- Од завршетка пописа становништва и објављивања резултата, према којима нешто више од 50 одсто становништва припада, условно речено, бошњачкој популацији – још наглашеније пласирају ставови да дејтонска БиХ није прихватљива, да је треба разградити и блокирати све њене институције
- Тиме би створили услови да се, по принципима поједностављене демократије, прикаже да је БиХ примарно држава Бошњака, а, секундарно других народа и националних мањина који су, ваљда, неком историјском грешком или случајношћу затечени на овом простору
ПРЕДСЈЕДАВАЈУЋИ Дома народа парламента БиХ Огњен Тадић, оцијенио је да закључци предсједавајућег Предсједништва БиХ Бакира Изетбеговића и представника Исламске заједнице у БиХ представљају покушај разградње Дејтонског мировног споразума и обесхрабрују свакога ко би желио да види БиХ као земљу равноправних конститутивних народа.
Тадић је изјавио Срни да закључци са састанка долазе са стола људи који де факто врше власт у цјелокупној БиХ, на свим институционалним нивоима, и говоре о томе да та структура није задовољна оним што је постигла након објављивања става из 1992. године да Југославија више није прихватљива и да треба кренути путем такозване независности.
– Од завршетка пописа становништва и објављивања резултата, према којима нешто више од 50 одсто становништва припада, условно речено, бошњачкој популацији – почео је још наглашенији став о томе да дејтонска БиХ није прихватљива, да је треба разградити и блокирати све њене институције. Тиме би створили услови да се, по принципима поједностављене демократије, прикаже да је БиХ примарно држава Бошњака, а, секундарно других народа и националних мањина који су, ваљда, неком историјском грешком или случајношћу затечени на овом простору – каже Тадић.
Према његовим ријечима, тражењем аргумената којима се оправдава рушење дејтонског концепта, често се посеже за тим базичним питањима у вези са равноправношђу народа.
– Уколико ово није само предизборна прича, а изражавам наду да јесте, онда се заправо на овакав начин поручује сваком широко постављеном концепту који полази од дејтонских постулата да нема подршку у већинском дијелу бошњачког народа. То није ништа друго него одустајање од Дејтонског мировног споразума – сматра Тадић.
Он истиче да, без обзира на овакве ставове, дејтонске и остале институције које постоје у БиХ могу функционисати и показати своју виталност.
– Тезе из ових закључака уопште нису приоритет овог оглашавања. Приоритет је тај ревизионистички однос према Дејтонском споразуму, а да се оно што је написано у закључцима само користи као повод да се отвори прича о ревизији Дејтонског споразума – истиче Тадић.
Додај коментар