- О односима званичног Београда и Подгорице рекао: „Опредељење председника Србије Александра Вучића, али и државних органа у Црној Гори, јесте да се, ако постоје неке разлике или проблеми, као пријатељи опходе према томе и буду једни према другима добронамерни, а истовремено заштите сваки појединачни интерес“
МИНИСТАР иностраних послова Србије Ивица Дачић казао је поводом сутрашњег изрицања пресуде за покушај тероризма на дан парламентраних избора у Црној Гори 2016. године да се мора поштовати презумпција (претпоставка) невиности, док за бившег предсједника државне заједнице Србије и Црне Горе Светозара Маровића није могао да каже да ли ће га Србија изручити Црној Гори.
Замољен да прокоментарише изјаву једног од лидера Демократског фронта, Милана Кнежевића, да очекују да званични органи Србије заштите своје држављане који чекају пресуду, јер пролазе голготу, Дачић је рекао да о томе не може да говори, јер не зна каква ће бити пресуда.
„Поштујем презумпцију невиности, па ћемо касније да видимо, ако се неко обрати нашим органима“, казао је Дачић на конференцији за новинаре организованој након потписивања Будванске декларације у оквиру четвртог Форума Стратегије ЕУ за Јадранско јонски регион (ЕУСАИР) који се одржава у Бечићима.
Он је рекао и да је опредељење предсједника Србије Александра Вучића, али и државних органа у Црној Гори да се, ако постоје неке разлике или проблеми, као пријатељи опходе према томе и буду једни према другима добронамерни, а истовремено заштите сваки појединачни интерес.
„Да вам кажем искрено, ја нисам из Црне Горе и то је можда и добро, јер има много оних који су у Београду Срби, а у Подгорици Црногорци. И то није спорно“, рекао је он.
Група руских и српских држављана, заједно са лидерима црногорског опозиционог Демократског фронта (ДФ) Андријом Мандићем и Миланом Кнежевићем, терети се да је у ноћи избора у Црној Гори планирала упад у Скупштину, хапшење или ликвидацију тадашњег премијера Мила Ђукановића и насилну смјену власти, с циљем да се Црна Гора спријечи да уђе у НАТО.
Мандић је у разговору за подгоричке Вијести поновио да у ДФ-у имају план за одбрану од хапшења, али није прецизирао шта то подразумијева. По Законику о кривичном поступку, њима у случају осуђујуће пресуде, дакле прије правоснажности, може али не мора бити одређен притвор.
Дачић је, иначе, рекао да не може да одговори прецизно на питање да ли ће Србија изручити Светозара Маровића Црној Гори.
„Имам само информацију од министра унутрашњих послова да Маровић није добио српско држављанство, чак није ни аплицирао. Сада немам нових детаља о Маровићу“, казао је Дачић.
Упитан „да ли ћемо чекати путну инфраструкутуру да би изручили Маровића из Београда“, Дачић је казао да он не зна ни како је Маровић дошао у Београд.
„То питајте ваше власти, немојте да ме питате много када све знате“, казао је Дачић.
Он је на крају рекао новинарима „надам се да сте ме слушали без преводиоца“.
Црногорско министарство правде поново је тражило од МУП Србије да изручи Маровића.
Додај коментар