Федерација/БиХ

Дом народа ПС БиХ за дијалог између Српске и ФБиХ и – Срба, Хрвата и Бошњака

ПОДРШКУ ДОБИЛА ИНИЦИЈАТИВА НАРОДНЕ СКУПШТИНЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
  • Усвојнени закључак су на хитној сједници Дома народа 29. новембра предложили српски делегати Никола Шпирић, Средоје Новић, Лазар Продановић и Душанка Мајкић, али тада није добио потребну ентитетску већину, па је био упућен на усаглашавање. Стога се о њему данас о њему гласано у другом кругу, а усвојен је гласовима четири српска и четири делегата из Клуба Хрвата
  • Истим бројем гласова подржан је и закључак који је предложила хрватски делегат Лидија Брадара да Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ није законодавни орган и да нема право да доноси одлуке из надлежности Парламентарне скупштине БиХ
  • Никола ШПИРИЋ: Јако је важно што је закључак прихваћен. Дуго инсистирамо да се о свим отвореним политичким питањима води дијалог, а не да се ради на оптужбама између једних и других
  • Бакир ИЗЕТБЕГОВИЋ: Треба да се зна ко може разговарати о државним питањима. Неће се говорити о држави БиХ на нивоу ентитета, већ државних институција. Ако је неко угрожен, онда су то БиХ и њене патриоте

ДОМ народа Парламентарне скупштине БиХ усвојио је закључак који су предложили делегати из Клуба српског народа којим овај дом подржава иницијативу Народне скупштине Републике Српске за дијалог између Српске и ФБиХ, као и три конститутивна народа – Срба, Хрвата и Бошњака о могућим рјешењима за БиХ, те их позива на свеобухватно разматрање тренутног стања у БиХ и могућих рјешењима у вези са будућношћу Српске и ФБиХ.

Наведени закључак су на хитној сједници Дома народа 29. новембра предложили српски делегати Никола Шпирић, Средоје Новић, Лазар Продановић и Душанка Мајкић, али тада није добио потребну ентитетску већину гласова, због чега је био упућен Колегијуму на усаглашавање, те је данас о њему гласано у другом кругу.

За наведени закључак су, осим присутна четири српска делегата, гласала и четири делегата из Клуба Хрвата.

Делегати су са истим бројем гласова подржали и закључак који је предложила хрватски делегат Лидија Брадара да Централна изборна комисија (ЦИК) БиХ није законодавни орган и нема право да доноси одлуке из надлежности Парламентарне скупштине БиХ.

У закључку се наводи да ЦИК није изабран и именован у складу са одредбама Изборног закона БиХ, те тражи да се чланови ове комисије изаберу и именују на основу јавног конкурса, у складу са процедурама прописаним Изборним законом БиХ.

Приједлог закона о заштити права на суђење у разумном року пред Судом БиХ, чији је предлагач Савјет министара, није добио потребну већину гласова из Републике Српске, те је упућен на усаглашавање Колегијуму Дома народа.

Овим законским приједлогом указује се да у БиХ тренутно не постоји посебно правно средство којим би се обезбиједила заштита права на суђења у разумном року.

Предлагач је истакао да се овим законом уређује право на суђење у разумном року, заштита права на суђење у разумном року, као и право на правично задовољење због повреде права на суђење у разумном року, које се остварује у судском поступку.

Данас, у гласању у другом кругу, није подржан годишњи извјештај Централне банке БиХ за 2020. годину.

Делегати Дома народа БиХ, због недостатка подршке Клуба српског народа, данас нису прихватили Извјештај о раду и пословању БХРТ-а за 2020. годину, као ни овогодишње програмске и Финансијске планове ове медијске куће.

Током расправе о Извјештају о раду БХРТ-а делегат Клуба хрватског народа Марина Пендеш је затражила да у наредном периоду Управни одбор БХРТ припреми за Министарство саобраћаја и комуникација у Савјету министара свеобухватну информацију у вези са спровођењем закључака о успостављању канала на хрватском језику.

Дом народа данас није прихватио иницијативу делегата Дениса Бећировића да се Савјет министара задужи да, у сарадњи с ентитетским и другим владама, најкасније у року од шест мјесеци од дана усвајања ове иницијативе у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ, сачини и у парламентарну процедуру достави лекс специјалис о „деполитизацији здравственог система у БиХ“.

Образлажући иницијативу Бећиревић је навео да сматра да би се деполитизацијом здравства у БиХ спријечио одлазак врхунског кадра.

Делегати Клуба хрватског народа Марина Пендеш и Лидија Брадара позвали су током расправе да иницијатива не буде усвојена због спорне уставне надлежности.

Пендешева је сагласна да је неопходна реформа здравства у БиХ, али је и нагласила да је ријеч о материји која је у надлежности Републике Српске, Федерације БиХ, односно кантона. Она каже да је увјерена је да се у надлежним парламентима ради на том питању.

Брадара је указала да су здравствени системи различито уређени у оба ентитета, те да је у вријеме када је била посланик у Парламенту ФБиХ утврђено да је основни проблем здравства што новац не прати пацијенте.

– Нисмо спремни на тако крупну реформу и клинички центри би били у другачијој ситуацији да се плаћају услуге. То је основни проблем – додала је она.

Делегати Дома народа БиХ објединили су расправу и дали сагласност за ратификацију више међународних споразума међу којим и Споразума Савјета министара и Владе Србије о граничним прелазима, те аката Свјетског поштанског савеза, усвојених на ванредном конгресу Свјетске поштанске уније, одржаном 2019. у Женеви.

Дата је сагласности и за ратификацију Споразума између Савјета министара и Владе Србије о заједничким локацијама на граничним прелазима и Анекса Споразума између Савјета министара и Владе Србије о заједничким локацијама на граничним прелазима за заједничку локацију на граничном прелазу Братунац–Љубовија.

Закључујући данашње засједање, предсједавајући Дома народа Парламентарне скупштине БиХ Драган Човић рекао је да ће о термину наредне сједнице јавност бити накнадно обавијештена.

Шпирић: Битно усвајање захтјева за дијалог о будућим односима

Замјеник предсједавајућег Дома народа Парламентарне скупштине БиХ Никола Шпирић рекао је да је битно што је тај дом усвојио пет споразума како не био био угрожен економски развој БиХ, као и захтјев да се подржавају ставови Народне скупштине Републике Српске да се ради на дијалогу између ФБиХ и Републике Српске о будућим односима.

– Сматрам да је то јако битно јер на томе ми дуго инсистирамо да се о свим отвореним политичким питањима води дијалог, а не да се ради на оптужбама између једних и других – , рекао је Шпирић новинарима након данашње сједнице Дома народа.

Он је додао да се други битан закључак односи на ЦИК БиХ, те да се ЦИК врати у оквиру онога што је по закону и Уставу и оцјена да је неуставан и незаконит избор ЦИК-а.

– Да сам на мјесту ЦИК-а забринуо бих се о свом статусу, а из овог закључка видјећемо како ће се ко понашати – навео је Шпирић.

Шпирић сматра да треба питати ЦИК о томе колико је правно и законски утемељен јер се на ту комисију односи закључак.

– Сматрам да треба да се поштују закључци. Тачно је да закључак није закон, али је и закључак да онај ко хоће да се БиХ уређује на бази договора и одлука институција власти које се за то питају, да поштује и закључке и законе – поручио је Шпирић.

Он је додао да није за селективан приступ и да се некоме не допадају закључци, а да се некоме не допадају закони, због чега настају „повремени и стални застоји“.

– Сматрам да сви изабрани требају бити изабрани у складу са законом и сматрам да се треба поштовати закон. Ако закон каже мора се расписати конкурс онда се распише конкурс -истакао је Шпирић.

Додао је да остаје да се још разговара о појединим тачкама које се нису нашле на дневном реду данашње сједнице, а међу њима је и изјашњавање у другом кругу гласања о закључцима који се односе на наметнути закон Валентина Инца.

Осврћући се на гласање о споразумима за инвестиционе пројекте, Шпирић је навео да је ријеч о значајним средствима која су битна за развој, те да поруке комесара ЕУ за проширење и сусједску политику Оливера Вархељија треба озбиљно схватити.

– Сматрам да ће они који одлучују о ситуацији у БиХ сјести да разговарају и да не размишљају о тим одлукама – навео је Шпирић.

Он је истакао да посланици и делегати из Републике Српске нису ни отишли из парламента и да је одлука Народне скупштине да нема пленарног засједања.

– Данашња сједница Дома народа је у оквиру закључака Народне скупштине Републике Српске да се одлучује на оним тачкама које се не косе са интересима Републике Српске – истакао је Шпирић, одговарајући на питања новинара да ли су се делегати из српског народа вратили у парламент.

Шпирић је додао да су радили у парламенту и поштовали закључке Српске.

Изетбеговић: Хрвати и Срби нису угрожени, већ држава БиХ

Потпредсједник Дома народа и предсједник СДА Бакир Изетвеговић је након сједнице рекао да је дијалоге добродошао, „али само треба да се зна ко може разговарати о државним питањима“.

– Неће се говорити о држави БиХ на нивоу ентитета, већ државних институција – изјавио је он.

Казао је да је стање у БиХ „данас тако да Хрвати могу да зауставе све што желе да зауставе, да Срби имају ентитетско гласање“.

– Ако је ко угрожен онда су то БиХ и њене патриоте – изјавио је он.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар