Федерација/БиХ

Додик: Предсједник Српске да се бира директно, а да истовремено буде српски члан Предсједништва БиХ

"СНСД ЋЕ ПОБИЈЕДИТИ И НА НАРЕДНИМ ИЗБОРИМА И ОСВОЈИТИ ОКО 40 ОДСТО ГЛАСОВА"
  • Новинарима у Источном Сарајеву: „Српска је спремна да се договора у оквирима БиХ о свим аранжманима који су неопходни. Хрвати су послали поруку да су спремни да разговарају, неки Бошњаци не желе. Они чекају међународне посреднике, у нади да ће они нешто донијети и бити само на једној страни. Наравно то се не дешава и неће се десити
  • Република Српска се неће укључивати у дебату о избору чланова Предсједништва из ФБиХ и онда кад видимо да постоји договор о томе, ми ћемо га подржати, не питајући зашто је такав
  • Веома ћемо бити јасни о томе да уколико нема договора о избору чланова Предсједништва, неће бити могуће било какво друго интервенисање у Уставу и Изборном закону
  • Република Српска је већ прије 10-12 година, када се појавио проблем у вези са избором чланова Предсједништва познат под радним називом ‘ Сејдић-Финци’, дефинисала свој став и он је јасан – Република Српска је спремна да уђе у измјену Устава у реченици која каже да Српска `бира Србина` тако да се ријеч `Србин` мијења ријечима ~једног представника`, што значи директан избор члана Предсједништва из Српске“
  • Мени је и данас Метју Палмер говорио како је за њих неприхватљиво да ми говоримо да није било геноцида у Сребреници. Ја сам му рекао да није било геноцида и да ми неће то забранити. Ваљда имате осанкције, можете ми их одмах увести, никакав проблем… Ако треба, и Бајдену ћу рећи да у Сребреници није било геноцида. Њихово мишљење је да је било, моје је да није и ја нећу и не смијем се одрећи права да браним позицију Срба, који нису геноцидан народ, нити су починили геноцид. То је подвала и лаж

СРПСКИ члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да Република Српска спремна да се договора у оквирима БиХ о свим аранжманима који су неопходни.

– Хрвати су послали поруку да су спремни да разговарају, неки Бошњаци не желе. Они чекају међународне посреднике, у нади да ће они нешто донијети и бити само на једној страни. Наравно то се не дешава и неће се десити – поручио је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву.

Основ посјете Палмера и Ајхорстове било је питање изборних реформи у БиХ.

– Послије дуго година радећи овдје гдје радим, мислим да Српска треба да изађе са новом иницијативом, да предложимо да се на директним изборима бира у једној личности предсједник Републике Српске и члан Предсједништва БиХ из Српске. То би допринијело функционалности – појаснио је Додик.

Српска се неће укључивати у дебату о избору чланова Предсједништва у ФБиХ

Република Српска се неће укључитвати у дебату о томе како ће се бирати чланови Предсједништва БиХ у Федерацији, поручио је данас српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик.

„Када видимо да постоји договор о томе, ми ћемо га подржати“, рекао је Додик и додао да је измишљена прича о асиметрији.

Додик је потврдио да је Република Српска спремна да се договара у оквиру БиХ о свим неопходним аранжманима на основу платформе коју је утврдила Народна скупштина Српске, која је формирала и групу за разговор између ентитетских нивоа и представника конститутивних народа.

Он је подсјетио да су Хрвати послали поруку да су спремни да разговарају у таквом формату, док су неки бошњачки представници то одбили.

У сваком случају, ми остајемо при томе да желимо договор о свим отвореним питањима јер сматрамо да је то једини могући начин да се нешто успије у БиХ, умјесто што се стално ишчекује када ће доћи међународни представници и донијети рјешење које ће бити само на једној страни“, истакао је српски члан Предсједништва БиХ.

Он је оцијенио да бошњачки лидери ових дана воде алиби политику, пребацујући све на Интерресорну радну групу за измјену изборног законодавства и да, видећи да су у временском шкрипцу, покушавају напрасно да у то увуку Републику Српску.

Република Српска се неће укључивати у дебату о избору чланова Предсједништва из ФБиХ и онда кад видимо да постоји договор о томе, ми ћемо га подржати, не питајући зашто је такав“, поручио је Додик.

Према његовим ријечима, Република Српска се намјерно не мијеша у то питање јер се у пракси показало да се рјешавање питања о функционисању Федерације покушава компензовати неким захтјевом Српској.

Веома ћемо бити јасни о томе да уколико нема договора о избору чланова Предсједништва, неће бити могуће било какво друго интервенисање у Уставу и Изборном закону“, поручио је Додик.

Он сматра да је Српска требало да изађе са новом иницијативом да предложи да се у једној личности бира предсједник и члан Предсједништва из Републике Српске.

„Знам да ће неки потрчати да ово одбију, али их позивам да размисле, ја сам спреман да им појасним“, рекао је Додик на конференцији за новинаре након састанка чланова Предсједништва БиХ са замјеником помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију Метјуом Палмером и директором Европске службе за иностране послове за западну Европу, Балкан, Турску и Велику Британију Ангелином Ајхорст.

Он је додао да су чули ставове представника међународне заједнице, да упорно говоре о томе да је ово ствари које треба да ријеше домаће политичке структуре, али да се види да се у бошњачком народу опет појављује блефирање.

Говорећи о разговорима Палмера и Ајхорстове са члановима Предсједништва БиХ, Додик је рекао да је у основи разговора било питање изборних реформи.

Република Српска је већ прије 10-12 година, када се појавио проблем у вези са избором чланова Предсједништва познат под радним називом ‘ Сејдић-Финци’, дефинисала свој став и он је јасан – Република Српска је спремна да уђе у измјену Устава у реченици која каже да Српска `бира Србина` тако да се ријеч `Србин` мијења ријечима ~једног представника`, што значи директан избор члана Предсједништва из Српске“, подсјетио је Додик.

Он је поручио да Република Српска чека договор Бошњака и Хрвата, односно њихових политичких представника, о избору чланова Предсједништва из Федерације БиХ, што се за све ово вријеме није успјело.

Овдје је то кључно питање, а не избор члана из Републике Српске“, констатовао је Додик.

Образлажући идеју да функцију предсједника Републике Српске и члана Предсједништва БиХ из Српске треба да обавља једно лице, Додик је истакао да би то битно допринијело функционалности и онемогућило би да ове двије функције обављају људи из различитих партија.

Мислим да је Република Српска била креативна“, рекао је Додик и поручио да у овоме нема деструкције.

Коментаришући примједбе СДА на „асиметрична рјешења“ начина избора чланова Предсједништва, Додик је рекао да је то алиби за неуспјех договора између Бошњака и Хрвата.

Колико сам разумио, Хрвати немају ништа против тога да се члан Предсједништва бира директно у Републици Српској, а на неки други начин у Федерацији. Бошњаци то потежу како би `залегли` иза тог рјешења да се ништа не би десило“, рекао је Додик новинарима у Источном Сарајеву.

Он сматра и да су Хрвати у праву када траже механизам да за члана Предсједништва из Федерације буде изабран њихов представник, те напоменуо како Бошњаци нису имали ништа од неколико мандата Жељка Комшића у Предсједништву, јер је то вријеме изгубљено пошто Комшић ништа није могао одлучивати у име Хрвата.

Апсолутно разумијем позицију Хрвата и мислим да треба обезбиједити начин да буду задовољни избором чланова Предсједништва у ФБиХ“, закључио је Додик.

Он је додао да ће се покушати изградити консензус да је изабрани предсједник Републике Српске буде и изабрани члан Предсједништва из Српске.

Имамо времена да то конституишемо као наш захтјев у погледу измјене Устава БиХ. Вјерујем да у Републици Српској има довољно политичке спремности и памети да се размисли на ову тему. Тада би Српска била видљивија и заступљена са највишег нивоа“, нагласио је Додик.

Он је појаснио да предсједник Републике Српске ионако представља Српску и све би било јефтиније за народ, а Српска на најбољи начин представљена у Предсједништву БиХ.

Мислим да имам додатних аргумената да разувјерим све оне који мисле да се ради о завјери. Никакве завјере нема, ово је корисно за Републику Српску и било би веома важно да испослујемо један такав став заједно и да га упутимо као наш приједлог у процесу изборне реформе БиХ“, закључио је Додик.

Срби не могу бити сагласни са наводним стандардима о Сребреници

Фото: СРНА

Додик је поздравио је Резолуцију о страдању српског народа у Сребреници у 20. вијеку коју је усвојила сребреничка Скупштина општине и поручио да се не може очекивати да Срби буду сагласни са наводним `стандардима о Сребреници` који су донесени само да би сатанизовали Србе.

Додик је нагласио да су ти наводни стандарди о Сребреници донесени само да би друге показали као жртве, док српске жртве нико не приказује.

Он је рекао да не види у чему је проблем и зашто је Србима забрањено да говоре о свом страдању, ако је то потврдила и Међународна комисија.

Поздрављам тврдњу коју неће да чују други, а то је да ми не споримо да су овдје страдали и други, ми само говоримо о страдању Срба. У чему је проблем, зашто је забрањено Србима да говоре о свом страдању?“, нагласио је Додик.

Он је на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву указао на резултате истраживања Међународне комисије, која је рекла да је најмање 2.000 Срба страдало у периоду од 1991. до 1995. године на простору Сребренице, а у Подрињу више од 3.000.

Додик је нагласио да је иста та комисија утврдила да је на овом простору страдало око 3.500 Бошњака, а не 8.000, те да тај стереотип и прича о Сребреници пада.

Мени је и данас /замјеник помоћника америчког државног секретара за Европу и Евроазију Метју /Палмер говорио како је за њих неприхватљиво да ми говоримо да није било геноцида у Сребреници. Ја сам му рекао да није било геноцида и да ми неће то забранити. Ваљда имате ове санкције, можете ми их одмах увести, никакав проблем“, рекао је Додик.

Према његовим ријечима, свако ко прочита извјештај Међународне комисије видјеће да прича о Сребреници није само бошњачка прича, већ шира завјера.

Један италијански новинар, несумњивог ауторитета истраживао је на који начин су сатанизовани Срби на почетку рата. Анализирајући текстове водећих листова као што су Њујорк тајмс и Гардијан из тог времена, утврдио је су више од 800 пута негативно писали о Србима и набацивали им кривицу. У истом периоду по једном су нешто лоше написали о Бошњацима и Хрватима“, подсјетио је Додик.

Српски члан Предсједништва БиХ рекао је да српски народ не може прихватити ту врсту приче, те да ће било коме рећи, па макар то био и предсједник САД Џозеф Бајден, да у Сребреници није било геноцида.

Њихово мишљење је да је био, моје је да није и ја нећу и не смијем се одрећи права да браним позицију Срба, који нису геноцидан народ, нити су починили геноцид. То је подвала и лаж“, поручио је Додик.

Нико од Срба се неће срести са Абазовићем – он је дио „хушкачког лобија“

Рекао је и да се приликом посјете БиХ нико од српских представника неће састати са потпредсједником Владе Црне Горе Дританом Абазовићем, који је, како је навео, дио хушкачког амбијента приликом усвајања резолуције о Сребреници у црногорској Скупштини.

„Мислим да нико од Срба не би требало да га прими и да је то мјера према таквим људима“, рекао је српски члан и предсједавајући Предсједништва БиХ Милорад Додик.

Сребреничка Скупштина општине усвојила је 2. јула Резолуцију о страдању српског народа у Сребреници у 20. вијеку и осудила све злочине почињене над Србима, као и припадницима свих народа на простору бивше Југославије у том периоду.

За ову одлуку гласали су српски одборници јер су бошњачки напустили сједницу након дуге расправе.

Нефер захтјев да Српска поштује нелегалан избор Високог представника

Кристијан Шмит

ЕУ и САД нису фер ако од Републике Српске траже да поштује нелегалан избор новог високог представника, а очигледно је и да се у БиХ поново враћа међународни интервенционизам с циљем да оствари болесна очекивања само једне стране, поручио је Додик.

Указао је да се кроз најаве могућег доласка човјека који није изабран, који је странац, да буде високи представник умјесто „нејаког“ Валентина Инцка, покушава направити јаки који би био по вољи Бошњака да намеће рјешења и централизује, а субјекти или објекти тога били би Срби и Хрвати.

Данас смо у разговору са представницима међународне заједнице рекли да избор или покушај избора и именовања високог представника није у складу са оним што је прописано Анексом 10 Дејтонског мировног споразума“, рекао је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву.

Он је истакао да је његова опсервација о теми избора новог високог високог представника била јасна, а да је одговор међународних представника био да су још само Република Српска и Русија остале на тој другој страни.

То је наиван покушај да се припише Републици Српској прича о неком фамозном руском утицају. Овдје се ради о нама и мислим да Америка и Европа нису фер ако траже од нас да прихватимо да поштујемо нелегалан избор који је мимо прописа и да Савјет безбједности УН буде заобиђен око тог избора“, оцијенио је Додик.

Према његовим ријечима, јасно је изнесен став партнерима из ЕУ и САД и то је нешто што ће остати политика и када Кристијан Шмит дође.

Овдје још једном желим да направим разлику. Не коментаришем личност него функцију која се зове високи представник. Функција високи представник тражи да буде потврђена у Савјету безбједности УН и још немамо ту потврду. Наш став је да, уколико те потврде нема, он није легалан и не можемо да прихватимо било какво његово понашање које би значило да је легалан у погледу избора“, појаснио је Додик.

Он сматра да се треба се вратити почетку, те је подсјетио да је Народна скупштина Републике Српске донијела платформу и формирала тим за преговоре, што је понуда за БиХ.

Уколико неће ову понуду – то је њихов проблем. Без обзира колико дјеловало да међународна заједница оличена у САД и ЕУ може да получи подршку само захтјевима Бошњака, мислим да је то вријеме давно прошло“, рекао је Додик.

„Српска има већ загарантовану плату него ФБиХ, а има и већу просјечну“

Он је додао да је Република Српска данас стабилан дио БиХ која има јасан раст у економији и овог мјесеца својим радницима повећава плате од пет до осам одсто.

Република Српска има већу загарантовану плату него у Федерацији БиХ, а мислим да има и већу просјечну плату. Тиме су пале све приче из ФБиХ о лошој Републици Српској и оних из опозиције који покушавају да неким драматичним изјавама уносе разне нестабилности“, закључио је Додик.

Укинути Вијеће народа у Српској

Додик је изјавио да је Вијеће народа у Републици Српској наметнуто, да га треба укинути, те поручио да се не плаши санкција.

Додик је појаснио да Вијеће народа у Републици Српској не постоји по Уставу БиХ, али је увијек попуњено, а да је Дом народа Федерације БиХ уставна категорија у ФБиХ, али никада не успијевају да га попуне.

Коментаришући измјене Устава о којима је говорио члан Предсједништва БиХ Шефик Џаферовић који је рекао да би требало разговарати и о начину функционисања Вијеће народа у Републици Српској, Додик је рекао да је Џаферовић посљедњи који би могао да говори о Вијећу народа у Републици Српској.

