Федерација/БиХ

Додик: Двадесети вијек био је вијек српских страдања, 21. може бити вијек уједињења Срба

„БОШЊАЦИ СЕ И ДАЉЕ ПРЕДСТАВЉАЈУ КАО ЖРТВЕ ШТО НИЈЕ ТАЧНО ЈЕР СМО СВИ ЖРТВЕ“
  • Многи су против нас. Има их из региона, а и издалека. Морамо бити паметни, морамо да мотримо и чекамо геополитичку ситуацију која би нам дала основа да то учинимо на један нормалан начин без икаквих страдања и насиља. Народ који је вјештачки подијељен треба да се уједини јер нас везује исти језик, култура и начин живота
  • На путу уједињења Српске и Србије има помака. Народи, попут Хрвата и Словенаца направили су своје готово етнички чисте државе. Стога је логично да и Срби испоставе тај историјски захтјев
  • Да је Русија раније имала ову снагу коју има сада у Путиново вријеме, питање је како би се ствари одвијале. Жао ми је што Русија није имала садашњу снагу када су бомбардоване Србија и Република Српска. Русија неће бити по страни, или се бар ми тако надамо, уколико поново буде манифестације насиља према Србима

СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је период страдања иза Срба и да долази вријеме за српско уједињење, нагласивши да на путу уједињења Српске и Србије има помака.

„Кроз историју су покушавали да нас одвоје разним терминолошким и географским ознакама. За нас су често говорили да смо босански Срби са намјером да нас одвоје од матице, што није тачно. Народи, попут Хрвата и Словенаца направили су своје готово етнички чисте државе. Стога је логично да и Срби испоставе тај историјски захтјев“, рекао је Додик за „Српски телеграф“.

Према његовим ријечима, колико год да је прошли вијек био вијек страдања, овај може да буде вијек интеграција и уједињења српског народа.

„Многи су против нас. Има их из региона, а и издалека. Морамо бити паметни, морамо да мотримо и чекамо геополитичку ситуацију која би нам дала основа да то учинимо на један нормалан начин без икаквих страдања и насиља. Народ који је вјештачки подијељен треба да се уједини јер нас везује исти језик, култура и начин живота“, истакао је Додик.

Он је оцијенио да на том путу уједињења има помака.

„Прије десетак година када су Србијом управљали амбасадори, када смо ми из Републике Српске долазили код љекара третирани смо као странци. То сада више није случај. Студенти из Српске су третирани као странци. Са овом влашћу то више није тако“, навео је Додик.

Многи грађани Српске желе да добију пасош Србије

Он каже да велики број грађана из Републике Српске жели да искористи право да добије и пасош Србије, те напоменуо да и сам најчешће користи тај пасош.

„То је моја примарна идентификација“, рекао је Додик.

На питање може ли предсједник Русије Владимир Путин да помогне спајању Српске и Србије, Додик је одговорио да Москва првенствено подржава међународно право, што се заснива на чињеници да народи морају да се опредијеле како желе да живе.

„То је показано на Криму. Послије референдума то је и урађено. На Косову тога наравно није било. Русија већ чини огромну корист тиме што јача своје капацитете. Да је Русија раније имала ову снагу коју има сада у Путиново вријеме, питање је како би се ствари одвијале“, рекао је Додик.

Додик каже да му је жао што Русија није имала садашњу снагу када су бомбардоване Србија и Република Српска. „Русија неће бити по страни, или се бар ми тако надамо, уколико поново буде манифестације насиља према Србима“, рекао је Додик.

Када је ријеч о Космету, конкретним корацима и помоћи Путина око тог питања, Додик је рекао да Русија не признаје самопроглашено Косово, да има право вета у Савјету безбједности и зна да, уколико би неко учинио нешто против интереса Срба у Савјету безбједности, то не би дозволили.

Додик је подсјетио да је Русија ставила вето на предложену британску резолуцију, чиме је спријечено да Срби буду проглашени геноцидним народом. „То је најбољи доказ да ће Русија на глобалном плану увијек заштитити интересе Срба“, рекао је Додик.

Вучић има довољно капацитета и међународног и личног

Он је поручио да подржава политику Србије и предсједника Србије Александра Вучића по питању Косова и Метохије, додајући да Вучић има довољно капацитета и међународног и личног.

„Није необично да западњаци наметну причу о разним неопходностима, али мишљења сам да треба дати прилику разговорима онако како је речено у Београду, а то је да без укидања такса нема дијалога“, рекао је Додик.

У осврту на протесте опозиције у Србији, Додик је рекао да је Србија демократска земља, те да опозицији није забрањено да протестује, али да је свима забрањено да крше закон.

„Тако је у свакој држави свијета. Једини начин на који можете добити политички легитимитет је да побједите на изборима. Питали сте за притиске Запада око Косова и Метохије, вјерујем да протестима желе да смање преговарачки капацитет Србије, не говорим да тако размишљају сви који излазе на улице, али да ће то искористити Запад – хоће“, рекао је Додик.

На питање каква је ситуација у Сарајеву и да ли ће прије бити нових избора него што се формира Савјет министара, Додик је рекао да је Сарајево „једна политичка каљуга и да то није ништа ново“.

„Од Дејтона на овамо се покушава закрпити ситуација, ствара се привид функционисања, иако БиХ никада није функционисала, није била власништво народа који тамо живи, већ је било интервенција међународног фактора. Бошњаци и даље желе да се представе као жртве, што наравно није истина, јер сви смо тамо жртве“, рекао је Додик.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар