Републике Српске Крајине. Рањено је 1.918 бораца.
Акција је почела након што су снаге ХВО-а, заузимањем Модриче, пресјекле копнени пут између западног дијела Српске и тадашње САО Крајине са источним дијелом Српске и Србијом.
Акцију „Коридор 1992″ извеле су здружене јединице Војске Републике Српске и Српске Војске Крајине против војних и паравојних снага муслиманско-хрватске коалиције.
Овом битком ослобођени су Модрича, Оџак, Дервента и Брод.
Комплетна војна операција пробоја и обезбјеђивања Коридора завршена је 6. октобра 1992. године изласком српске војске на ријеку Саву на простору Брда.
Говорећи на Дугој Њиви, предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да неће дозволити да Српска у било каквим односима у БиХ умањи своја права, јер на то нема право пред онима који су животе дали у пробоју Коридора, али и током цијелог протеклог рата, те пред страдалима у Јасеновцу, разним јамама, као и приликом преласка планина у Албанији.
Додик је истакао да је војна операција „Коридор 92″ велика побједа која је синоним за постојање Републике Српске, за њено територијално обједињавање и спајање са Србијом.
Нагласио је да је српском народу на просторима Крајине, Посавине, Семберије, Романије, Херцеговине и других крајева увијек било важно да буде повезан са Србијом.
„Увијек су нас хтјели раздвојити од Србије. И онда кад смо наивно вјеровали да нам чине добро, а кроз историју су увијек све чинили у функцији тог разједињења. Након ослобађања од Турака, Аустроугари су уз Дрину насељавали Бошњаке, само да би раздвојили Србе како би нас звали босанским, хрватским, па замислите и србијанским Србима говорећи да нисмо један народ, него да смо одвојени, раздвојени, смањени и умањени, како би лакше нама манипулисали и кроз историју и ратове готово нас преполовили“, рекао је Додик.
Он је навео да су Срби обједињени у свом историјском хтијењу за слободом преживјели, опстали и довели све у позицију да данас имају двије државе – Србију и Републику Српску.
„Страдања су огромна, много је наших сународника убијено само зато што су Срби, многи су страдали само зато што су вјеровали у Српску православну цркву, што су имали крсну славу. Зато је требало да будемо очишћени“, навео је Додик.
Према његовим ријечима, Срби су у 20. вијеку уложили многе илузије ослободивши Србију и многе крајеве бивше Југославије и као државотворни народ поклонили слободу и Хрватима и Словенцима и муслиманима, који су с друге стране, у другој Југославији правили претпоставке за своје државе и сањали да ће Срби бити сатјерани у оно што се зове београдски пашалук.
Додик је нагласио да се на то није пристајало, те је, као предсједник Републике, изразио велику захвалност свим претходним руководиоцима, командантима и војницима, од Радована Караџића и генерала Ратка Младића, па до свих других зато што су повели српски народ.
Он је подсјетио како су неки хтјели да кажу да су само криви Срби и да су само Срби послани тамо гдје се суди за злочиначки подухват, а они који су чинили злочине из других народа, попут Насера Орића и хрватских генерала, нису одговарали за учињени ратни злочин.
„То је неправда, коју су поново смислили само за нас. И због тога су двије Југославије биле озбиљне српске заблуде и велики политички и историјски промашај, јер су раздвојиле Србе у наивном увјерењу да имамо своју државу, да смо обједињени и да живимо на јединственом простору“, истакао је Додик.
Додик је рекао да Срби нису угрожавали слободе ни Бошњака, ни Хрвата ни Словенаца, те да су сви они, иако поражени у великим ратовима, били интегрисани у политичке системе власти и полако преузели власт и дефинисали националне политике и довели до распада Југославије.
„Истовремено су одговорност за распад Југославије и сукобе припремили за Србе. Они који су разбили суверену земљу нису одговарали. Нису ни дана одговарали, нису ни дана кажњени“, напоменуо је предсједник Српске.
Он је додао да су они који су бранили слободу, иако су били суочени са историјским искуством које се не може заборавити, јер је Јасеновац био државни пројекат НДХ, опет наивно и великодушно прихватили и Хрватску и дали јој равноправни статус у оквиру Југославије.
Додик је додао да су Срби и касније, све до деведестих година, дали све потенцијале и градили Хрватску и Словенију, које су прве изашле из Југославије, те да су остали наивни бранећи Југославију.
„Ми Срби морамо искључиво да градимо наше двије државе, Републику Српску и Србију, а никакву Југославију, али исто тако ја као предсједник Републике нећу код вас да стварам још једну историјску илузију која се зове БиХ“, поручио је Додик.
Према његовим ријечима, не може БиХ бити држава Срба, јер је српска држава искључиво Република Српска.
„Они који нам говоре да ми треба да БиХ дамо дио националног поноса, дио националних права да би у њој наводно доминирали они који су доминанти и којих је највише, доводе нас поново у заблуду“, рекао је Додик.
Додик је нагласио да нема намјеру да брани БиХ, већ да има намјеру да брани Републику Српску и српски народ.
„Нећу да дозволим да Република Српска у било каквим односима у БиХ смањи своју страну и да умањи своја права, јер ја немам права да то чиним пред онима који су страдали на овом Коридору, пред свих 30.000 страдалих у овом рату, пред оних 500.000 страдалих у Јасеновцу и свих који су страдали у јамама или који су страдали када су прелазили планине у Албанији“, истакао је Додик.
Он је поручио да су једине реалне и изгледне Република Српска и Србија.
„Немојте нам говорити ни о каквој причи о БиХ која треба да јача, да се гради као држава, јер то не може и не смије да нам се деси. Ојача ли БиХ, а смањи ли се Република Српска, овај народ овдје ће нестати. Наша слобода је искључиво везана на нашу државу и тамо гдје немамо државу немамо ни слободу“, поновио је Додик.
Он је указао на неопходност окупљања око Српске, те да јој се без оклијевања исказује лојалност и онда када можда не испуњава сва очекивања.
„Српска је ту да би била слобода за све и у то су вјеровали они који су гинули за њу да нам дају слободу и да живимо добро. Зато не смије бити илузија. Ми не смијемо више да живимо ни за једну идеологију и нема ниједне политике изнад националне српске политике“, рекао је Додик.
Предсједник Српске рекао је да та политика није усмјерена против других народа, против других који живе овдје, те да је њихова слобода дозвољена, гарантована Уставом и законима.
Додик је поручио и да српски народ није мањина, јер не постоје босански, хрватски, србијански или црногорски Срби, већ јединствен српски народ.
Предсједнику Српске данас је плакету за несебичну помоћ уручило Удружење грађана 12 километара за 12 звјездица из Осјечана.
Савановић: Влада ће за 600 бораца са 65 година а без 15 година стажа, обезбједити износ најниже пензије
МИНИСТАР рада и борачко-инвалидске заштите Републике Српске Миленко Савановић изјавио је на Дугој Њиви да је борба за Коридор била једна од најбитнијих битака која је допринијела томе да на овим просторима народ живи у слободи.
Савановић је истакао да је Република Српска, верификована Дејтонским споразумом, данас слободна и да гарантује сва права свим њеним грађанима.
„То је наш оквир за живот и нико нема право, ни појединци ни групације, да оспоравају и умањују снагу Републике Српске“, рекао је новинарима Савановић, који присуствује обиљежавању 26 година од операције „Коридор `92″ на Дугој Њиви код Модриче.
Савановић је рекао да све патриоте, „добронамјерни али и они који су заведени“, морају дати допринос да Српска буде још јача и стабилнија.
Он је подсјетио да је Република Српска створена у рату за који је око 30.000 људи дало живот, те нагласио да Влада Републике Српске у границама својих могућности води максималну бригу о борачким категоријама.
У том контексту Савановић је подсјетио да ће Влада Српске на сутрашњој сједници донијети одлуку да око 600 демобилисаних бораца који имају 65 година, али немају 15 година осигураног стажа, добијају мјесечни износ најниже пензије.
(Сран)
Додај коментар