- ЈИЛДИРИМ: Турска подржава учлањење БиХ у НАТО јер сви знају шта значи мир. Нико не жели да се понове болни догађаји из деведесетих због чега ће Турска наставити да пружа подршку учлањењу БиХ у НАТО на свим састанцима који слиједе
- ЗВИЗДИЋ о аутопуту-прстену Сарајево-Београд: „Што се тиче БиХ, сматрамо да треба кренути оном трасом која је у економском смислу важнија за БиХ која има економску оправданост и која значи већу повезаност кључних дијелова БиХ Сарајево-Тузла-Брчко-Бијељина-Београд не умањујући значај друге трасе“
РЕПУБЛИКА Турска је један је од најзначајнијих искрених пријатеља Босне и Херцеговине која се никада није мијешала у унутрашња питања БиХ, али је увијек одговарала на позиве за међународну подршку на путу БиХ ка Европској унији и НАТО савезу.
Истакнуто је ово након сусрета делегација БиХ и Турске данас у Сарајеву, које су предводили предсједавајући Савјета министара БиХ, Денис Звиздић и премијер Републике Турске, Бинали Јилдирим. Такође је наглашена подршка економском развоју БиХ.
Звиздић је потврдио да је разговарано о реализацији стратешких спољнополитичких циљева БиХ међу којима су европске интеграције БиХ и даљња сарадња с НАТО пактом те је изразио наду да ће Турска наставити да пружа подршку и залагати се за могућност активирања Акционог плана за чланство у НАТО-у (МАП) што Звиздић очекује на једном од наредних састанака.
„Премијера сам упознао с два основна циља, а то су мир и стабилност на подручју западног Балкана и БиХ те економски развој БиХ, али економске теме биле су доминантан дио разговора када сам премијера упознао с развојним пројектима и инвестиционим потенцијалима БиХ“, додао је Звиздић.
Турска подржава учлањење БиХ у НАТО
Турски премијер јасно је казао да Турска подржава учлањење БиХ у НАТО јер сви знају шта значи мир, додајући да нико не жели да се понове болни догађаји из деведесетих због чега ће и наставити пружати подршку учлањењу БиХ у НАТО на свим састанцима који слиједе, али најавио је и да ће подржавати и учлањење БиХ у ЕУ са осталим земљама западног Балкана.
Посебно су се осврнули на сектор енергетике, али и транспорта без којег је немогуће говорити у значајнијем економском развоју те сектор индустрије као што је дрвна, метална и ауто-намјенска индустрија.
Звиздић и Јилдирим најавили су да би БиХ средином године требало да посјети и турски предсједник Реџеп Тајип Ердоган, када би требало бити потписано око десетак заједничких споразума међу којима је Споразум о слободној трговини.
„Турска је изразила потпуну спремност да се најмање на пет наредних година гарантује извоз меса из БиХ што може омогућити бх. пољопривредницима, а и инвеститорима из Турске дугорочне планове за улагање у тај сектор“, подвукао је Звиздић.
Јилдирим је казао да је, када је у питању извоз меса, на снази квота од 15.000 тона која ће у наредних пет година бити и системски утврђена у оквиру тог споразума.
С друге стране, Звиздић је потврдио и да ће бити продужени рокови за реализацију кредита које је Турска додијелила за развојне пројекте из области пољопривреде и друге пројекте поготово за повратнике чиме ће и они моћи дугорочно планирати пројекте на бази узимања кредита.
Наставиће се, најавили су премијери, и економска сарадња у смислу значајнијег привлачења турских инвестиција у БиХ, те су подсјетили да је Турска међу првих десет трговинских партнера БиХ и међу десет инвеститора, а обим трговинске размјене у прошлој години је био 1,2 милијарди КМ.
„Ова трговинска размјена има тенденцију раста и имамо потенцијале да до краја 2019. године тај ниво размјене порасте на двије милијарде КМ с посебним фокусом на питање извоза пољопривредних производа“, казао је Звиздић.
„У прва три мјесеца ове године, БиХ је извезла више у Турску него што је увезла из Турске. Но када погледамо укупну вањскотрговинску размјену уочавамо да она не одражава потенцијал који посједујемо“, закључио је Јилдирим.
Значајан дио састанка посвећен је и изградњи аутопута Сарајево-Београд, а чињеница да је Турска партнер у том пројекту за Звиздића је гаранција да ће пројекат бити у потпуности реализован иако је ријеч о врло комплексном пројекту који се не може реализовати и у кратком времену.
Истакнуто је да би приликом посјете предсједника Турске у административном и у смислу дефинисања модела и финанцијске конструкције требала започети реализација изградње прстена који ће повезати Сарајево и Београд и са сјевера и с југа.
„Што се тиче БиХ, сматрамо да треба кренути оном трасом која је у економском смислу важнија за БиХ која има економску оправданост и која значи већу повезаност кључних дијелова БиХ Сарајево-Тузла-Брчко-Бијељина-Београд не умањујући значај друге трасе“, закључио је Звиздић.
У турском Министарству транспорта, потврдио је Јилдирим, већ су урадили неке припреме и оквирно се зна колико ће коштати пројекат у оквиру студије изводљивости, а половином ове године ће се највјероватније утврдити како ће се тај пројекат остварити и с којим финансијским изворима.
У оквиру дводневне посјете БиХ Јилдирим се након сусрета са Звиздићем и министрима у Савјета министара сусрео и са члановима Колегија оба дома Парламентарне скупштине БиХ, а требао би услиједити и сусрет с члановима Предсједништва БиХ.
Додај коментар