Федерација/БиХ

Додик: Српска неће дозволити доношење одлука које би поводом Украјине поквариле односе са Русијом

УПОЗОРИО ДА БИ НАЈБОЉЕ БИЛО ДА БОСНА И ХЕРЦЕГОВИНА ОСТАНЕ – НЕУТРАЛНА
  • Подсјетио на Бизмаркове ријечи да снага Русије може бити подривена само ако се од ње одвоји Украјина, па нагласио: „Ми из Републике Српске и ја не можемо да дозволимо да се донесе било која одлука или било које тумачење које би ишло на штету или помрсило наше односе са Русијом
  • Мој приједлог је да се хитно сједне у оквиру два ентитета, који имају надлежност и требају да управљају са одређеним економским процесима, и да се потенцира измјена Закона о Централној банци која ће дозволити да домаћим вриједносним папирима може трговати Централна банка на домаћем тржишту
  • Дом народа Парламентарне скупштине БиХ оцијенио је да ЦИК није изабрана у складу са законом и то је сада једна нова реалност.  То што странци стоје иза таквог ЦИК-а, ови са Запада прије свега, као што често чујем амбасадора ЕУ који стално штити ЦИК, сада морају да прихвате да то није тако

СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је најбоље да БиХ остане неутрална у вези са дешавањима у Украјини и да Република Српска неће дозволити да се донесе одлука која ће на било који начин покварити односе са Русијом.

Додик је рекао да се политика искључивања из интеграција са НАТО структурама показала као исправна, те да је за БиХ најбоље да остане изван.

Коментаришући дешавања између Русије и Украјине и однос БиХ према томе, Додик је на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву појаснио да су политике које су вођене на том плану биле стратешки исправне и одмјерене, те да су дале ефекат.

– Да смо којим случајем дио НАТО-а и да дође до сукоба били бисмо приморани да партиципирамо у том дијелу, а то не би било исправно и добро за било кога у БиХ – истакао је Додик.

Српски члан Предсједништва БиХ сматра да је најбоље да се конституише став да БиХ неће бити та која ће се сврставати на било коју страну, нити да ће било кога пратити у ставовима.

– Позиционирање мојих колега и јавности у ФБиХ је познато. Ми из Републике Српске и ја не можемо да дозволимо да се донесе било која одлука или било које тумачење које би ишло на штету или помрсило наше односе са Русијом – поручио је Додик.

Истакао је да постоји доста опречних информација, тако да се не може стварно знати шта се тамо дешава, али сматра да треба да се осигура политика мира и стабилности.

– Апсолутно сам увјерен да је дио политика које се воде на Западу дио укупне стратешке оријентације која се може видјети у ономе што је већ давно рекао (први канцелар њемачког царства Ото фон) Бизмарк да снага Русије може бити поткопана само ако се од ње одвоји Украјина – навео је Додик.

Они који желе да то ураде, каже он, не само да их морају одвојити, већ Украјину морају супротставити Русији, те додаје како вјерује да постоје они који сматрају да би такве политике требало спроводити и овдје.

Додик је истакао да не прихвата непринципијелно понашање и изношење ставова у којима дио међународног фактора говори да је то кршење међународног права.

– Не улазећи у причу шта Русија ради, не улазећи у причу о том односу, не стављајући се ни на једну страну, сматрам да само они који су принципијелно за поштовање међународног права, могу о томе да причају – поручио је Додик.

Он је указао да и овдје није било принципијелности од неких земаља Запада, наводећи примјер бомбардовања Србије без одлуке УН, да је самопроглашеном Косову признат статус независне државе без воље Србије, али и кршење Дејтонског споразума који је доведен у позицију да је готово нестао и да нема његове суштине.

Кршење међународног права, каже Додик, јесте и чињеница да овдје постоји човјек који се представља као високи представник.

Додик је рекао да је најпотребније да Америка, Русија, Кина и ЕУ сједну и да се договоре о некој новој одрживој политици у наредним деценијама, која би могла да одржи свијет мирним, а не да се доводи у позицију да се стрепи и да се из калкулација покуша дестабилизовати цијели свијет.

Измијенити закон о Централној банци и хитно формирати робне резерве

Милорад Додик најавио је данас да ће предложити измјене Закона о Централној банци БиХ како би јој било дозвољено да тргује домаћим вриједносним папирима на домаћем тржишту.

Додик је рекао да би се на тај начин 400 милиона евра нове емисије новца упутило и на неки начин дозначило или продало ентитетима са једним циљем да хитно формирају своје робне резерве.

– Мој приједлог је да се хитно сједне у оквиру два ентитета, који имају надлежност и требају да управљају са одређеним економским процесима, и да се потенцира измјена Закона о Централној банци која ће дозволити да домаћим вриједносним папирима може трговати Централна банка на домаћем тржишту – рекао је Додик.

Ако би расподјела ових средстава била у омјеру 40 и 60 одсто, каже Додик, онда би то било за Републику Српску било око 300 милиона КМ, а остало би се односило на ФБиХ.

– Ми би могли да формирамо значајне робне резерве, имајући у виду очекивања да ће доћи до несташице неких роба широке потрошње – истакао је Додик.

Додик је нагласи да у том погледу треба хитно дјеловати и да ће, као члан Предсједништва које има надлежност за управљање над Централном банком БиХ, већ наредних дана предложити да се измјени закон о Централној банци.

Он је истакао да треба хитно у оквиру ентитета размотрити економске политике како би се ишло ка томе да се обезбиједи стабилност економије и монетарног система.

Подсјетивши да у Централној банци БиХ постоји резерва од 400 милиона евра, Додик је навео да је инфлација која се дешава на глобалном нивоу дио емисија новца без покрића и указао да је ЕУ без покрића штампала око 2.700 милијарди евра, а то су исто учиниле и САД и Велика Британија.

Српски члан Предсједништва БиХ је истакао да ништа више не урушава економију као инфлација, јер има склоност да утиче на редовно снабдијевање тржишта, посебно робама широке потрошње.

– Мислим да то треба хитно радити јер и друге земље ужурбано раде на формирању робних резерви за потребе државе. Уколико то не урадимо биће веома тешко обезбједити неки новац имајући у виду нашу ситуацију – рекао је Додик.

Он је навео да су тренутне тензије, након пандемије вируса корона, притисак на економију, о чему нико у БиХ не прича.

Додик је рекао да предлаже и да се од Централне банке БиХ тражи да не наплаћује негативну камату за јавне институције, које на тај начин не би биљежиле губитке.

Недавна одлука Централне банке да уведе негативну камату за средства банака у БиХ, каже Додик, значи да, ако нека јавна институција, као што је Влада Републике Српске, има више од 50 милиона КМ дневно на рачунима, онда плаћа негативну камату.

– Умјесто да имате принос од неке камате из неког ранијег периода, ви зато што држите свој новац имате негативну камату – рекао је Додик.

ЦИК треба да се врати у легалне токове

Милорад Додик изјавио је да је Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ незаконито изабрана, да је то учињено злонамјерно и да ова институција треба да се врати у легалне токове.

– ЦИК је требао да послужи додатној политичкој конфузији у БиХ, а то смо видјели на локалним изборима када су готово идентичне ситуације на различитим мјестима у БиХ различито третиране. При томе мислим на Добој и Сребреницу гдје се тражило понављање избора, а у ФБиХ гдје су правила тог истог дана кршена није се тражило понављање – рекао је Додик.

Он је оцијенио да је то била „само предигра за нове изборе који долазе“.

– Дом народа Парламентарне скупштине БиХ данас је рекао да ЦИК није изабран у складу са законом и то је сада једна нова реалност – рекао је Додик на конференцији за новинаре у Источном Сарајеву.

Он је истакао да то сада више није реторичка прича него одлука једног тијела које каже да ЦИК није изабран и да се то мора преиспитати.

– То што странци стоје иза таквог ЦИК-а, ови са Запада прије свега, као што често чујем амбасадора ЕУ који стално штити ЦИК, сада морају да прихвате да то није тако – поручио је Додик.

Говорећи о томе да ли ће бити избора или не, Додик је напоменуо да није у тој сфери живота и да не може да нагађа и погађа.

– Све је то комплексно. Сматрам да смо дошли у ситуацију, што се тиче односа између муслимана и Хрвата, да је то закувано до мјере којој не видим излаз поготово након јучерашњег дебакла разговора који су се заказивали у оквиру ХДЗ-а. Знам да се ХДЗ одазивао када су ти разговори били у Сарајеву и не разумијем зашто муслимани – Бошњаци нису дошли на разговоре како је и предвиђено – рекао је Додик.

Он је рекао да не жели да прича о томе јер нема много детаља.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар