- Као припаднике „муслиманског круга“ навео Бакира Изетбеговића, Шефика Џаферовића, Жељка Комшића и Бисеру Турковић и упозорио: „Гласање Свена Алкалаја је кршење Устава и процедура и рушење БиХ . Ово удар на БиХ коју они наводно бране
- „У свијету је видљива нека хистерија везана за Русију. Мислим да је за БиХ најбоље да остане неутралног става да се не сврстава ни на једну страну. И да остане изнад било каквих оцјена или осуда везаних за сукоб у Украјини. Русија није слала ни 1914. ни 1941. године трупе да овдје убијају. Русија се не петља се у унутрашње ствари БиХ као што то ради Њемачка“
- „Муслимани су направили стереотип о лошим Србима и они то желе да разбуде и разбудили су у њемачком Бундестагу. Шта ме брига шта кажу људи у Бундестагу? Битно ми је шта кажу људи овдје на изборима и када се сретнем са њима. Да ли сам се ја бавио питањем Њемачке и како би било да на дневни ред Народне скупштине ставимо Њемачку и све што је радила. Да осудимо геноцид који је починила над Србима“
ПРЕДСЈЕДНИШТВО БиХ није заузело став о данашњој сједници Генералне скупштине УН о искључивању Русије из Савјета УН за људска права, рекао је српски члан Предсједништва Милорад Додик додавши да је „данашњи став амбасадора БиХ при УН Свена Алкалаја приватна одлука муслиманског круга из Сарајева“.
– Многе земље су се о томе изјашњавале, али БиХ се није изјаснила. Тамошњи амбасадор БиХ Свен Алакалај, који то није, својим личним потезима саопштио је „став БиХ“ и тако је ставио на позицију да БиХ подржава такву резолуцију Генералне скупштине УН – каже Додик.
Истакао је да то није одлука БиХ, него приватна одлука муслиманског круга из Сарајева, Бакира Изетбеговића, Шефика Џаферовића, Жељка Комшића, Бисере Турковић…
Поручио је да гласање да се Русија избаци из Савјета за људска права УН није став Предсједништва БиХ.
– То никада није било на сједници Предсједништва и као такво није могло да се изнесе као став БиХ. То је кршење Устава и процедура и рушење БиХ – нагласио је Додик.
На конференцији за новинаре у Бањалуци истакао је да је ово ударац на БиХ коју они наводно бране.
– Неприхватљиво је да без става Предсједништва било ко гласа у УН и на то упозоравам већ неколико пута. Тиме се деградира позиција Предсједништва БиХ и ове земље – поручио је Додик.
Истакао је да је писао генералном секретару УН-а.
– Писао сам многима, као и руском предсједнику Владимиру Путину и министру иностраних послова Сергеју Лаврову и упознао их са кршењем ових правила – навео је Додик.
Нагласио је да „Република Српска неће бити на страни било каквих санкција Русији“, те да неће дати своју сагласност на нивоу БиХ.
– У том погледу наш став је јасан. У свијету је видљива нека хистерија везана за Русију. Мислим да је за БиХ најбоље да остане неутралног става да се не сврстава ни на једну страну. И да остане изнад било каквих оцјена или осуда везаних за сукоб у Украјини – истакао је Додик.
Подсјетио је да Русија није слала ни 1914. ни 1941. године трупе да овдје убијају.
– Русија се не петља се у унутрашње ствари БиХ као што то ради Њемачка. Видимо да због својих геостратешких интереса неће увести ембарго на производе из Русије, а нас би натјерали да то учинимо – додао је Додик.
Српски члан предсједништва није позван на састанак у Брисел
Додик је навео није добио позив на састанак у Бриселу о измјенама Изборног закона у БиХ и да ће поштовати договор муслимана и Хрвата о избору чланова Предсједништва БиХ у Федерацији БиХ (ФБиХ).
„То је интерни састанак, немам појма ко ће бити, а предстојећег понедјељка путујем у Израел. Уколико буде постигнут договор муслимана и Хрвата о избору чланова Предсједништва БиХ у ФБиХ, поштоваћу га, а о осталим питањима из изборног законодавства Српска се мора питати“, рекао је Додик.
Он је истакао да Република Српска неће гласати за било какве измјене изборног законодавства које буду договорене мимо њених представника.
„Предложили смо десет могућих измјена наведеног закона, од тога да мандат припада политичкој партији, па до неких других. Ово смо предложили зато што се зна да након избора почиње јурњава за посланицима што значи политичку корупцију. Зато је боље да мандат припада странци, али, нажалост, ништа није прихваћено“, рекао је Додик
Нема повезаности између Украјине и БиХ
Додик је рекао данас да нема никакве повезаности између Украјине и БиХ.
„У БиХ је био грађански рат и сукоб у њој је био резултат распада бивше Југославије – ратовали су Срби, Хрвати, муслимани, муслимани међусобно на неким мјестима. Уз велику асистенцију Запада предвођеног Америком дошло се до Дејтонског споразума који је направио неки оквир за ову земљу“, рекао је Додик.
Додик је поновио да нема никаквог упоређивања БиХ са Украјином.
„Сваки рат изгледа исто, дешавао се у Африци или било гдје, видите рушења, убијања и наравно да изазивају тешке емоције за свакога ко је страдао у било ком рату или било гдје на тај начин“, рекао је Додик.
Само је једна разлика између ратова које смо гледали или кроз историју учили о њима и овога што се дешава у Украјини, а то је да је предсједник Русије Владимир Путин рекао да ко се у ово укључи војно, мора да рачуна на одређене посљедице, рекао је он.
„И знате шта се десило. Нико се није војно укључио. Али, охрабрују Украјину куда треба да се креће и не жели да се договори са Русијом без обзира што споразуми иду око тога, али ти изговори иду од тога, очигледно да то није на видику и нажалост ратна дејства се настављају“, рекао је Додик.
Додик је навео да неко „жели да побуди та осјећања, као из Босне, муслимани су направили стереотип о лошим Србима и они то желе да разбуде и разбудили су у њемачком Бундестагу“.
„Шта ме брига шта кажу људи у Бундестагу? Битно ми је шта кажу људи овдје на изборима и када се сретнем са њима. Да ли сам се ја бавио питањем Њемачке и како би било да на дневни ред Народне скупштине ставимо Њемачку и све што је радила. Да осудимо геноцид који је починила над Србима“, упитао је Додик.
Он је упитао и какво је то право Бундестага да одлучује о нама.
„Гдје пише да иједна држава има право на то?! Када је амерички предсједник Џозеф Бајден ‘излетио’ са причом да ће смијенити Путина, онда се сва америчка администрација ‘напела’ да објасни да то није тачно. Зар то није смијешно, како Американци то не раде. Како не раде, раде то овдје сваког дана и у свим земљама свијета“, рекао је Додик.
Додик је рекао да ако је ичим помогао БиХ, помогао је да до сада није на листи земаља које Русија сматра непријатељским.
„Да је то тако, онда би грађани Сарајева имали гас по 2.000 долара за хиљаду метара кубних и како би дочекали сљедећу зиму?“, упитао је Додик и нагласио би због тога „било паметно да останемо неутрални“ што, како каже, „његове колеге неће да прихвате“.
Додај коментар