- Оценивши да је данас важан дан у историји Србије, Александар ВУЧИЋ нагласио да ми као мали народ треба да тежимо што бољим односима са овом највећом силом: „Треба да покушамо да добијемо највише што можемо за земљу и народ, а трудимо се да изгубимо најмање што мора у тим односима”
- За протекле три деценије у односима са САД рекао: „То су биле тешке године, године у којима смо се око мало чега по виталним стратешким питањима саглашавали. Али, 30 година не чини историју српског и америчког народа”
- Посебно је нагласио: „Ми и ви волимо да неко буде крив. Лакше је да га казнимо у вашем случају, а да га мрзимо у нашем. Од Линколна, Рузвелта, Кенедија учили смо важну лекцију одговорности, избегавању изговора. Данас има људи у нашој земљи који не желе да за све недаће криве Америку, нити очекују ништа више од онога што могу САД да дају. Очекујемо од САД да добро разуме да Србија не може да да и пружи више од онога што су њени интереси”
- „Не треба никог да проглашавамо за вечног непријатеља, поготово не земљу која је била у стању да прими најбоље од нас, Теслу, којем би неки да промене род, Пупина и друге. Ми наше грешке у односима са САД исправљамо, без потребе за реципроцитетом. Шта ће они са својим, питање је за њих”
- Амбасадор САД Кајл СКОТ: Сједињене Државеу Србији виде дуговечног пријатеља. Америка у потпуности подржава приоритете Србије, њене напоре да се одрже мир и стабилност у региону, заједничку потребу за правдом и достојанством, подстицај за реформе и европске интеграције
СРБИЈА треба да стреми бољим односима са САД, рекао је предсједник Александар Вучић, али и указао да Америка треба да разумије да Србија не може да пружи више од онога што су њени интереси.
„Надам се и верујем да ће Америка поштовати, респектовати суверенитет, независност и слободу српског народа и српске државе, баш онако како ми ценимо слободу, снагу и независност САД”, рекао је председник Вучић на отварању изложбе „Краљевина Србија и Сједињене Америчке Државе” у Архиву Србије.
Изразио је и наду да ћемо једни друге једнако да поштујемо и да Америка поштује Србију баш онако како Србија поштује Америку.
Србија, каже, жели пријатељства и партнерства у миру, и да заједно са САД стварамо нове Тесле и Пупине.
Вучић је, примјетивши да је данас важан дан у историји Србије, оценио да су наши односи са САД вишеслојни и вишезначни, а да ми као мали народ треба да тежимо што бољим односима са овом највећом силом.
„Треба да покушамо да добијемо највише што можемо за земљу и народ, а трудимо се да изгубимо најмање што мора у тим односима”, истакао је председник Србије.
Према његовим ријечима, данас у Србији свако зна какви су нам били претходних 30 година односи са САД.
„То су биле тешке године, године у којима смо се око мало чега по виталним стратешким питањима саглашавали. Али, 30 година не чини историју српског и америчког народа”, поручио је он.
Захваљујући труду Архива Србије имамо прилику, рекао је, да видимо значајна документа, цитате, копије телеграма, које су биљежиле нашу историју и указују са колико поштовања смо се обраћали једни другима, и како је један мали народ успјевао да буде партнер тако великој и важној сили као што су САД.
Рекао је да би поменуо неког ко није дио изложбе, али је важан дио историје у односу двије земље, Стива Тешића, који је рекао да је кривац којег упознаш увијек мање крив од онога којег ниси упознао.
„Можда после тих 100 година упознајемо и престанемо да будемо једни другима криви за све. За све да будемо криви, тешко и не сме да опстане”, подвукао је Вучић додајући да је то важан и дугачак процес.
„Ми и ви волимо да неко буде крив. Лакше је да га казнимо у вашем случају, а да га мрзимо у нашем. Од Линколна, Рузвелта, Кенедија учили смо важну лекцију одговорности, избегавању изговора. Данас има људи у нашој земљи који не желе да за све недаће криве Америку, нити очекују ништа више од онога што могу САД да дају. Очекујемо од САД да добро разуме да Србија не може да да и пружи више од онога што су њени интереси”, нагласио је Вучић.
Он је истакао да су САД велика земља, најбољи примјер да можеш и мораш сам, да нема кукања и правдања, додајући да такву Србију, самосвјесну, жељну успјеха, ослобођењу изговора, без јадиковања и оправдања желимо да изградимо, а САД могу да помогну тиме, као што су почеле да раде, да нас чују, не оне који кукају, већ оне који аргументовано заступају легитимне интересе.
„Не треба никог да проглашавамо за вечног непријатеља, поготово не земљу која је била у стању да прими најбоље од нас, Теслу, којем би неки да промене род, Пупина и друге. Та размена најбољих је основни рецепт за односе САД и Србије. Наши млади научници су тамо, њихови инвеститори овде. Политика је, у свему томе, неретко и вишак, осим када је свесна да је сва величина у способности да не греши, већ да уме да исправља. Ми нашу у односима са САД исправљамо, без потребе за реципроцитетом. Шта ће они са својим, питање је за њих”, рекао је он.
Нагласио је да не желимо да било који рат буде повод и разлог за пријатељство, подсјећајући да смо били савезници у Другом свјетском рату, што је историја коју поштујемо и цијенимо, те смо захвални савезницима и браћи по оружју.
„Хоћемо данас пријатељство и партнерство у миру, да заједно стварамо Тесле и Пупине. Да нас то велико море, сва царства између нас, не раздвајају, већ да буду спона која нас приближава. Да кривце оставимо историји, јер они за будућност нису потребни. Поздрављам сваки нови дан у односима Србије и Америке”, рекао је Вучић.
Скот: САД у Србији виде „дуговечног пријатеља“
САД виде у Србији „дуговјечног пријатеља”, поручио је данас амбасадор САД Кајл Скот на отварању изложбе „Краљевина Србија и Сједињене Америчке Државе” у Архиву Србије.
Скот је истакао да документа на изложби откривају велико поштовање и дивљење које су Американци осјећали према српском народу и осликавају искрену наклоност између два народа.
Како је навео, пријатељство и поштовање, очигледнији прије више од једног века, и данас су јако важни и представљају резултат богатства веза између обичних људи наша два народа.
„Моји земљаци су препознали љубав Срба према слободи и независности, њиховој херојској борби у Првом свјетском рату и зато је толико Американаца прихватило борбу Срба као своју”, рекао је Скот.
И данас, поручио је, Америка у потпуности подржава приоритете Србије, њене напоре да се одрже мир и стабилност у региону, заједничку потребу за правдом и достојанством, подстицај за реформе и европске интеграције, како би се осјетила владавина права и људске слободе које представљају срж успјешне и динамичне економије и демократије.
Подсјетио је да је предсједник САД Вудро Вилсон наредио да се 28. јула 1918. српска застава вијори над Бијелом кућом поводом Српског дана, што је био први пут да се застава неке друге земље завијорила над кућом америчког предсједника.
Захваљујући блиском пријатељству Вилсона и Пупина амерички председник је добро разумио са чиме се српски народ суочавао током тешких година рата и желио је да им ода почаст и њиховој посвећености борби за слободу и независности.
Скот је истакао да је Михајло Пупин допринио таквом односу, али да није био једини, нити је 1918. година била јединствена по том питању.
Он је казао да су Срби обогатили америчку, али и друге културе, у готово свим сферама – научници, проналазачи, уметници, спортисти…
Танјуг
Вучићу копија документа о конзуларном заступнику САД
ДИРЕКТОР Архива Србије Мирослав Перишић поклонио је предсједнику Србије Александру Вучићу копију писма и обавјештења америчког генералног конзула Луја Чепкеја у Букурешту, из 1868. године, којим он, у свом одсуству, повјерава послове америчког конзулата српском заступнику у Букурешту Кости Магазиновићу.
То се, указао је Перишић, приликом отварања изложбе „Краљевина Србија и САД”, десило 13 година прије него што су успостављени дипломатски односи Србије и САД, а такав чин представља куриозитет у дипломатској пракси.
Перишић је такође амбасадору САД Кајлу Скоту поклонио копију указа кнеза Милана Обреновића, којим он именује првог почасног конзула Кнежевине Србије у Њујорку, 1879. године, Данца Герхарта Јансена.
Скоту је предао и поклон за Национални архив САД – копију писма Михајла Пупина, генералног конзула у Њујорку, из септембра 1914. године којим он обавјештава српску владу да је из САД у Србију упућена Мисија америчког Црвеног крста и наводи имена љекара и болничарки.
Замолио је Америчког дипломату да преда америчком Архиву тај документ и изразио жељу за успостављање сарадње са том установом у САД.
Танјуг
Додај коментар