Главно Предсједник РС

Додик: Консултације су због политичког јединства, нема ту предизборних разлога

„НИКО НЕ РАЗМИШЉА О ТОМЕ ДА ЛИ БИ СРБИЈА МОГЛА ДА ПОДНЕСЕ ДА ЈОЈ СЕ ВРАТИ КОСОВО“
  • „Најбоље би било да се нађемо сви за истим столом и да причамо о приступу. Не негирамо да су почињени злочини и над Бошњацима, али исто тако сматрамо да информација (О Сребреници) није цјеловита, јер не укључује злочине над Србима“

ПРЕДСЈЕДНИК Републике Српске Милорад Додик рекао је да готово нико не размишља о томе да ли би Србија могла да поднесе да јој се врати Косово, јер би у том случају Албанци добили прилику да значајно утичу на будућност и политички живот Србије.

„Питање је да ли би грађани Србије на то пристали и да ли би Србија то могла да поднесе“, истакао је Додик.

Он је навео да би Албанци чинили 20 одсто бирачког тијела и добили трећину посланичких мандата у Скупштини Србије, а можда и најзначајније државне функције, као што су мјесто предсједника или премијера.

„Поштујући међународне стандарде, Албанцима би морали да дате 30 одсто мјеста у Скупштини Србије, па и битне државне позиције, попут премијера, предсједника парламента, државе… Албански језик морао би да се уведе и у парламент“, рекао је Додик за „Курир“.

Додик је истакао да је Косово и Метохија најзначајније питање за Србију и сваког Србина, гдје год се он налазио, те поновио приједлог да се сјевер ове покрајине припоји Србији.

„Сматрам да би четири општине са сјевера Косова требало да се реинтегришу у територијални састав Србије, али да се уједно обезбиједе сва права и највећи степен заштите српског народа и црквене имовине на Космету, као и да се за њу тражи нека врста екстериторијалности“, каже предсједник Српске.

Он је оцијенио да је створен утисак да су Албанци, наводно, власници Косова, али да је чињеница да у четири општине на сјеверу Космета доминира српско становништво, које није спремно тамо да буде мањина.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да је крајњи циљ консултација на које је позвао све лидере парламентарних странака у Републици Српској, да се постигне политичко јединство о веома важном питању за Српску и нагласио да ту нема никаквих скривених намјера.

Повод за консултације је посебна сједница Народне скупштине Републике Српске која је заказана за сутра, а на којој ће једина тачка дневног реда бити информација о извјештају Комисије за испитивање догађаја у и око Сребренице од 10. до 19. јула 1995. године, који је написан 2004. године.

Истичући да покушава да изгради политичко јединство, Додик је нагласио да демантује приче да у вези с тим постоје неке скривене намјере и да је у питању предизборна прича.

„Најбоље би било да се нађемо сви за истим столом и да причамо о приступу. Не негирамо да су почињени злочини и над Бошњацима, али исто тако сматрамо да информација није цјеловита, јер не укључује злочине над Србима“, нагласио је Додик.

Додик је за „Глас Српске“ изјавио да из те информације, такође, треба искључити елементе за које је вријеме показало да нису тачни.

Предсједник Српске сматра да би за Републику било најбоље да се и представници опозиционих странака одазову позиву на састанак.

„Када неко гради национални консензус, ни не помишља да би било ко могао да остане изван тога. Не видим разлог да неко побјегне од овог питања. На крају крајева, они су били на власти када је та информација писана. Не да се сакрије било какав злочин, већ да се на основу доступних података са терена утврди нова информација, која ће моћи да послужи као релевантна за оцјену тих догађаја“, истакао је Додик.

(Срна)

 

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар