Федерација/БиХ

Британија преко свог The Guardian хушка Запад против Додика и Српске

ТВРДЕ НЕМОГУЋЕ – ДА ЈЕ СА 2.500 ПУШАКА МОГУЋЕ НАПРАВИТИ АРМИЈУ И ТО ЈОШ ПРОРУСКУ
  • НИШТА ЊИМА БЕЗ ЊИХОВОГ `СРПСКОГ ЦИВИЛНОГ ДРУШТВА`: „Активисти српског цивилног друштва, централна босанска влада у Сарајеву и западне дипломате вјерују да ће сепаратистички лидер босанских Срба, Милорад Додик, искористити нову тешко наоружану полицијску јединицу како би утврдио своју позицију и застрашивао противнике прије избора у октобру“
  • ПЛАШЕ, А ТВРДЕ ДА СЕ ПЛАШЕ: „На дужи рок они се плаше да би се та сила могла користити за наставак циљева Додикове независности, под ризиком новог рата у региону“
  • `НЕКОЛИКО СТОТИНА` МОЖЕ ДА БУДЕ И 800: „Дипломати у Сарајеву навели су да је и федерална полиција недавно купила неколико стотина дугих цијеви, али је већина полиције у кантонима у Федерацији носила само пиштоље“
  • ЕВО КАКО ЛАЖУ: „Додик је такођер одржавао односе са „Ноћним вуковима”, руским мотоциклима који су блиско повезани са Путином, а који су под америчким санкцијама због своје паравојне улоге у сукобу у Украјини“

Пише: Julian BORGER (The Guardian)

КУПОВИНА хиљада нових пушака од стране полиције босанских Срба изазвала је забринутост због намјера владе под вођством сепаратиста и продубљивања руског утјецаја у подијељеној и економски депресивној нацији.

Пошиљка од 2.500 аутоматских пушака из Србије требало би да стигне у дио Босне којег воде Срби у марту, неколико недjеља прије заказаног отварања новог центра за обуку, у којем се очекује да ће радити руски савјетници.

Оружје стиже у вријеме када је дугорочна стабилност у БиХ упитна. Дејтонски мировни споразум окончао је босански сукоб прије више од 22 године, подијеливши земљу на два полуаутономна дијела: Републику Српску (РС) и муслиманско-хрватску федерацију. Договор је зауставио убиства, али је створио систем који је награђивао етнички засновану политику.

Националистичке партије имају јак утицај на моћ у својим засебним феудима, корупција је велика, а земља има највишу званичну стопу незапослености младих у свијету.

Раније овог мјесеца, Европска комисија је представила нову стратегију за регион, која је понудила пут ка чланству у ЕУ на основу „заслуга”, али је оставила нејасно како Босна може превазићи своје дубоке структуралне проблеме.

Активисти српског цивилног друштва, централна босанска влада у Сарајеву и западне дипломате вјерују да ће сепаратистички лидер босанских Срба, Милорад Додик, искористити нову тешко наоружану полицијску јединицу како би утврдио своју позицију и застрашивао противнике прије избора у октобру.

На дужи рок они се плаше да би се та сила могла користити за наставак циљева Додикове независности, под ризиком новог рата у региону.

Русија, која види Додика као бедем против босанског чланства у НАТО-у, показала је снажну подршку српском сепаратисти, који се од 2014. године сусрео са Владимиром Путином најмање шест пута.

 

САСВИМ ЛЕГИТИМНО ОРУЖЈЕ

Додик је у понедјељак потврдио куповину оружја, о чему је раније писао онлине магазин Журнал са сједиштем у Сарајеву, и рекао да ће предузети даље кораке како би полицију наоружао за „борбу против тероризма“.

„То је сасвим легитимна акција и немамо шта да сакривамо“, рекао је Додик. „Већ 20 година нисмо имали право опремити полицију, и сада смо одлучили да то урадимо.“

Високи представник међународне заједнице у Босни, Валентин Инцко, изразио је забринутост због пошиљке.

„Желио бих да земља има што је мање могуће наоружања. Ако једна страна добије ову врсте оружја онда ће и друга страна то жељети „, рекао је он.

Дипломати у Сарајеву навели су да је и федерална полиција недавно купила неколико стотина дугих цијеви, али је већина полиције у кантонима у Федерацији носила само пиштоље.

Инцко је рекао да полиција у његовој матичној Аустрији има само 400 пушака.

„Нормална полиција их не треба“, рекао је.

Српски лидер говорио је на дан када је положио вијенац на споменик амбасадору Русије при УН-у, Виталију Чуркину, који је прије двије године ставио вето на резолуцију Савјета безбједности која би осудила масакр у Сребреници из 1995. године као геноцид.

Додик је такођер одржавао односе са „Ноћним вуковима”, руским мотоциклима који су блиско повезани са Путином, а који су под америчким санкцијама због своје паравојне улоге у сукобу у Украјини.

Истовремено, на улицама Бањалуке појавили су се припадници паравојне групе „Србска част” које су обучавали Руси.

„То је организација бијесних снагатора које Влада користи да пријети и застраши свој народ“, рекао је Александар Трифуновић, новинар, босански Србин. „Међутим, овај пут они иду даље од уобичајене представе. Овог пута се осјети опасност. “

 

МИЛИОНСКИ ПОЛИЦИЈСКИ ЦЕНТАР

Српски званичници који су се залагали за тешко наоружане полицијске контратерористичке снаге указују на напад на полицијску станицу РС у Зворнику 2015. године од стране 24-годишњег повратника. Нападач Нердин Ибрић убио је српског полицајца и ранио још два прије него што је убијен. Али његови мотиви нису били јасни.

Ибрићев отац је убијен од стране српске полиције у првим данима етничког чишћења који су започели рат 1992. године. Међутим, пошто је, наводно, викнуо „Аллаху Акбар“, сматрало се да је терористички напад.

Овај инцидент се од тада користи како би се оправдала изградња полицијских снага. Центар за обуку за борбу против тероризма, вриједан четири милиона америчких долара, би требао бити отворен у априлу на мјесту некадашње војне касарне у Залужанима код Бањалуке.

Министар унутрашњих послова РС Драган Лукач потписао је 2015. године у Москви споразум о сарадњи који је предвиђао да руски стручњаци пружају контра-терористичку обуку у РС.

Српски опозициони активиста, који није желио да буде именован, тврди да су руски савјетници већ стигли на подручје Бања Луке и да ће и Залужани и планирани нови теретни терминал на локалном аеродрому на крају бити кориштени као руски „хуманитарни центар „.

За сличан центар у Нишу, у Србији, америчке власти сумњају да служи као чвориште за операције руске обавјештајне службе, као што је покушај државног удара у Црној Гори у октобру 2016. године.

Западни дипломата у Босни је рекао да до сада није било „чврстих доказа“ да су Руси успоставили слично чвориште у Босни. „Али посматрамо“, додао је дипломат.

Kurt Bassuener, стручњак за БиХ у Вијећу за политику демократизације, рекао је да је повлачењем стабилизацијских снага на само 600 војника и одустајање од послијератне иницијативе за интеграцију подијељених полицијских снага у Босни, ЕУ оставила вакуум који ће Русија вјероватно попунити.

„Све док баријере за улазак буду непостојеће, ми остављамо отворена врата“, рекао је Вassuener. „Још није плаћена цијена те пропале политике.“

http://www.zurnal.info/novost/20967/isporuka-oruzja-bosanskim-srbima-izaziva-strah-evropske-unije

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар