Главно Федерација/БиХ

ЦИК БиХ иницирао законску могућност одржавања ванредних избора

КОМИСИЈА ПРЕДЛОЖИЛА АМАНДМАНЕ НА ИЗБОРНИ ЗАКОН – НА БЕЗМАЛО СВАКИ ЧЛАН

Жељко Бакалар

  • Предсједник ЦИК Жељко БАКАЛАР: „У нацрту иницијативе појављују се неки појмови или институти који до сада нису биле обухваћени текстом Изборног закона, као што су преурањена кампања, злоупотреба јавних средстава и ресурса, говор мржње, рано гласање, ванредни избори, ванредне околности и изборне технологије
  • Амандманима се изабраном члану органа власти, односно носиоцу јавне функције, изричито забрањује кориштење јавних ресурса у сврху било којег облика изборне кампање, своје личне промоције, односно промоције политичког субјекта

ЦЕНТРАЛНА изборна комисија (ЦИК) БиХ усвојила је данас Нацрт иницијативе о измјенама и допунама Изборног закона којима су, између осталог, предвиђени ванредни избори и увођење нових изборних технологија.

Предсједник ЦИК-а Жељко Бакалар рекао је да ЦИК „познаје најбоље мањкавости постојећег законског оквира у смислу организације избора, провођења и имплементације изборник резултата“, те да је интервенисао у скоро сваком од 20 поглавља Изборног закона, сачинивши амандмане.

У нацрту иницијативе појављују се неки појмови или институти који до сада нису биле обухваћени текстом Изборног закона, као што су преурањена кампања, злоупотреба јавних средстава и ресурса, говор мржње, рано гласање, ванредни избори, ванредне околности и изборне технологије“, рекао је Бакалар новинарима.

Он је навео да би се институт ванредних избора по први пут увео у Изборни закон у случајевима кад и уколико Устав то дозвољава и омогућава.

Бакалар каже да су у нацрту иницијативе неки појмови јасније прецизирани попут мандата, компензацијског мандата, извршне функције и друго, те да су понуђена рјешења у смислу немогућности обављања истовремено изабране и извршне функције.

Он је навео да су понуђена и рјешења финансирања избора у случају неусвајања буџета, да су дата два различита модела начина формирања бирачких одбора, те уведене норме којима би се забранила трговина мјестима у бирачким одборима.

„Такође, прописана је могућност изрицања најстрожих санкција политичким субјектима који опструишу изборни процес на било који начин“, рекао је Бакалар и појаснио да су предложили и рјешење којим би се број преференција на кандидатској листи политичког субјекта, а за које се могу опредијелити бирачи, ограничио на максимално три.

Бакалар је навео да би се са таквим рјешењем смањила величина гласачког листића, што би у случају увођења скенирања листића олакшало технички скенирање, а повећала би се и брзина утврђивања резултата и смањили трошкови штампања листића.

„У понуђеним амандманима изабраном члану органа власти, односно носиоцу јавне функције изричито би било забрањено кориштење јавних ресурса у сврху било којег облика изборне кампање, своје личне промоције, односно промоције политичког субјекта“, рекао је Бакалар.

Он каже да је „ријешено и питање о обавезном преиспитивању броја мандата из сваке изборне јединице сваке четири године од парламента БиХ и ентитетских парламената“, а алтернативним рјешењем даје се овлаштење ЦИК-у да то питање регулише посебном одлуком у случају да парламенти не испуне ту своју законску обавезу.

„Исто тако, регулисано је финансирање изборне кампање у складу препорукама ГРЕЦО и смањени су лимити на висину дозвољених трошкова изборне кампање за опште изборе“, рекао је Бакалар и додао да су предложени и повећани износи новчаних санкција у казненим одредбама.

Он је рекао да ЦИК није разматрао питање трговине мандатима истакавши да је то питање које третирају правосудни органи.

Бакалар каже да је ЦИК дубоко свјестан политичке климе у БиХ и непостојања политичке сагласности о учешћу ЦИК-а у раду Интересорне радне групе за измјене Изборног закона БиХ.

Он је додао да ЦИК као институција потпуно стоји на располагању Парламентарној скупштини БиХ, као и Интерресорној радној групи, а све у складу са надлежностима ове институције.

Након разматрања достављених приједлога, сугестија и примједби, ЦИК ће утврдити коначан текст иницијативе и доставити га Парламентарној скупштини БиХ.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар