Главно Федерација/БиХ

Додик: Није вријеме за панику – онај ко отпусти раднике неће добити државне субвенције

ТРЖИШТЕ ЈЕ ОСНОВНИМ НАМИРНИЦАМА ОБЕЗБИЈЕЂЕНО ДО КРАЈА ГОДИНЕ
  • „Уколико будемо имали драстичне мјере самозаштите, у наредне двије до три седмице може се преживјети епицентар кризе иако је далеко већи број заражених него што је евидентирано“
  • Привредни и економски раст је заустављен, али није уништен као што је било за вријеме поплаве. Треба се спремити за сценарио који говори да ће привреда пасти за неких 10 одсто
  • „Неће се усвајати буџет  БиХ јер намамо могућност процјене фискалних прихода. Мислим да би то било на штету БиХ, треба видјети кретања фискалног система и вјероватно ће морати бити нижи за 30 одсто“

СРПСКИ члан Предсједништва БиХ Милорад Додик поручио је да се само ненормални људи не плаше ове ситуације изазване епидемијом вируса корона, али да није вријеме за панику него за одговорност.

„Уколико будемо имали драстичне мјере самозаштите, многи говоре да се у наредне двије до три седмице може преживјети епицентар кризе. Мислим да је далеко већи број заражених него што је евидентирано. Неки немају никакве симптоме, а преносе заразу“, рекао је Додик за Н1.

Он је истакао да извршава своје обавезе у координацији с људима на нивоу Републике Српске и БиХ, наводећи да је сваки дан на послу и да координише тимом који покушава да набави што више опреме.

„Дошли смо у ситуацију када је власт Републике Српске ушла у фазу да не доноси одлуке, али смо рекли да смо спремни доносити одлуке да у томе учествујемо. Неопходно је да радимо на томе да видимо како ћемо санирати посљедице које долазе, ужасан пад економије, како одржати стабилност кроз буџет“, рекао је Додик.

Он је подсјетио да је Република Српска добила помоћ из Србије, наглашавајући да је веома драматична ситуација на тржишту, те да „много већи играчи“ сваки дан покушавају купити све што се купити може.

Члан Предсједништва БиХ из Републике Српске навео је да је једина опција Кина, те да се покушава урадити све неопходно.

Он је подсјетио да је епидемија вируса корона глобална криза и да ју је Свјетска здравствена организација (СЗО) прогласила таквом.

„Видимо да се много веће земље веома тешко суочавају с тим, као САД, Италија или Шпанија. Заустављен је живот. Вирус се не шири сам од себе, њега преносе људи. Смањивање социјалног контакта је битно, што је веома тешко спровести“, нагласио је Додик.

Сада када су почели да умиру од овога, каже Додик, људи су постали спремнији да поштују мјере, а најбоља мјера у одбрани од вируса је самодисциплина и лична заштита.

Додик је подсјетио на методе које је покушала Велика Британија.

„Сценарио који је покушала Велика Британија је морао бити прекинут и морало се прећи на овај други – спречавање контаката. Нико није изолован и није сигуран да због мале грешке можете доћи у позицију да се заразите. Многи ће изаћи из овога, али је проблем да ће они који су могли да живе изгубити битку јер неко неће бити довољно опрезан“, рекао је Додик.

Он је напоменуо да су на почетку епидемије била евидентирана три кластера и да су власти пратиле све контакте.

„Чини ми се да смо у примарном дијелу то ријешили. Проблем је био долазак наших људи из иностранства и сада видимо да се појављују жаришта у Рибнику, Прњавору, Зворнику. Имамо ситуацију да су сва три пацијента која су оперисана у Тузли заражена короном и тако имамо ситуацију у Зворнику коју морамо пратити“, навео је Додик.

Додик сматра да је неопходно појачати мјере самозаштите, увести прекид сваког контакта, поштовати мјере које се односе на удаљеност од два метра, ношење заштитних маски и држати се елемената хигијене.

Српски члан Предсједништва БиХ истакао је да је привредни и економски раст заустављен, али није уништен као што је било за вријеме поплаве, те да се треба спремити за сценарио који говори да ће привреда пасти за неких 10 одсто.

„На нивоу БиХ имамо мјере у вези с Централном банком БиХ која је инертна и не користи ни грађанима нити БиХ. Није била у функцији ове кризе и значајно је смањила наше могућности управљања кризом“, констатовао је Додик.

Говорећи о усвајању буџета на нивоу БиХ, Додик је за Н1 рекао да се не може очекивати усвајање тренутног буџета.

„Неће се усвајати буџет јер намамо могућност процјене о фискалним приходима. Мислим да би то било на штету БиХ, треба видјети кретања фискалног система и вјероватно ће морати бити нижи за 30 одсто. О буџету који је сада пројектован не можемо разговарати и он неће бити донесен“, поручио је Додик.

Он је рекао да ће се о буџету у БиХ разговарати када прође криза и тражити мораторијум на кредите на око четири милијарде у наредном периоду.

„Економске посљедице биће веће него што би биле да се задужимо. Ако не почнемо како треба након ове кризе, никад по добру нећемо почети“, оцијенио је Додик.

Он је нагласио да је кључно питање власти да се обезбиједи снабдјевеност тржишта свим намирницама.

„Ми смо обезбиједили за произвођаче уља и шећера репроматеријале и изузели ‘Бимал’ Брчко од увоза из Србије. Има довољно залиха за цијелу БиХ и то нико не треба да брине“, рекао је Додик.

Он је оцијенио да су основни проблем брашно и друге намирнице без којих се не може.

„У разговору с предсједником (Србије Александром) Вучићем успио сам да се ослободи одређена количина брашна, да Република Српска и Федерација БиХ купе по 15 тона пшенице. До краја године смо обезбиједили тржиште основним намирницама“, истакао је Додик и указао на важност помоћи која је стигла из Србије, те похвалио Вучићев рад.

Он је поручима грађанима БиХ да се чувају, да је епидемија вирусом корона озбиљна ситуација и није уопште наивно.

„Немојте да жалите за драгим људима за два мјесеца. Ми ћемо чувати животни стандард, вјерујем да ће то урадити и ФБиХ. Свака одговорна власт мора водити рачуна о три ствари – животни стандард, привредни капацитет и запосленост грађана. Онај ко отпусти раднике неће моћи рачунати на државне субвенције, вјерујем и да је то могуће у ФБиХ“, поручио је Додик.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар