Питање карикатуристе Горана Шћекића
- Александар ВУЧИЋ: Шта је мајка Милана Кнежевића могла да уради када су претресали кућу, да узме варјачу, не верујем да је узела оружје. Жао ми је јер Кнежевић припада нашем роду, наш је човек
ПРЕДСЕДНИК Праве Црне Горе, Марко Милачић, ухапшен је на аеродрому у Подгорици, по повратку из Београда.
Како је саопштено из те странке, Милачић је ухапшен одмах по слетању на подгорички аеродром у Голубовцима, по повратку из Београда, где је гостовао на појединим медијима и говорио о актуелној ситуацији у Црној Гори, а састао се и са патријархом СПЦ Иринејем.
Њему су, наводи се, службеници Управе полиције пришли, обавестили га да му морају уручити позив, не појашњавајући о чему се ради, након чега је полицијским возилом спроведен у подгорички Центар безбедности.
Милачић је у том тренутку изговорио: „Мило Ђукановићу, готов си. Битанго једна“.
Милачић је ухапшен након вишедневног боравка у Београду, где је гостовао у емисијама и говорио о „диктатури владајуће партије у Црној Гори и комунистичким начинима обрачунавања са политичким противницима“.
Шеф Праве Црне Горе се, додаје се у саопштењу, јуче поподне у Београду састао са патријархим Српске православне цркве Иринејем.
Из те странке упозоравају да је, како кажу, „у Црној Гори на снази најстрожа диктатура и прогон политичких противника владајућег ДПС“.
Претходно су – у раним јутарњим часовима – ухапшени Ратка Кнежевић, мајка посланика и функционера Демократског фронта Милана Кнежевића и наставница у пензији, и његов брат од стрица Горан Кнежевић.
У тренутку хапшења мајка Кнежевића је била сама, јер се и Милан и његов брат Мирко налазе у Београду. Она је из своје куће у Зети одведена са лисицама на рукама.
Очигледно да су та сазнања имали и налогодавци бруталног хапшења.
Вучић: Не можемо да се мешамо у то, сачекаћемо да видимо шта ће се десити
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић након састанка са шефом дипломатије ЕУ Жозепом Борелом прокоментарисао ЈЕ хапшење мајке посланика Милана Кнежевића.
„Разговарао сам са Миланом, немамо никакве податке, ми не можемо да се мешамо у то, сачекаћемо да видимо шта ће се десити. Људи, морате да ме разумете, ја сам Србин, председник Србије, али не могу да се мешам у унутрашње ствари Црне Горе.
– Сви они који су учествовали, ако су учествовали у прислушкиваним разговорима у Црној Гори, они ће да одговарају. Шта је мајка Милана Кнежевића могла да уради када су претресали кућу, да узме варјачу, не верујем да је узела оружје. Жао ми је јер Кнежевић припада нашем роду, наш је човек“, рекао је Вучић.
Предсједник Србије Александар Вучић рекао је данас, послије разговора са високим представником ЕУ Жосепом Борелом, да „смо пре неколико година имали шансу за компромис са Приштином, да је свака идеја компромиса убијена“, те да не види како би дошли до тога у будућности, али да је „Србија спремна да разговара са Приштином о свим суштинским темама, по укидању такси“.
Вучић је пред новинарима, након састанка са Борелом, подсјетио да од сутра ЕУ неће имати 28, већ 27 држава чланица, те изразио наду да би Србија могла да буде 28 чланица ЕУ.
За то је, каже, потребно много ствари да урадимо, много околности да нам иде на руку, и да постигнемо много тешких договора.
Он је пренио да је Борел потврдио да европска будућност Србије неће бити извјесна без рјешења у дијалогу са Приштином, што, истиче, грађани Србије треба да знају.
Захвалан му је, каже, што ће се и лично ангажовати у дијалогу.
Истакао је да је то био добар, искрен и отворен разговор, о свим важним темама.
Вучић је рекао да је захвалио Борелу на жељи да постави свог изасланика и да се и сам лично ангажује у дијалогу Београда и Приштине.
Ипак, каже Вучић, људи не треба да очекују лаке и дивне вијести, јер их нема, и пренио да је Борел поновио оно што је ЕУ безброј пута рекла – да без рјешења у дијалогу са Приштином европска перспектива Србије свакако неће бити извјесна.
Вучић је додао да то људи морају да знају и да зато морамо да покушамо да радимо на постизању компромисног рјешењима.
„Рекао сам Борелу пријатељски, најотвореније, да смо можда имали неку шансу пре неколико година, али да је свака идеја о компромисном решењу готово убијена, али да од компромиса не сме да се одустане. Као и да све што смо мислили данас не немогуће поставити на исти начин као што је некада било постављено“, рекао је Вучић додајући да чак и не види како би тај компромис у будућности могао да изгледа.
„Али смо спремни да одмах по укидању такси седнемо за сто и да разговрамо о свим суштинским питањима у односима између Београда и Приштине“, навео је Вучић.
Вучић је казао да је рекао Борелу шта је све Србија урадила и да је данас тачно 2.480 дана откада није формирана ЗСО, која је била кључна ствар и основ прављења Брислеског споразума, као и да је се „нико не секира око тога, док је Србија своје обавезе испунила“.
Предсједник је казао да то није рекао зато што би требало неко да буде кажњен, а Србија да има предност, већ зато што нам је потребно оно на чему је инсистирао Борел – а то је приступ кредибилног и поузданог партнера као што је ЕУ у рјешавању овог проблема.
Вучић каже да је било ријечи о свим важним питањима и о српској економији и додао је молио Борела, а по чему ће се ова конференција разликовати, да ЕУ уради нешто што је ван уобичајених правила, а то је да у будућности размотре нека рјешења, каква су доносили послије скупа у Солуну, те да, ако Србија не може одмах у ЕУ, да се „види да ли може бар да немамо границе са ЕУ и између себе, јер би то грађанима и привреди много значило“.
Вучић истиче да је важно за даљи напредак српске економије да се сачува и мир и стабилност и да се наставе активности на Мини Шенгену, затим да се ради са ЕУ на отварању цијелог реигона и јединственом тржисту и отварању граница према Хрватској, Мађарској, Словенији и „шенген земљама“ да „наши људи“ виде конкретну корист.
„Наравно да је кључно решење да будемо пуноправна чланица ЕУ“, додао је Вучић.
Борел је, како каже Вучић, искусан политичар који фантастично разумије политику.
„Мислим да постоји простор у ЕУ да се размишља да то не иде обичним и технократским путем као до сада, да ли ће бити то је питање за ЕУ“, казао је Вучић.
Додао је да су разговарали и о ситуацији у региону, али и односима Србије са Русијом и Кином и да је рекао да је Србија на еврпоском путу несумњиво и да то не крије пред партнерима из Русије и Кине, али да ће настаивти сарадњу са тим земљама.
Вучић каже да је рекао Борелу и да Србија нема тако добру сарадњу са Русијом и Кином као Њемачка, Француска, Аустрија и друге западне земље, које имају и до 1.000 пута већу трговиснку размјену са Русијом, него Србија, и да те земље треба да помогну Србији да и она то достигне, а не да показују забринутост због односа Србије са Русијом и Кином.
„Разговарали смо и о владавини права. Много ствари треба да урадмо ту и Борел је на коректан нацин износио ставове ЕУ. Мислим да је читав регион добио великог пријатеља, доброг политичара, који ће бити строг и правичан према нама и имам огромно поверецње према њему. Желим му добродошлицу“, казао је Вучић је рекао да ће и вечерас наставити разговоре са њим.
„Виђећемо у понедељак да ли ће да се формира влада у Приштини и видећемо да ли можемо да убразавамо разговоре“, закључио је Вучић.
Борел: Надам се скорој обнови дијалога
Надам се да ће се ускоро обновити дијалог Београда и Приштине, рекао је данас шеф дипломатије ЕУ Жосеп Борел, послије разговора са предсједником Александром Вучићем у Београду.
„Надам се да ће се то ускоро десити. Када се то деси, ЕУ ће бити спремна да настави са посредовањем у дијалогу“, рекао је Борел и најавио већи ангажман ЕУ.
Он је истакао да није на ЕУ да одлучи шта ће бити резултат дијалога, већ да је то на Србији и Косову, али да ЕУ мора да се ангажује снажније у посредовању него посљедњих мјесеци.
За њега је, каже, Западни Балкан дио Европе, и више од тога, треба да буде дио ЕУ, географски, културолошки, кроз економске везе, и најважније, због аспирација грађана, поручио је.
Зато је, истиче, и дошао у посјету региону, а кренуо је од Косова, јер, каже, постоји важан посао који треба да се уради, а разговори између Косова и Србије треба да се обнове.
„Предложио сам да ЕУ именује посебног посредника у дијалогу Београда и Приштине, јер вјерујем да ће он бити веома ангажован, а нисам сигуран да ћу имати довољно времена да се увијек ја укључујем у тај процес“, рекао је Борел и поручио да је неопходна „свеобухватна нормализација односа Београда и Приштине“.
Он је изразио увјерење да будућа перспектива Србије и Косова у односу на ЕУ зависи, прије свега, од договора Београда и Приштине.
„Ово је моја прва посјета Западном Балкану и ја сам хтио то да урадим, јер је за мене Западни Балкан дио Европе и више од тога, треба да буде дио ЕУ, географски, културолошки, кроз економске везе, и најважније, због аспирација грађана“, рекао је Борел.
Високи представник ЕУ рекао је и да је у разговору пренио Вучићу да види Србију као кључног партнера ЕУ и да током ове посиете жели да пренесе колико је ЕУ посвећена процесу приступања Србије ЕУ.
Према његовим ријечима, тај процес би требало да буде бржи и да у њему веће напоре уложе и Србија и ЕУ.
Он је подсјетио да је Европска унија у посљедњх 10 година дала Србији готово 12,5 милијарди евра бесповратне помоћи.
Борел је навео и да је Вучићу пренио да је потребно да се спољна политика Србије програмски усагласи са спољном политиком ЕУ и да се у том погледу заиста приближи, односно, како се изразио, да Србија и ЕУ говоре „једним гласом“.
Борел је навео да је са Вучићем разговарао и о безбједносним питањима, везаним за Блиски Исток и Либију, а захвалио се на учешћу Србије у мисијама ЕУ у Сомалији, Малију, Централноафричкој Републици, гђе српски војници, како је рекао, тијесно сарађују са европским колегама.
Додај коментар