- Директор Педагошког завода РС Предраг Дамјановић најављује да ће и ђацима у Српској бити омогућено да се упознају с истим садржајима (догађаји у Сребреници и `опсада Сарајева`). али из угла српске историографије
ВЛАСТИ четири кантона у Федерацији БиХ одлучиле су да дјецу у основним школама уче о томе да су Срби агресори и да су починили геноцид и етничко чишћење над Бошњацима.
Након што је министар образовања у Влади Кантона Сарајево, Елвир Казазовић, недавно први дошао на идеју да прекрши препоруке Савјета Европе и UNESCO којима је предвиђено да ратне догађаје из недавне прошлости дјеци не треба интерпретирати на начин који шири мржњу и вријеђа осјећања других народа, Казазовићу су се придружиле и његове колеге из Зеничко-добојског, Тузланског и Унско-санског кантона.
Како су за Телевизију Сарајево потврдили надлежни у министарствима образовања из наведена три кантона, у школским програмима историје за осми разред основне школе од сада ће се налазити садржаји који ће, како су објаснили, ђацима „помоћи да разумију чињенице о опсади Сарајева, као и о геноциду у Сребреници”.
Srpskainfo је, подсјећамо, још прије двадесетак дана први објавио детаље скадалозне одлуке СДА-овог министра образовања у Влади КС да се Бошњацима од малих ногу усађује мржња према Србима. Тада смо, између осталог, подсјетили на смјернице за писање уџбеника историје које је 2005. године донијела мултинационална стручна комисија по препоруци Савјета Европе и UNESCO.
У смјерницама се наводи да контроверзне историјске теме могу бити обрађиване у уџбеницима, али уз обавезно навођење различитих интерпретација истих догађаја и уз цитирање различитих историјских извора. Такође, предвиђено је да језик који се користи у уџбеницима мора бити ослобођен термина и дефиниција које наводе на мржњу и стварају слику непријатеља.
О одлуци власти четири федерална кантона да се у школске уџбенике уврсте садржаји који шире мржњу према Србима огласила се и мисија ОЕБС у БиХ, која је осудила такав потез.
– Уврштавање садржаја који се односе на догађаје између 1992. и 1995. године, а још више издвајање само два садржаја (геноцид у Сребреници и опсада Сарајева) не доприноси деполитизацији наставе историје. Истраживање историјских тема подразумијева научно анализирање и договор, укључујући и о изворима, како домаћим, тако и међународним – истакао је шеф Мисије ОЕБС у БиХ Брус Бертон.
Као одговор на одлуку бошњачких власти да у школске уџбенике уведу садржаје који догађаје из недавне прошлости једнострано интерпретирају, директор Педагошког завода РС Предраг Дамјановић најављује да ће и ђацима у Српској бити омогућено да се упознају с истим садржајима, али из угла српске историографије.
– Ђаци у РС такође ће почети да уче о догађајима из недавне прошлости, али уз праве и истините историјске изворе – каже Дамјановић.
Додај коментар