Одабрано Свијет

Индија најавила слање у космос свог „Небеског брода“ са људском посадом

МОДИ ОБЕЋАО ДА ЋЕ СЕ ТО ДОГОДИТИ НАЈКАСНИЈЕ 2022. - МИСИЈА ЋЕ ТРАЈАТИ НАЈМАЊЕ СЕДАМ ДАНА

Нарендра Моди

  • Шеф Индијске организације за космическа истраживања (ISRO) Кајласавадиву СИВАН: Брод ће бити изведен на ниску орбиту – на 300-400 километара изнад Земље, а на ту орбиту ће га изнијети најмоћнија индијска ракета GSLV-Mk III

ИНДИЈСКИ премијер Нарендра Моди објавио је да ће његова земља до 2022. године послати у свемир своју прву летјелицу са људском посадом.

Открио је да је „свемирска капсула“ у којој ће током лета боравити индијски астронаути успјешно тестирана прије неколико дана.

Већ је добила име „Гаганијан“, што у преводу значи „Небески брод“.

„Индија је одувијек напредна у свемирској технологији, а одлучили смо да ће до 2022. године, кад земља слави 75 година независности, или чак и прије тога, индијски син или ћерка ићи у свемир са националном заставом у рукама”, рекао је Моди.

Моди је ово најавио поводом индијског Дана независности. У свом посљедњем говору у својству премијера на таквој свечаности јер ће у тој земљи почетком наредне године бити одржани општи избори.

Шеф Индијске организације за космическа истраживања (ISRO) – Кајласавадиву Сиван  – прецизирао је да ће први индијски васионски брод са људском посадом бити изведен на „нису орбиту око Земље“ и да ће на њој остати „најмање седам дана“.

Додао је да ће се „космички апарат са посадом“ наћи на 300-400 километара изнад Земље, а да ће га на ту орбиту изнијети најмоћнија индијска ракета GSLV-Mk III.

Према његовим ријечима, током даљих припрема – Индија ће обавити два лансирања истог „космичког апарата“. Само – без посаде.

Индија увелико ради и на скафандерима за своје астронауте.

Први Индијац у свемиру био је Ракеш Шарма који је 1984. учествовао у једној свемирској мисији Совјетског Савеза.

Индија се нада да ће представити технолошке могућности за истраживање соларног система, док истовремено користи истраживања из свемира и другде како би ријешила проблеме код куће.

Свемирски програм вриједан милијарду долара годишње већ је помогао у развоју сателитских, комуникационих и даљински осјетљивих технологија и коришћен је за мјерење подземних нивоа воде и предвиђање временских прилика у земљи која има проблеме и са сушама и са поплавама.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар