- Предсједник НСРС Ненад СТЕВАНДИЋ: Много је попришта најтежих злочина над Србима, која су кроз памћење народа и створила Републику Српску. Ово мјесто учвршћује јединство, смањује политичке разлике и чини нас бољим и честитијим људима и одговорнијим за своју будућност
KОД Спомен-костурнице у бањалучком насељу Дракулић служен је помен, положени су вијенци и цвијеће за више од 2.300 Срба, међу којима је било 551 дијете, које су усташе прије 81 година звјерски убиле у том насељу и у селима Мотике, Шарговац, те у руднику Раковац.
У име институција Републике Српске вијенац су положили предсједник Српске Милорад Додик, предсједник Народне скупштине Ненад Стевандић, министар унутрашњих послова Републике Српске Синиша Каран и изасланик српског члана Предсједништва БиХ генерал Драган Вуковић.
Вијенац је положио и генерални конзул Србије у Бањалуци Милош Вујић.
Цвијеће су положили министри у Влади Српске, посланици у Народној скупштини Републике Српске и Парламентраној скупштини БиХ, делегације Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука Оружаних снага БиХ, града Бањалуке, невладиних организација проистеклих из Одбрамбено-отаџбинског рата и НОР-а, те командант одбране Кошара пуковник Љубинко Ђурковић.
Предсједник Републике Српске рекао је да Српска није случај, већ историјски завјет српског народа и слободна држава која апсолутно мора да опстане, јер је једини частан одговор на страдање Срба које се десило прије 81 годину у Дракулићу и околним селима.
– Не смијемо да се обрукамо пред онима који су своје животе дали за нашу слободу – рекао је Додик.
Предсједник НСРС истакао је да обиљежавањем 81 године од усташког покоља српски народ показује да је његово сјећање снажно.
Стевандић је рекао да је много попришта најтежих злочина над Србима, која су кроз памћење народа и створила Републику Српску.
– Ово мјесто учвршћује јединство, смањује политичке разлике и чини нас бољим и честитијим људима и одговорнијим за своју будућност – рекао је он.
Полагању вијенаца претходила је Света литургија у Цркви Светог великомученика Георгија у бањалучком насељу Дракулић, коју је служио Његово преосвештенство епископ бањалучки Јефрем.
Обиљежавање овог историјског догађаја организовао је Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова.
Усташе су у рано јутро 7. фебруара 1942. године извршиле покољ над Србима у бањалучким селима Дракулић, Мотике, Шарговац и у руднику Раковац, а, према до сада прикупљеним званичним подацима, убијено је најмање 2.300 људи, међу којима и 551 дијете.
Додај коментар