Главно Федерација/БиХ

Кошарац предложио Савјету министара укидање царина на америчку робу

УЧИНИО ЈЕ ТО НА ИНИЦИЈАТИВУ ДОДИКА, ПО ЗАКЉУЧКУ ВЛАДЕ РС И НА ЗАХТЈЕВ ЦВИЈАНОВИЋ
  • Сташа КОШАРАЦ: „Закључивање и ступање на снагу оваквог уговора значило би снажан инвестициони замах и унапређење привредног амбијента у Српској и Федерацији БиХ, с обзиром на то да земље у окружењу немају такву врсту уговора са САД“

ЗАМЈЕНИК предсједавајуће Савјета министара Сташа Кошарац данас је потписао одлуку о привременој суспензији царинских стопа на увоз робе поријеклом из САД, те је упутио у даљу процедуру у СМ, након што је обављена консултација са Управом за индиректно опорезивање БиХ.

Он је изразио наду да ће овај приједлог Министарства спољне трговине и економских односа у Савјету министара што прије бити уврштен у дневни ред СМ, већ на једној од првих наредних сједница.

Кошарац, који је министар спољне трговине и економских односа, појаснио је да је одлуком дефинисано да ће се за робе поријеклом из САД примјењивати царинска стопа од нула одсто, односно да ће амерички производи које се увозе у БиХ бити ослобођени било каквих царина.

– Одлуку смо припремили на основу иницијативе предсједника Републике Српске Милорада Додика, те на захтјев српског члана и предсједавајуће Предсједништва БиХ Жељке Цијановић, као и на основу закључка Владе Републике Српске – навео је Кошарац на Инстаграму.

Он је изразио очекивање да неће бити застоја у систему одлучивања у Сарајеву, будући да је важно разумјети глобални политички моментум и важност иницијативе о укидању царинских оптерећења на робе из САД.

– Да се ради о исправној иницијативи предсједника Додика и институција Српске, за коју очекујемо политичку подршку на нивоу БиХ, свједочи и чињеница да и друге свјетске земље, попут Израела, слиједе исту политику и желе да елиминишу све трговинске баријере са САД – истакао је Кошарац.

Он је навео да би усвајање одлуке о привременој суспензији царинских стопа на увоз робе поријеклом из САД омогућило да се уђе у преговоре са америчком администрацијом за потписивање уговора о слободној трговини, што је крајњи циљ.

– Закључивање и ступање на снагу оваквог уговора значило би снажан инвестициони замах и унапређење привредног амбијента у Српској и Федерацији БиХ, с обзиром на то да земље у окружењу немају такву врсту уговора са САД – нагласио је Кошарац.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар