- „Американци покушавају да нађу било шта за шта би се могли закачити, али морају да се навикну да је наш став дефинитиван у том погледу. Република Српска је за војну неутралност и неулазак у било који војни савез“
- „Очекујем и од представника Српске у Савјету министара да остану привржени Резолуцији Народне скупштине о војној неутралности. Свака врста друге одлуке била би против интереса Српске и довела би свакога ко би се понашао на тај начин у позицију да крши одлуке највиших органа Републике Српске“
ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је данас Срни да је дефинитиван став Републике Српске војна неутралност и неулазак у било који војни савез и да очекује да томе остану привржени и представници Српске у Савјету министара.
Коментаришући позив америчког државног секретара Мајкла Помпеа Предсједништву БиХ да прихвати национални годишњи програм за НАТО, Додик је истакао да је са тим писмом упознат из медија и да је брига Американаца за ситуацију у БиХ континуирана.
„Они покушавају да нађу било шта за шта би се могли закачити, али морају да се навикну да је наш став дефинитиван у том погледу. Република Српска је за војну неутралност и неулазак у било који војни савез“, рекао је Додик Срни.
Он је поновио да је у погледу НАТО-а и Акционог плана за чланство /МАП/ став Српске и његов лично приврженост Резолуцији Народне скупштине Републике Српске о војној неутралности.
„Очекујем и од представника Српске у Савјету министара да остану привржени Резолуцији Народне скупштине о војној неутралности. Свака врста друге одлуке била би против интереса Српске и довела би свакога ко би се понашао на тај начин у позицију да крши одлуке највиших органа Републике Српске“, нагласио је Додик.
Он је додао да БиХ има оквир који се зове Партнерство за мир и сарађује са НАТО-ом и да су, у том погледу, остварене многе заједничке активности, али да су нови захтјеви који су испостављени нешто друго.
„Позивање на неке раније донесене одлуке су потпуна конфузија. Ако су донесене одлуке – зашто траже нове. У сваком случају, нових одлука које подразумијевају приближавање НАТО-у неће бити зато што Српска и српски народ из разлога који смо раније објаснили, првенство зато што нас је НАТО бомбардовао и што су нам нанијели озбиљне губитке у људском и материјалном смислу, не може да прихвати чланство у том савезу“, каже Додик.
Према његовим ријечима, ни Комисија за НАТО интеграције која се бавила овим питањем није завршила свој посао.
„Све је то конфузно. Позивање Помпеа на раније донесену стратегију спољне политике БиХ коју је усвојио Младен Иванић није аргумент јер стратегија није правно обавезујућа“, каже Додик.
Додај коментар