Главно Федерација/БиХ

Програм реформи БиХ: За одлуку о НАТО – додатна одлука Предсједништва БиХ и парламента

„БиХ ЈЕ ПРЕДАНА ПОБОЉШАЊУ ОДНОСА СА НАТО АЛИ БЕЗ ПРЕЈУДИЦИРАЊА ОДЛУКЕ О ЧЛАНСТВУ“
  • Програм реформи БиХ, који је написан на 21 страници, значајно је другачији од АНП-а, који је раније израђен и објављен на преко 160 страница. Примјера ради, у АНП-у је наведено да Устав БиХ не ограничава приступање БиХ НАТО-у, док се о томе у Програму реформи уопште не говори, као што се не говори ни о активирању МАП-а, реформи полиције, јачању граничне полиције и капацитета Службе за послове са странцима и Сектора за имиграцију
  • У АНП-у су била и поглавља о изборном систему, тржишту рада у БиХ, цијенама, банкарском сектору, кредитима, депозитима, спољнотрговинској размјени, док о томе у Програму уопште нема ни ријечи

БОСНА и Херцеговина је предана побољшању односа са НАТО-ом, без прејудицирања коначне одлуке о чланству, за чије усвајање ће бити потребна додатна одлука Предсједништва БиХ и Парламентарне скупштине БиХ.

Ово се, између осталог наводи у Програму реформи БиХ који је усвојило Предсједништво БиХ, а који је у петак достављен Народној скупштини РС, гдје ће у понедјељак у послијеподневним часовима бити одржана посебна сједница и расправа о његовом садржају.

Програм због којег већ мјесец дана трају препуцавања у БиХ, подијељен је у пет поглавља и то политичка и економска питања, одбрамбена и војна питања, затим питања ресурса, безбједносна питања и правна питања, а у њему се наводи и то да је БиХ сарадњу са НАТО-ом званично почела у децембру 2006. године те да је, иако није чланица, показала спремност да пружи активан допринос НАТО-у и учествује у операцијама подршке миру.

„Приступањем НАТО-овом програму Партнерство за мир, БиХ је показала своју преданост за постизање пуне интероперабилности са земљама чланицама НАТО-а што прије и у свим сегментима. БиХ је препознала евроатлантске интеграције као један од својих спољнополитичких циљева“, наводи се у Програму.

У документу се наводи да ће БиХ у наредном периоду радити на деминирању, независности судства и на значајнијој контроли наоружања и војне опреме са посебним нагласком на илегалном посједовању лаког наоружања и његовој злоупотреби. Такође, радиће се на борби против корупције, организованог криминала, безбједности граница и борби против тероризма, а истакнуто је да БиХ мора испунити обавезе када је ријеч о ефикасној цивилној контроли над обавјештајно-безбједносним сектором. У дијелу који се односи на реформу правосуђа истиче се да је један од очекиваних резултата и успостава апелационог суда БиХ.

Када су у питању одбрамбене реформе, у документу се наводи да су активно учешће у регионалним, европским и евроатлантским процесима, посебно у ЕУ и НАТО спољнополитички и безбједносни циљеви БиХ дефинисани у Безбједносној политици и Општим смјерницама и приоритетима за имплементацију спољне политике БиХ.

Када је ријеч о одбрамбеном планирању, у Програму реформи наводи се да ће БиХ стварати предуслове како би се обезбиједио висок ниво сарадње са НАТО-ом и ЕУ те радити на планирању и обезбјеђивању да одбрамбени ресурси буду у интероператибилности са НАТО снагама.

„Намјера је да се батаљонска група лаке пјешадије стави на располагање за НАТО операције до 2023. године“, наводи се у Програму, а како би се побољшала интероперабилност, Министарство одбране планира да повећа могућност приступа програмима учења страних језика.

Оно што је занимљиво јесте да се у Програму наводи да ће број перспективних војних локација бити 57 те да ће се наставити са књижењем перспективних војних локацијама.

Дио Програма односи се и на питања информатичке безбједности, као и безбједности и провјере лица која рукују НАТО-овим тајним подацима, а сви они који рукују или имају приступ тим подацима обавезни су да испуњавају неопходне НАТО стандарде.

„БиХ ће наставити са ревизијом свог законодавства како би се обезбиједили његова компатибилност са правилима НАТО-а и прописима који се односе на овај документ“, наводи се у задњој реченици Програма реформи БиХ.

Програм реформи БиХ, који је написан на 21 страници, значајно је другачији од АНП-а, који је раније израђен и објављен на преко 160 страница.

Примјера ради, у АНП-у је наведено да Устав БиХ не ограничава приступање БиХ НАТО-у, док се о томе у Програму реформи уопште не говори, као што се не говори ни о активирању МАП-а, реформи полиције, јачању граничне полиције и капацитета Службе за послове са странцима и Сектора за имиграцију. У АНП-у су била и поглавља о изборном систему, тржишту рада у БиХ, цијенама, банкарском сектору, кредитима, депозитима, спољнотрговинској размјени, док о томе у Програму уопште нема ни ријечи.

Милорад Додик, предсједник СНСД-а и члан Предсједништва БиХ из Републике Српске, рекао је да су ставови странке о Програму реформи већ познати јавности и да је и Извршни комитет СНСД-а у петак заузео став да је неупитна војна неутралност те да документ не предвиђа интеграционе процесе у НАТО.

„Сам документ говори да се не прејудицира чланство, што сасвим довољно говори о чињеници да интеграциони процеси нису дио тог документа“, рекао је Додик истичући да ће се водити расправа о томе те да вјерује да ће НС РС то примити к знању и дати оцјену да то није супротно Резолуцији НС РС о војној неутралности те да је то најважније. 

https://www.nezavisne.com/novosti/bih/Nema-clanstva-u-NATO-u-bez-odluke-Predsjednistva-BiH-i-poslanika/574874

Додај коментар

Кликни овде да поставиш коментар