Главно РС и матица

Боцан-Харченко: Били смо на правој страни историје – СССР је имао кључну улогу и у ослобађању Европе

НА ТРГУ РЕПУБЛИКЕ У БЕОГРАДУ ПОЛОЖЕНО ЦВИЈЕЋЕ НА СПОМЕН-ПЛОЧУ ПОГИНУЛИМ ЦРВЕНОАРМЕЈЦИМА
  • Ивица ДАЧИЋ: Наша обавеза је да чувамо, не само традицију антифашизма и сећање на људе који су дали животе, већ да изградимо такав систем вредности који ће се базирати на антифашизму и друштво у којем неће бити могуће рушење демократије и насиље којег смо свесни да и данас постоји на политичкој сцени Србије
  • Никола СЕЛАКОВИЋ: Девети мај 1945. године један је од најсјајнијих и најславнијих датума у историји човечанства. Тог дана су – раме уз раме српски и руски народ су заједно са другим народима извојевали победу

ПОВОДОМ обиљежавања Дана побједе над фашизмом, први потпредсједник Владе Србије и министар спољних послова Ивица Дачић, генерални секретар предсједника Републике Никола Селаковић, министар без портфеља задужен за иновације у технолошки развој Ненад Поповић и амбасадор Русије у Србији Александар Боцан Харченко, положили су данас цвијеће на Спомен-плочу погинулим војницима Црвене армије на Тргу републике.

Цвијеће су у име Града Београда положили и замјеник градоначелника Београда Горан Весић и предсједник Скупштине града Београда Никола Никодијевић.

На Тргу републике овим поводом постављена је историјска и документарна изложба посвећена ослобађању Источне Европе од нацизма у периоду од 1994 до 1945. године.

Министар Дачић је указао да је ово велики дан за Европу и Србију која је у оквиру бивше Југославије поднијела велики терет, подсјетивши да је Југославија била трећа, одмах послије Пољске и Совјетског Савеза по броју жртава у односу на број становника.

„Највећи део жртава су нажалост чинили Срби који су били изложени, не само страдањима од стране фашистичких сила, већ и од стране разних колаборационистичких режима који су успостављени на простору тадашње Југославије.“

Министар је указао да је у свијету видљив покушај релативизције и улоге појединих земаља и народа, али и појединих догађаја, па чак и негирање злочина који су почињени.

„Зато је наша обавеза да поштујемо сећање на ове дане, на Дан победе над фашизмом.“

„Србија је на својим плећима осетила кршење међународног права, бомбардовање 1999. године било је обављено без одлуке Савета безбедности УН. Наша обавеза је да чувамо, не само традицију антифашизма и сећање на људе који су дали животе, већ да изградимо такав систем вредности који ће се базирати на антифашизму и друштво у којем неће бити могуће рушење демократије и насиље којег смо свесни да и данас постоји на политичкој сцени Србије“, истакао је Дачић.

Генерални секретар председника Републике Никола Селаковић је казао да је 9. мај 1945. године један од најсјајнијих и најславнијих датума у историји човјечанства.

Тог дана раме уз раме српски, руски народ су заједно са другим народима извојевали победу. Сведоци смо покушаја ревизије историје. Томе морамо да се одупремо на сваки могући начин, један начин је ова изложба, а један је и марш Бесмртног пука. Наставићемо у годинама које су испред нас да са фотографијом неког од својих предака, ко је положио живот у тој борби, изађемо и са поносом покажемо целом свету од кога потичемо и за шта су се наши преци борили“, нагласио је Селаковић.

Амбасадор Боцан Харченко честитао је 75. годишњицу Дана побједе, наводећи да је данас величанствен дан у којем има и поноса, среће, али и велике туге.

Наше земље биле су заједно и дале највећи допринос у Другом светском рату уз помоћ и сарадњу са свезницима, али је водећа и кључна улога Совјетског Савеза у ослобођењу своје земље и Европе. Наша сарадња је данас веома присна када је ријеч о недопустивости ревизије и фалсификације историје. Ми смо били заједно у борбама и заједно смо сада да одбранимо историју, а за почетак најбољи догађај је управо изложба која је данас постављена на Тргу републике и која показује све. Свака слика сама говори да смо били заједно на правој страни историје“, нагласио је амбасадор Харченко.

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар