Главно Федерација/БиХ

Бошњаци уз помоћ СДС и ПДП наметнули измјене у Пословнику Представничког дома

ФОРМАЛНО, БХ/ПАРТИЈЕ СУ ПОДРЖАЛЕ ОНО ШТО СУ ПРЕДЛОЖИЛИ ШАРОВИЋ, БОРЕНОВИЋ, МЕКТИЋ И ПЕКИЋ
  • За измјене и допуне гласао је из Федерације БиХ 21 посланик, против је било пет и један уздржан, док је из Републике Српске `за` гласало пет посланика, а девет је било против
  • Замјеник предсједавајућег Представничког дома Борјана КРИШТО: Нема ниједног разлога да се по хитној процедури разматра приједлог измјена Пословника Представничког дома. Било каква појединачна рјешења нису допринос миру, стабилности политичкој и свакој другој, а можда ни функционисању законодавне власти у капацитету у ком треба
  • Предсједавајући Клуба посланика СНСД-а Сташа КОШАРАЦ:  Пуних 11 мјесеци нису имплементирани изборни резултати јер је у БиХ негирана изборна воља грађана. Онда смо насјели на спин да је проблем у Представничком дому, а блокада је све вријеме била у Предсједништву БиХ и именовању предсједавајућег Савјета министара

ПРЕДСТАВНИЧКИ дом Парламентарне скупштине БиХ усвојио је данас у Сарајеву по хитном поступку измјене и допуне Пословника Представничког дома, које су у парламентарну процедуру упутили посланици СДС и ПДП Мирко Шаровић, Драган Мектић, Бранислав Бореновић и Мира Пекић.

Замјеник предсједавајућег Представничког дома Борјана Кришто истакла је да је Пословник овог дома акт који је по важности одмах иза Устава БиХ, на који се наслања и по садржају и по процедурама.

„Нема ниједног разлога да се по хитној процедури разматра приједлог измјена Пословника Представничког дома“, рекла је Кришто у расправи о захтјеву за разматрање предложених измјена у хитној процедури.

Изражавајући жаљење што пуну годину законодавна власт није функционисала, Кришто је оцијенила да је одмах по добијању приједлога за састав сталних комисија Колегијум Представничког дома требало да се састане и договори редовну сједницу дома на којој би биле именоване сталне комисије.

Према њеним ријечима, нормална процедура за измјену Пословника била би да се формира комисија у којој би били заступљени клубови и независни посланици.

Било каква појединачна рјешења нису допринос миру, стабилности политичкој и свакој другој, а можда ни функционисању законодавне власти у капацитету у ком треба“, рекла је Кришто у име Клуба посланика ХДЗ-а БиХ.

Образлажући захтјев за хитну процедуру Бранислав Бореновић рекао је да је непримјерено да Представнички дом 11 мјесеци не ради.

Он је подсјетио да на разматрање чека 300 тачака дневног реда, међу којима и 50 споразума велике финансијске вриједности.

„Као озбиљни људи предложили смо измјене како би парламент профункционисао, а једини начин био је да то урадимо у хитној процедури“, рекао је Бореновић.

Предсједавајући Клуба посланика СНСД-а Сташа Кошарац истакао је да 11 мјесеци нису имплементирани изборни резултати и да се у БиХ негира изборна воља грађана.

„Онда смо насјели на спин да је проблем у Представничком дому“, рекао је Кошарац и подсјетио да је блокада све вријеме била у Предсједништву БиХ и именовању предсједавајућег Савјета министара.

Истичући да СНСД није био тај који блокира успостављање власти, Кошарац је упозорио да се усвајањем измјена и допуна Пословника у хитној процедури улази у политички авантуризам.

„Ако прихватимо овај захтјев да на овакав начин мијењамо Пословник, то би могла постати пракса коју не бисмо могли да спријечимо у наредном времену“, закључио је Кошарац.

За измјене и допуне Пословника Представничког дома гласао је из Федерације БиХ 21 посланик, против је било пет и један уздржан, док је из Републике Српске за гласало пет посланика, а девет је било против.

Према усвојеним рјешењима, Представнички дом ће, на приједлог Колегијума, одлучивати о чланству у комисијама, ако клубови посланика не доставе приједлоге у прописаном року.

Уколико клубови посланика и Колегијум дома не поступе у складу са наведеним, онда би, према приједлогу Клуба посланика СДС-а и ПДП-а, Представнички дом, на приједлог клубова посланика који су доставили приједлоге, одлучио о чланству у комисијама.

На овај начин, сматрају предлагачи, поједностављује се процедура формирања сталних комисија Представничког дома.

Сталне комисије су Уставноправна, Комисија за спољне послове, за спољну трговину и царине, Комисија за финансије и буџет, за саобраћај и комуникације и Комисија за остваривање равноправности полова.

Народна скупштина Републике Српске усвојила је прошле седмице закључак којим обавезује представнике Републике Српске у Предсједништву БиХ, у Представничком и у Дому народа Парламентарне скупштине БиХ и у Савјету министара, да не учествују у мијењању Пословника о раду и других аката на начин да се тим измјенама смањује број предвиђених српских гласова и гласова из Републике Српске за доношење одлука из њихове надлежности.

(Срна)

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар