Федерација/БиХ

Србија предложила БиХ и Хрватској „готово јединствен привредни амбијент“

У МОСТАРУ ЗАВРШЕНИ РАЗГОВОРИ ЧОВИЋА, ВУЧИЋА, ИЗЕТБЕГОВИЋА, ИВАНИЋА И ГРАБАР- КИТАРОВИЋ
  • ВУЧИЋ: Морамо да радимо на уједначавању пореских, царинских и стопа за субвенције, да направимо готово јединствен привредни амбијент. То нема везе са Југославијом то има везе са повезивањем заједничког тржишта у будућности. То је питање живота и опстанка
  • ЧОВИЋ: У средишту је била стратегија ЕУ за Западни Балкан, односно проширење и тражили смо додирне тачке за проширење односа. Било је ријечи о градњи амбијента како би извршна власт у све три државе била способнија рјешавати отворена питања, која се примарно односе на нашу будућност
  • ИЗЕТБЕГОВИЋ: Све земље региона треба да раде на смањењу запаљиве реторике и помирењу у региону
  • ИВАНИЋ: Надам се да ћемо врло брзо видјети и разрјешење питања мостова на Сави и Братунцу
  • ГРАБАР КИТАРОВИЋ: Хрватска у потпуности подржава територијални интегритет Босне и Херцеговине, једнакоправност сва три народа и њен европски пут, као и осталих земаља на југоистоку Европе

ПРЕДСЈЕДНИК Србије Александар Вучић оцијенио је у Мостару, након трилатералног састанка БиХ, Хрватске и Србије на врху, да је за њега најважније то што, како је рекао,  данас имамо мир и стабилност и јачамо трговинске и економске односе и везе.

Предсједник Србије на заједничкој конференцији за медије са члановима Предсједништва БиХ, предсједавајућим Драганом Човићем и Младеном Иванићем и Бакиром Изетбеговић, те хрватском колегиницом Колиндом Грабар Китаровић, рекао је њихови разговори нису нимало слатки и пријатни.

Најавио је да ће за девет дана у Србију доћи хрватски министар саобраћаја са којим ће се разговарати о реконструкцији пруге Београд-Загреб за шта је, како је рекао, Београд спреман.

„Та инфраструктура једна је од шест иницијатива за нас од кључног значаја”, рекао је Вучић и додао да се то односи и на БиХ, када је ријеч о градњи аутопута.

Додао је: „Ми треба да разговарамо о будућности, да радимо на уједначавању пореских, царинских стопа, стопа за субвенције, да направимо готово јединствен привредни амбијент. То нема везе са Југославијом то има везе са повезивањем заједничког тржишта у будућности. То је питање живота и опстанка”.

Изразио је увјерење да ће убрзо бити одржана наредна трилатерала, а његов приједлог је каже, да то буде у Новом Саду.

Истакао је да у Београду ускоро очекује долазак хрватске предсједнице Грабар Китаровић.

„Ми смо спремни да са Хрватском покушамо билатерално то питање да рјешимо, а ако не будемо успјели изабраћемо арбитражни орган, чијих одлука бе се обје стране придржавале”, казао је Вучић.

Предсједница Хрватске Колинда Грабар Китаровић изјавила је да њена земља у потпуности подржава територијални интегритет Босне и Херцеговине, једнакоправност сва три народа и њен европски пут, као и осталих земаља на југоистоку Европе.

Грабар Китаровић је рекла да ће Хрватска кроз Стратегију проширења на западни Балкан учинити све што може како би подстакла процес придруживања ЕУ.

Изетбеговић је, на заједничкој конференцији за медије по завршетку састанка, рекао да све земље региона треба да раде на смањењу запаљиве реторике и помирењу у региону.

Са њим је сагласан и Младен Иванић који је истакао значај данашњег састанка, јер, навео је, „добри односи у троуглу омогућавају и добре односе унутар саме БиХ”.

„Инфраструктура и међусобна трговина су оно на чему треба и даље радити, јер наши људи од тога имају највећу корист. Зато ту иницијативу господина Вучића сматрам коректном. Надам се да ћемо врло брзо видјети и разрјешење питања мостова на Сави и Братунцу”, навео је Иванић.

Човић: Тражили смо додирне тачке за проширење односа

„ТЕМЕ су биле економски, социјални и демографски приступи проблематици наше три државе. У средишту је била стратегија ЕУ односно проширење и тражили смо додирне тачке за проширење односа. Било је ријечи о градњи амбијента како би извршна власт у све три државе била способнија рјешавати отворена питања, која се примарно односе на нашу будућност без обзира о којој инфраструктури говоримо“, казао је предсједавајући Предсједништва БиХ Драган Човић.

Изетбеговић: Имамо ургентан проблем са Хрватском поводом Пељешког моста

ЧЛАН Предсједништва БиХ Бакир Изетбеговић навео је да је било говора о новој стратегији ЕУ.

„У њој видимо шансу да почнемо рјешавати оно око чега смо се сложили да је проблем сваке земље на Балкану, а то је исељавање младих људи. Имамо ургентан проблем са Хрватском поводом Пељешког моста и драго ми је што је предсједница Хрватске поновила да Хрватска стоји иза онога што су права БиХ. Са Србијом смо говорили о инфраструктури и аутопуту који би као прстен требао повезати БиХ и Србију“, навео је Изетбеговић.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар