Вјекослав Беванда
- Министар финансија и трезора БиХ Вјекослав БЕВАНДА: Неприхватљив је и неутемељен захтјев министара из СДА да се одлука о прихватању кредитног аранжмана с ММФ доноси на основу Закона о задуживању, дугу и јамствима БиХ јер није ријеч о класичном задуживању и никада се код ММФ у претходним аранжманима није на тај начин доносила одлука него се искључиво радило о финансирању на бази чланства у ММФ и квота које БиХ има
МИНИСТАР финансија и трезора БиХ Вјекослав Беванда казао је да су све активности које су биле до Министарства о преузимању 330 милиона евра од ММФ-а завршене одмах те да је новац већ сутра могао бити алоциран на рачуне ентитетских влада, али да то није могуће реализовати јер на данашњој сједници није донесена одлука Савјета министара БиХ.
Савјет министара БиХ требало је јутрос да усвоји одлуку о прихватању задужења према ММФ у оквиру Инструмента за брзо финанцирање (РФИ), али приликом гласања није било подршке присутних министара из бошњачког народа те није било могуће окончати све потребне процедуре да би новац био уплаћен на рачун у Централној банци БиХ.
Према одлуци Управног одбора ММФ, која је донесена синоћ, БиХ је одобрен кредит за помоћ у борби против корона вируса у износу 265.2 милиона СДР, што је око 330 милиона евра, а каматна стопа је на бази 1,05 посто уз грејс период од 39 мјесеци.
У Писму намјере дефинисано је да Федерацији БиХ припада 62 одсто ових средстава, Републици Српској 38 одсто с тим да по 0,5 одсто сваки ентитет мора издвојити и уплатити на рачун Владе Брчко дистрикта.
Такође, потписано је да се 50 одсто средстава која припадају ФБиХ расподјеле и жупанијама како би адекватно одговориле на посљедице пандемије Цовид -19.
Беванда је изразио жаљење што министри из СДА нису подржали одлуку Савјета министара која је по истом принципу усвајана у свим претходним аранжманима и увијек до сада је имала подршку кадрова те политичке партије.
Сматра да је неприхватљив и неутемељен захтјев министара из СДА да се одлука о прихватању кредитног аранжмана с ММФ-ом доноси на основу Закона о задуживању, дугу и јамствима БиХ јер није ријеч о класичном задуживању и никада се код ММФ у претходним аранжманима није на тај начин доносила одлука него се искључиво радило о финансирању на бази чланства у ММФ и квота које БиХ има.
Гласање против одлуке и инсистирањем да се ради по процедурама које би цијели процес задуживања пролонгирали на неколико мјесеци и које не би било законски утемељено, по мишљењу Беванде, јасан је показатељ да нису сви вођени добрим намјерама када су потписали Писмо намјере у којем су све дилеме ријешене и гдје је постигнут договор да се што прије овај процес оконча.
Додај коментар