Федерација/БиХ

Додик: Свима су корекцију устава тражили на крају, а БиХ на почетку европута

ЧЛАНОВИ ПРЕДСЈЕДНИШТВА БиХ РАЗГОВАРАЛИ СА ШЕФОМ ДЕЛЕГАЦИЈЕ ЕУ ЈОХАНОМ ЗАТЛЕРОМ

Фото: Avaz.ba

  • Чланови Предсједништва БиХ  сутра путују у Брисел гдје ће разговарати са са предсједником Европског савјета Шарлом Мишелом
  • Милорад ДОДИК: „Биће тешко доћи до промјене Устава, која се очекује у овој фази. Ово је неуобичајено за процес придруживања ЕУ. Обично се на крају, пред само пуноправно чланство, тражи корекција Устава, а нама то траже готово на почетку   

СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик рекао је да чланови Предсједништва БиХ сутра путују у Брисел гдје ће се састати са предсједником Еворпског савјета Шарлом Мишелом.

Додик је подсјетио да Мишел није могао да прими чланове Предсједништва приликом њихове недавне посјете Бриселу, па је сад одредио овај датум.

„Уважавајући његову позицију, мислим да треба да одемо у Брисел. Жао ми је, јер исти дан овдје долази (европски комесар за проширење Оливер) Вархељи“, истакао је Додик.

Српски члан Предсједништва рекао је да би се радије састао са Вархељијем, јер са њим може да разговара о пројектима које би финансирала Еворпска комисија, а са предсједником Европском савјету само о начелима.

Додик је нагласио да ће у наредном периоду требати озбиљан политички разговор о многим темама у БиХ, између осталог о 14 приоритета из Мишљења Европске комисије, реформи Устава, питању удаљавања страних судија из Уставног суда, као и затварању Канцеларије високог представника у БиХ.

„Биће тешко доћи до промјене Устава, која се очекује у овој фази. Ово је неуобичајено за процес придруживања ЕУ. Обично се на крају, пред само пуноправно чланство, тражи корекција Устава, а нама то траже готово на почетку“, рекао је Додик новинарима након састанка чланова Предсједништва са шефом Делегације ЕУ у БиХ Јоханом Затлером.

Он је додао да је Затлер данас члановима Предсједништва уручио извјештај о напретку БиХ ка чланству у ЕУ, према којем БиХ предстоји доста обавеза, те оцијенио да је добро што би у наредној години БиХ могла да има отворена врата за кандидатски статус за чланство у ЕУ.

Додик је рекао да је сагласан са дијелом Извјештаја Европске комисије у којем се наводи да у БиХ постоје проблеми у области правосуђа и владавине права.

„Али, они су то креирали, а не ми“, истакао је Додик, подсјећајући да се ради о рјешењима која је наметнуо високи представник.

„Ми говоримо 20 година да то не ваља. И стварно не ваља, то је катастрофа“, рекао је Додик и поручио да је у БиХ потребна свеобухватна реформа правосуђа, а не његових сегмената.

Према његовим ријечима, у првом реду треба разговарати о позицији Високог судског и тужилачког савјета (ВСТС), па тек онда усвајати неко рјешење.

„ВСТС је мимо Устава формиран, катастрофалним политикама /високог представника/ Педија Ешдауна које је наметао овдје“, рекао је Додик и констатовао да је за све будуће промјене потребно постићи политички компромис у складу са Уставом.

Говорећи о томе да оцјене у Извјештају Европске комисије нису повољне за БиХ, он је навео да су у Извјештају изнесени ставови како Европска комисија види БиХ.

„Шта ја треба да причам о БиХ која је заробљена, неспособна да се креће, заробљена међународним интервенционизмом“, истакао је Додик и оцијенио да овакве ствари објективно не помажу.

Додик је навео да је на састанку разговарано и о пакету помоћи од девет милијарди евра за западни Балкан.

Пакет је за регион и још не знамо колико је то за БиХ, али вјерујемо да ће обухватити главне инвестиције као што су Коридор `Пет це` и жељезничке пруге“, рекао је Додик и додао да би за све било добро да буду обухваћени и пројекти такозване „зелене политике“, односно политике еколошких приступа, међу којима је и енергетска ефикасност јавних објеката.

Српски члан Предсједништва БиХ очекује да ће наредних дана бити познато колико је од ових средстава грант, а колико су кредитна средства, као и који су услови за цијели регион.

Вјерујем да ће бити и политичких услова, до сада је бар увијек тако било“, закључио је Додик.

(Срна)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар