- „Дневни Аваз“: „Став америчке Амбасаде јасно је демантовао тврдње и пропагандне машинерије СДА да је `Оворени Балкан` ексклузивно српски пројекат, чак и под тајним утицајем Русије и Кине, који би БиХ одвојио од ЕУ интеграција и Запада“
СЈЕДИЊЕНЕ Државе подржавају иницијативу „мини Шенген“, која је недавно промијенила назив у „Отворени Балкан“, и на тај начин демантују се тврдње и пропагандне машинерије СДА да је ова унија ексклузивно српски пројекат, пише данас „Дневни аваз“.
Успостављање снажнијих економских и политичких веза у региону је додатни подстицај настојањима да се заврше реформе које су неопходне за чланство у ЕУ, речено је из Амбасаде за овај лист.
Истакнуто је да су регионалне интеграције и економске реформе неопходне уколико БиХ жели да привуче инвестиције и осигура одрживи раст економије.
На овај начин су, пише сарајевски лист, и званично демантоване неистине чланова Предсједништва БиХ Жељка Комшића и Шефика Џаферовића и пратећих страначких медија да „Отворени Балкан“ наводно нема подршку САД и ЕУ, те да је ријеч о „подмуклом подухвату предсједника Србије Александра Вучића да, путем економске уније, створи некакав српски свет или нову Југославију“.
Предсједништво БиХ је још 17. септембра 2020. године, на иницијативу српског члана Предсједништва Милорада Додика, разматрало приступање БиХ „Отвореном Балкану“.
Друга два члана Предсједништва Комшић и Џаферовић су „дипломатски“ одбили да БиХ приступи овој унији, захтијевајући да претходно Савјет министара изради студију о бенефитима и потенцијалним штетама „Отвореног Балкана“.
Став америчке Амбасаде јасно је демантовао тврдње и пропагандне машинерије СДА да је „Отворени Балкан“ ексклузивно српски пројекат, чак и под тајним утицајем Русије и Кине, који би БиХ одвојио од ЕУ интеграција и Запада, наводи извор „Аваза“.
Лист пише да Комшић и Џаферовић треба да јавности положе рачуне и одговоре због чега, уз лажне наводе и испразне фразе, воде БиХ у изолацију.
Само одбијање учешћа у преговорима и процесима у почетној фази формирања „Отвореног Балкана“, као и у случају Цефте, доводи БиХ у опасност да, у случају касног прикључења овој иницијативи, прихвати услове и правила који ће за БиХ креирати други, наводи се у текст.
Додај коментар