- Корекција граница, коју начелно допуштају САД, значила би, на примјер, да би предсједник Републике Српске могао да појача сопствене захтјеве за независност тврдећи да су старе унутрашње границе Југославије сада повријеђене, те да се то сада може десити и са границама Босне, пише „Economist“ уз оцјену да би „то донијело опасност од новог рата“
- „Неки националистички настројени у Србији, који схватају да су Косово изгубили, могли би да то (припајање Албанији) поздраве. Ако буде постојала „велика Албанија“, онда би они могли да траже „велику Србију“ полажући право на српски дио Босне, за шта је Милошевић ратовао“, шпекулише лондонски лист
БРИТАНСКИ „Economist“ објавио је да је Косово спремно, ако га Србија не призна, да се уједини с Албанијом.
Лист, наиме, преноси изјаву неименованог високог косовског лидера, који за Економист каже да „увијек има других опција“.
Он под тим мисли, објашњава лондонски лист, да Косово, уколико Београд не призна независност покрајине и онемогући му чланство у УН, може да се опредијели за уједињење са Албанијом.
„Неки националистички настројени у Србији, који схватају да су Косово изгубили, могли би то да поздраве. Ако буде постојала „велика Албанија“, онда би они могли да траже „велику Србију“ полажући право на српски дио Босне, за шта је Милошевић ратовао“, шпекулише британски лист.
Лист оцјењује и да Београд и Приштина тешко могу да се договоре о размјени територија и оцјењује да „измјена граница“ по етничким линијама не би била лака.
Идеја о размјени дијелова територије насељене десетинама хиљада људи буди наде и страхове широм Балкана и изазива политичка превирања на самом Косову, пише лондонски недјељник.
„Ако Косово и Србија измјене своје границе по етничким линијама, то би значило велику и можда дестабилизујућу промјену за регион“, наводи се у тексту.
То би значило, на примјер, да би предсједник Републике Српске могао да појача сопствене захтјеве за независност тврдећи да су старе унутрашње границе Југославије сада повријеђене, те да се то сада може десити и са границама Босне, пише „Economist“ уз оцјену да би „то донијело опасност од новог рата“.
ЕУ и САД су, подсјећа се у тексту, раније одбацивале измјену граница на етничкој основи, у увјерењу да би то дестабилизовало регион, али су сада дале зелено свијетло косовском предсједнику Хашиму Тачију и предсједнику Србије Александру Вучићу, како би видјеле да ли они могу да се договоре.
Лондонски лист подсјећа и да Вучић „жели гаранције да ће Србија стећи чланство у ЕУ ако дође до договора између Београда и Приштине“, те оцјењује да ЕУ такво обећање не може дати“, пише „Economist“..
(Танјуг)
Додај коментар