Вијеће народа у Српској не постоји по Дејтонском уставу и то нам је наметнуто од странаца“, рекао је Додик и подсјетио да је то аранжман који је постигнут у договору три народа – Срба, Хрвата и Бошњака и међународне заједнице тога времена, те да је тако конципирано.

Он је напоменуо да је Дом народа ФБиХ предвиђен Дејтонским споразумом, али да до задњих избора никада није била попуњена „делегација“ Срба како је тражено уставом и да је увијек остајало непопуњено неколико Срба.

Никада нису хтјели да то питање ријеше, док је у Вијећу народа процедуром предвиђено да се до крајњих граница попуни број Хрвата и Бошњака, а ако то не може никако, онда их бирају одборници по скупштинама општина или градским скупштинама. Они су изборна база и бирају се до потребног броја. У Федерацији то никада нису хтјели да ураде“, истакао је Додик.

Додик је рекао да у Републици Српској треба размишљати да се укине Вијеће народа, а не да се „моделира“ како то Џаферовић хоће.

Боље би му било да не потеже то питање јер сам склон да то Вијеће народа укинемо будући да није дио Дејтонског аранжмана, него дио насиља које је наметнула међународна заједница“, рекао је Додик.

На питање о санкцијама, Додик је констатовао да су „велики по правилу арогантни“ и да дефиниција њихових нових санкција каже:

„Уколико се не поштују циљеви које они постављају, боље ти је онда да узмеш калауз и сам себе затвориш“.

То пролази само код оних који немају карактер. Што се нас тиче, могу да пријете чиме год хоће“, поручио је Додик и подсјетио да је четири-пет година под тим санкцијама, те да се „не осјећа лоше“.

Он је навео да према њима нема никакву обавезу и да то нема према земљи која санкционише, а похвалио је одлазећег амбасадора САД Ерика Нелсона који је у једној телевизијској емисији у Сарајеву рекао због чега су му уведене санкције.

Нелсон је у тој емисији рекао да су мени уведене санкције због тога што кршим Дејтонски споразум. Нисам у финансијским малверзацијама и није тешко доћи до тог снимка“, навео је Додик.

Нагласио је да га се то не тиче, да је изабран од овог народа и да ће све док га бирају водити политике за које мисли да су најбоље за народ и за Републику Српску.

Како је навео, никада није тражио да се донесу мјере које су против Бошњака и Хрвата, као што то сада тражи Џаферовић, а поготово Жељко Комшић за кога је рекао да је острашћен да прави проблеме, па је поменуо да је и на састанку са међународним званичницима „прво напао Хрватску у неком свом обрачуни који он има са њима“.

Жељко Комшић и Шефик Џаферовић

Нека врше санкције какве год хоће. То што они пријете санкцијама да ми треба да дамо Републику Српску – неће је добити“, рекао је Додик.

Он је истакао да можда постоје неки из опозиције који су на то спремни, али да он није.        Спреман је, каже, да остане на политикама које су овом народу познате, а то је политика јачања аутономије Републике Српске и што веће њене самосталности у оквиру БиХ.

Уколико то није могуће, разговор о мирном раздруживању и стварање независне државе која се зове Република Српска са правом да се интегрише, односно направи споразуме са другима, са Федерацијом као и са Србијом, евентуално Хрватском, Црном Гором и свима у региону“, истакао је Додик и додао да је то право Републике Српске.

Сматра да то никога не вријеђа, да Српској припада много више по Дејтонском уставу од оног што данас има.

Нама се отима и ми не желимо да ту отимачину легализујемо“, рекао је Додик.

Сарадњу Српску са Србијом, Русијом, Кином оцијенио је као најбољу могућу, додао је и да не бјежи од сарадње са САД, земљама ЕУ, као и да је поносан што су развијени добри односи са Мађарском која је дозначила исти број вакцина и Републици Српској и Федерацији БиХ.

Европске интеграције да, али интеграције у НАТО не“, рекао је Додик и напоменуо да и НАТО у закључцима са њиховог самита каже да је посвећен интеграцијама Украјине и Грузије и сарадњи са БиХ, а не интеграције.

Моћне политичке партије се не плаше се избора

Лидер СНСД-а  је поручио да се моћне политичке партије, које имају структуру, не плаше избора јер имају могућност да обезбиједе своје представнике на свим мјестима гдје се врши изборни процес.

Одговарајући на питање Срне о тврдњама опозиције у Републици Српској да владајућој коалицији не одговарају фер и поштени избори, Додик је рекао да он није адреса за такве приговоре јер није писао правила, нити проводи изборни процес.

Република Српска и Народна скупштина не расписују изборе нити проводе изборни процес. То, наравно, чини Централна изборна комисија БиХ. Нећу да идем уназад и кажем да су и ту надлежност отели од Републике Српске. Изборни процес је требало да проводимо ми у Републици Српској па би могли да разговарамо“, рекао је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву.

Он је истакао да ће СНСД побједити на наредним изборима и освојити 40 одсто гласова и, ако се буде могао постићи договор, једну личност која ће бити предсједник Републике Српске и члан Предсједништва БиХ.

Ако до таквог договора не дође, добићемо и предсједника и члана Предсједништва БиХ. Они /опозиција/ могу да се играју по Републици Српској колико хоће“, рекао је Додик.

Према његовим ријечима, опозиција и даље остаје при тврдњи да неко нешто краде у изборном процесу, што показује да те партије немају структуру.

Друга ствар је што желе да неки апарат који држи нека амбасада која се већ понудила да броји гласове у својим канцеларијама које би њих промовисале у побједнике. Већа је то малверзација и злоупотреба изборног процеса него ово што приговарају“, рекао је Додик.

Као примјер лажних навода опозиције о малверзацијама, Додик је подсјетио да су ОЕБС и међународни посматрачи на свим изборним процесима у БиХ навели да су избори проведени фер и поштено.

Видјели смо колико су галаме дигли око Добоја, па се десило то што се десило, око Сребренице, па се десило што се десило. Нисам писао, правила и не проводим изборе. Ми нисмо адреса за ту врсту приговора опозиције, а можда би се ту могла додати и трећа ствар да су такве тврдње само алиби за неуспјех који их очекује на сљедећим изборима“, рекао је Додик.

Он се осврнуо на тврдње о корупцији које представници опозиције износе, те нагласио како оне нису тачне. „Не могу да кажем да нема неких елемената корупције, али ми данас по елементима општег криминалитета имамо мањи степен него неке земље ЕУ. То није тешко упоредити“, рекао је Додик.

Република Српска се, навео је, налази на добром путу и стабилна је, расте са становништва својих прихода, могућности изграђених километара ауто-путева, болница, водовода, школа, факултета и свих ствари које доприносе квалитету живота. „То је Република Српска коју ми водимо и иза себе остављамо практичне ствари“, додао је Додик.

Он је навео да је главна прича опозиције да је Додик пропао и СНСД изгубио изборе, на шта имају право, али сматра да би било добро да се на политичкој сцени уведе мало више „образа“.

Заиста треба бити човјек са дебелим желуцем да прогута жабе када се неки доказани у кршењу закона залажу за право, правду и поштење. Неки (предсједник СПС Горан) Селак се залаже за поштене изборе, а изашао је на прве и показао непоштење“, рекао је Додик.

Он је додао и да предсједник ДНС Ненад Нешић не може да говори о томе како је он нешто одбио Додику, нити Милан Радовић да прича о поштењу и борби против корупције.

Милорад Додик је одбио Нешићеве махинације и спекулације око руковођења Путевима Српске и не знам шта је он ту одбио. Мољакао је да остане директор, зато и не разумијем шта је он мене одбио. Када је схватио да од тог нема ништа повукао је читаву партију у опозицију“, појаснио је Додик.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар