Главно РС и матица

На Војничком гробљу „Мали Зејтинлик“ обиљежено 30 од формирања ВРС и одата пошта палима

ПРВО СЛУЖЕН ПАРАСТОС У МАНАСТИРУ СВЕТОГ ВЕЛИКОМУЧЕНИКА ГЕОРГИЈА НА РАВНОЈ РОМАНИЈИ
  • Милорад КРАЈШУМОВИЋ, командант Трећег пјешадијског пука (РС): Ово је свето мјесто. Прислужили смо свијеће и положили вијенце, чиме смо одали дужну почаст српским борцима, херојима, најбољим од нас, који су својим животом поплочали пут слободе који ми данас уживамо
  • Начелник општине Соколац Милован БЈЕЛИЦА: Соколац је прихватио највредније – погинуле борце који су свој живот узидали у темељ Српске, тако да су Српско војничко гробље нови Зејтинлик и Манастир на Равној Романији „Соколица“ печат Републике Српске. Нема светијег мјеста за обиљежавање јубилеја Српске

ПОЛАГАЊЕ вијенаца на Централни крст на Војничком гробљу „Мали Зејтинлик“ у Сокоцу почело је обиљежавање 30 година од формирања Војске Републике Српске (ВРС) и 17 година постојања Трећег пјешадијског (Република Српска) пука Оружаних снага БиХ.

Полагању вијенаца претходило је служење парастоса у Манастиру Светог великомученика Георгија на Равној Романији за погинуле српске борце, војсковође и умрле борце од завршетка рата до данас.

Бригадир Милорад Крајшумовић, командант Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, рекао је новинарима у Сокоцу да је данас одата дужна почаст српским херојима који су својим животом поплочали пут слободе.

– Данас смо на подручју града Источно Сарајево, гдје смо присуствовали литургији у Манастиру на Равној Романији, а потом и помену на светом мјесту – Војничком гробљу. Ту смо прислужили свијеће и положили вијенце, чиме смо одали дужну почаст српским борцима, херојима, најбољим од нас, који су својим животом поплочали пут слободе који ми данас уживамо – рекао је бригадир Крајшумовић.

Начелник општине Соколац Милован Бјелица, честитао је српском народу 30 година постојања Републике Српске, те истакао да је један од најзначајнијих датума у нашој историји је формирање Војске Српске Републике БиХ 12. маја 1992. године на сједници Народне скупштине у Бањалуци.

Он је подсјетио да је на Сокоцу већ у фебруару 1992. године било постројавање јединица у Брезјаку.

Бјелица је напоменуо да је у Сокоцу било сједиште Митрополије дабробосанске, Корпуса и војне команде, а недалеко и сједиште Врховне команде Војске, Владе и Предсједништва Српске.

– Соколац је прихватио највредније – погинуле борце који су свој живот узидали у темељ Српске, тако да су Српско војничко гробље нови Зејтинлик и Манастир на Равној Романији „Соколица“ печат Републике Српске. Нема светијег мјеста за обиљежавање јубилеја Српске – изјавио је Бјелица.

Он је изразио посебну захвалност команди Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, деминерима православне вјероисповијести у Оружаним снагама БиХ који су данас дошли на „Мали Зејтинлик“.

Бјелица је упутио замјерку једном броју својих колега из политичког живота и званичницима који данас на Војничком спомен гробљу нису присуствовали обиљежавању јубилеја Војске Републике Српске.

Начелник општине Соколац и овом приликом апеловао је на српско јединство и слогу, када је у питању очување, даља изградња и јачање Републике Српске, посебно у овим тешким временима.

Предсједник регионалног одбора Борачке организације Сарајевско-романијске регије Жељко Лалић захвалио је представницима Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, који су данас поводом 30 година од оснивања Војске Републике Српске организовали обиљежавање овог јубилеја у свим регијама Републике Српске.

На Централни крст на „Малом Зејтинлику“ вијенце су положили делегације града Источно Сарајево, општине Соколац, Борачке организације Републике Српске, Оружаних снага и Трећег пјешадијског (Република Српска) пука, Организације старјешина Сарајевско-романијске регије, православних припадника деминерског батаљона у Оружаним снагама БиХ.

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар