- У интервјуу „Вијестима“ предсједник РС рекла: „Тешко је прецизно рећи кад ће се све вратити у нормалан режим функционисања. То зависи од здравствених околности и то не само код нас, већ и у ширем окружењу, али се надам да ћемо током маја релаксирати одређене мјере и да ће се тада стећи и услови за укидање ванредног стања“
ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Жељка Цвијановић изјавила је данас да су очекивања Српске од ЕУ велика не само кад је ријеч о помоћи у борби са пандемијом, већ и за подршку у обнови привреде, те да је потребно да се то јасно види кроз партнерство.
„Зато се надам, а и желим да се укупна слика наших односа што прије рехабилитује, иако знам да је цијела ЕУ тешко погођена и да је за то потребно неко вријеме“, рекла је Цвијановићева.
На молбу да прокометарише одговор ЕУ на кризу изазвану пандемијом вируса корона, предсједник Српске је за портал „Вијести“ напоменула да су и саме чланице ЕУ најтеже погођене пандемијом оцијениле да је Унија реаговала конфузно, споро и недовољно солидарно.
„То је њихова оцјена, а била је и наша. Та перцепција колективитета коју имамо кад је ријеч о ЕУ некако се истопила и расула на појединачно виђење земаља и активности које оне спроводе“, указала је Цвијановићева.
Према њеним ријечима, мало шта се ту доживљавало као интегрисана акција колективитета, а након неког времена слика је постајала боља.
Предсједник Српске је навела да је одлуком о проглашењу ванредног стања за територију Републике Српске омогућено брже и ефикасније доношење и спровођење мјера с циљем спашавања људских живота и спречавања ширења заразе, као и мјера које су усмјерене на одржање привреде која је озбиљно погођена у вријеме пандемије, али и у сфери образовања.
„Ванредно стање је било нужно јер су се исцрпиле све могућности које смо имали у оквиру ванредне ситуације. Прибјегли смо том рјешењу јер је неопходно да интервенишемо у одређене законе, а због забране окупљања није могуће обезбиједити рад Народне скупштине Републике Српске јер би таква засједања представљала озбиљан здравствени ризик“, појаснила је предсједник Српске.
Она је нагласила да је пандемија натјерала да се у потпуности промијени начин функционисања друштва, због чега се морало реаговати.
Цвијановићева је напоменула да ће се уредбе доносити сходно потребама Владе да регулише одређена питања у вријеме пандемије, односно у околностима ванредног стања.
„Уз ове већ донесене које се односе на давање олакшица привреди, прилагођавање у правосуђу по питању рокова и поступања, нови начин реализације наставног процеса у образовању и тако даље, појавиће се сигурно и друге ствари које ће бити неопходно регулисати уредбама са законском снагом. Оне ће ићи на потврду у Народну скупштини кад се за то стекну услови. Надам се да ће то бити што прије“, рекла је Цвијановићева.
О процјенама до кад ће на снази бити ванредно стање у Републици Српској, Цвијановићева је навела да је тешко прецизно рећи кад ће се све вратити у нормалан режим функционисања.
„То зависи од здравствених околности и то не само код нас, већ и у ширем окружењу, али се надам да ћемо током маја релаксирати одређене мјере и да ће се тада стећи и услови за укидање ванредног стања“, нагласила је предсједник Српске.
Према њенима ријечима, све ове околности на дневној основи анализира главни координациони тим, као и Републички кризни штаб, те ће се ићи у том правцу.
На питање како су одговориле власти на свим нивоима које се боре са двије кризе паралелно – здравственом и оном која тек слиједи економском, предсједник Српске је оцијенила „прилично добро, знајући колико је тешко управљати оваквом ситуацијом“.
„Ако узмемо у обзир шта се дешавало у земљама које су у нашој перцепцији узор, укључујући и њихове далеко боље капацитете и ресурсе и у привредној и у здравственој сфери, онда бих рекла да смо се на вријеме мобилисали и да смо предузели добре кораке. Било би и боље да је постојала уједначена пракса између два ентитета у погледу третмана улазака наших држављана из иностранства“, указала је она.
Наводећи да се и даље не може тачно предвиђети колико би криза могла да потраје, Цвијановићева је истакла да су превентивне мјере које је прва у региону донијела Република Српска, допринијеле ефикаснијој борби са пандемијом.
„При томе треба захвалити нашим здравственим радницима и огромној већини наших грађана који су дисциплиновано поштовали донесене мјере“, рекла је предсједник Српске.
Иако се не зна кад ће се живот вратити у нормалне токове, навела је она, сада је већ јасно да ће посљедице бити озбиљне и то не само код нас, већ и цијелом свијету.
„Зато је наша обавеза да креирамо рјешења како би се привредни живот, након што се изборимо са здравственом кризом, обновио у што краћем року“, поручила је Цвијановићева.
Додај коментар