Главно Свијет

Мас у Бундестагу: Одустајање од Сјеверног тока 2 имаће геостратешке посљедице

„КО КРЕНЕ ДА ИЗОЛУЈЕ РУСИЈУ И КИНУ НАПРАВИЋЕ НАВЕЋИ ВОЈНИ САВЕЗ НА СВИЈЕТУ“
  • Министар спољних послова Њемачке Хајко МАС: „Постоје земље које од нас захтјевају да зауставимо изградњу Сјеверног тока 2, а саме … повећавају увоз нафте из Русије“
  • Њемачка министарка одбране Анегрет Крамп-Каренбауер  објавила документ„Мисли о будућности Бундесвера“ у којем су Русија и Кина проглашене за „стратешке конкуренте“. Члан експертског савјета руског Министарства одбране Виктор Мураховски јој поручио: Њемачка може колико год жели да труби о стратешкој конкуренцији са Русијом, али она није у стању да нам се супротстави. Њемачка је земља која не посједује ни државну ни поготово војну сувереност. И даље је под реалном окупацијом Сједињених Држава

ОДУСТАЈАЊЕ од довршавања градње гасовода Сјеверни ток 2 имаће геостратешке посљедице по односе између Европе и Русије, упозорио је њемачки министар спољних послова Хајко Мас у Бундестагу.

„Свако има право да доводи у питање Сјеверни ток 2, али сви такви морају да схвате какве ће то геостратешки посљедице имати и шта ће то значити за могућност утицаја Европе на Русију. Спреман сам да учествујем у свим дискусијама о другим пројектима увоза енергије. Постоје земље које од нас захтјевају да зауставимо изградњу Сјеверног тока 2, а саме … повећавају увоз нафте из Русије“ – рекао је шеф њемачке дипломатије.

Цијеви тог магистралног гасовода, који спаја балтичке обале Русије и Њемачке, до краја априла треба да буду положене и у територијалним водама Данске.

У том случају Сјеверни ток 2 би профункционисао у другој половини 2021-ве.

Мас је, иначе, оцијенио да ће покушај изолације Москве и Пекинга довести до стварања највећег војног савеза на свијету.

Посебно је указао да је Берлин заинтересован за побољшање односа са Москвом:

„Што су времена тежа, то на јаснији начин морамо разговарати с Москвом. Заинтересовани смо и за побољшае односа између ЕУ и Русије. Остајемо спремни за дијалог. Само, кључ за то сада није у Берлину или Бриселу, већ у Москви“.

У међувремену су њемачка министарка одбране Анегрет Крамп-Каренбауер и генерални инспектор оружаних снага Еберхард Цорн, представљајући документ „Мисли о будућности Бундесвера“, прогласили Русију и Кину за „стратешким конкурентима“.            

На ово је члан експертског савјета руског Министарства одбране Виктор Мураховски рекао:

Њемачка може колико год жели да труби о стратешкој конкуренцији са Русијом, али она није у стању да нам се супротстави. Њемачка је земља која не посједује ни државну ни поготово војну сувереност. И даље је под реалном окупацијом Сједињених Држава. Њемачка министарка одбране је своје `мисли о будућности Бундесвера` преписала из америчких докумената“.

Додао је: „Њемачка није способна сама да се супротстави ни Русији ни Кини. Упркос снажној економији и великом броју становника, Њемачка може бити спремна за борбу само када се уједини са осталим чланицама НАТО. Али, чак и у овој структури, Американци и генерални секретар НАТО пријете јој прстом“.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар