- Дрон са фиксним крилима, којег је Центар за техничко технолошко испитивање Сарајево, представио на изложби у Зеници као „Таyан-1“ заправо је кинески дрон купљен од компаније Хонг Конг Јинзхуо Индустрy Лимитед. Из њене породице дронова Лоонг
- Асим Хаџић, директор Центра за техничко технолошко испитивање Сарајево, тврди да је дошло до грешке у представљању дронова: „Дронови (два) су купљени у Турској и у БиХ су довезени и склопљени. Требали су послужити као приказ да ћемо и ми ускоро ући у производњу дронова“
НЕДАВНО представљени дронови на Зеничком привредном сајму (ЗЕПС), које су приказали као производ Центра за техничко технолошко испитивање Сарајево, заправо су увезени из Кине и немају никакве везе са БиХ.
Јавност у ФБиХ је дочекала вијест о серијској домаћој производњи дронова са општим одобравањем и одушевљењем. С друге стране стручна јавност је од почетака била скептична.
Дрон са фиксним крилима, којег је Центар за техничко технолошко испитивање Сарајево, представио као „Tayan-1“ је заправо кинески дрон купљен од компаније Хонг Конг Јинзхуо Индустрy Лимитед.
„Tayan-1“ је из њене породице дронова Лоонг.
Након што је портал Кликс контактирао компанију, добили су потврду да се ради о том типу дрона. Компанија му је понудила да купи исти, што указује на једноставност набавке таквог дрона.
Кинеска компанија производи и продаје те дронове у различитим изведбама, од извиђачких до борбених. Поред дронова с фиксним крилима компанија нуди и мултикоптере.
Контактирали су и Асима Хаџића, директора Центра за техничко технолошко испитивање Сарајево, који је објаснио како је дошло до грешке у представљању дрона.
– Дронови (два) су купљени у Турској и у БиХ су довезени и склопљени. Требали су послужити као приказ да ћемо и ми ускоро ући у производњу дронова – појаснио је Хаџић.
Оно што додатно потврђује да се ради о дроновима кинеске компаније указују и описи министра Хелеза, који је у више наврата помињао „платформе за гранатице“.
Компанија која продаје и производи дронове Лоонг у свом асортиману продаје опрему за ношење и отпуштање минобацачких мина, баш онакве о каквим је говорио министар Хелез.
Портал Кликс је неколико пута покушао контактирати министра одбране БиХ, Зукана Хелеза, али није одговарао на поруке и позиве. Оно што је сигурно јесте да су ови дронови одавно у серијској производњи, али у Народној Републици Кини.
Хелез никада није презентовао јавности гдје су дронови које је давно најавио, гдје се производе у БиХ, с којим фирмама и државама су потписани уговори о извозу.
Портал Кликс је више пута писао да ништа није утемељено, но Хелез није одустајао од своје приче у јавности. Иако је најављивао да ће медије који се њему допадају повести да им покаже дронове, ни то се није догодило.
Тадић: Пре ће Кинези овладати вештачком интелигенцијом, него Хелез природном
Послије вијести да ја јавност обманута и да су дронови заправо кинески, правник Огњен Тадић огласио се на друштвеној мрежи Икс.
– Изгледа да ће кинески дронови прије овладати вјештачком, него што ће Зукан Хелез овладати природном интелигенцијом – истакао је Тадић.
Додај коментар